We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Mercedes'in ederi çokmuş!

42 5 58
10.08.2018

2015 yılıydı...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez makam aracını Alman Mercedes'in son modeli ile yenilemişti. Aracın piyasa değerinin 1 milyon TL (şimdinin parasıyla 1.7 milyon TL) olduğu ifade ediliyordu.

Gazeteciler, köşe yazarları konuyu sütunlarına taşıdı, kamuoyunda genel bir tepki oluştu. Diyanet'in israfın değil, tasarrufun, alçak gönüllülüğün merkezi olması gerektiği vurguları yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o günlerde tartışmalara katılarak makam aracı eleştirisi yapanları "Şaklaban" olarak tanımladı:

"Diyanet İşleri Başkanı'mız tutmuş 'Mercedes araba satılsın dedim' diyor. Halbuki benim bilgim olsa derdim ki; Mehmet hocam sen niye satıyorsun Mercedes'i. Senin bineceğin arabanın fiyatı ne? Sen niye gazetelere bakıyorsun. Diyorlar ki kaynaklardan biri o 1 milyonu bulduk diyorlar. Bunlar şaklaban..."

Araçla ilgili olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü'ne yazılan yazıda ise Mercedes marka makam aracının piyasa fiyatının KDV dahil 1.006.641,64 TL olarak gösterildiği ortaya çıkmıştı. Kısacası Erdoğan'ın tepki gösterdiği gazeteciler haklı çıkmıştı.

Tartışmalara dönemin bakanı Mehmet Şimşek de katılmış, lüks araçların bütçeye etkisinin "çerez parası" olarak değerlendirilecek seviyede olduğunu açıklamıştı: "Araç saltanatı diye ortalıkta bu işin istismarını yapanlar, topu topuna genel müdür........

© Yeniçağ