We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İdlib ile Hopa Limanı'nın ne ilgisi var?

448 27 257
15.09.2018

Türkiye, ekonomik kriz ve İdlib konusuna kilitlenmişken, PKK'nın Karadeniz'de yapılanma çalışmaları devam ediyor. Güvenlik kuvvetleri de terör gruplarına aman vermiyor. En son Giresun'da ele geçirilen teröristin yedi kişilik bir gruba mensup olduğu anlaşıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konu ile ilgili olarak, "PKK'nın Karadeniz Bölgesi'ne açılım stratejisini sadece terör faaliyeti bağlamında düşünürsek hata ederiz. Burada kaçakçılık yollarının Karadeniz'e kaydırılması ve bu yolların kontrol edilebilmesinin altyapısını kurmaya, böylece kaybettikleri finansman kaynaklarını geri kazanmaya da çalışıyorlar. Jandarmamız ve polisimizle bu yapılanmayı çok şükür henüz başlamadan çökerttik." dedi.

***

Soylu'nun tespiti doğrudur. Ancak PKK'ya verilen asıl görev, sadece kaçakçılık yollarını kontrol etmek değil, Büyük Orta Doğu Projesi Haritası'nın gerçekleşmesine hizmet etmektir. BOP haritasına bakacak olursanız, Fırat'ın doğusu, Türkiye'den Körfez'e kadar Büyük Kürdistan olarak gösteriliyor. Fırat, Erzurum dağlarından besleniyor. BOP haritası ise, "Free Kürdistan"a Akdeniz'den değil Karadeniz'den; Hopa Limanı'ndan çıkış veriyor. Dolayısıyla Fırat boyunca Erzurum'a kadar, oradan da Karadeniz'e ulaşan geçitler, Kürtün-Doğankent-Tirebolu hattı, Zigana........

© Yeniçağ