We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bombanın pimi çekildi

37 2 17
08.12.2017

Beklenen oldu ve Trump tüm dönemlerin en büyük bombasının pimini çekti, fırlattığı yer ise dünyanın en kritik bölgesi. Tepkileri iki grupta toplamak mümkün. Kudüs ve Filistin sorununa barışçıl çözüm arayanlar hâlâ itidalli. Bir de ötekiler var. Hamas ve Hizbullah depoya kaldırdıkları silahları çıkardılar. Bunlara El Fetih gibi siyasi oluşuma dönüşmüşler de eklendi.

Arada yanar-döner ülkeler de var. Örneğin Suudi Arabistan. Daha düne kadar "gerekirse İsrail'le omuz omuza savaşırız" diyen baş müftüye sahip Krallık. Onlar için önemli olan Suud Hanedanı'nın tacını tahtını sürdürmesi. Dikkat edin, ABD'nin "çatlak başkanı" bugünlere gelirken önce Riyad'a gitmişti. Tehditlerde bulundu. Tarihin en büyük silah siparişini alıp ülkesine döndü.

Adam çatlak ama melanete çalışan bir kafaya sahip. Bir "Doğu icadı" olan satrancı yaratıcılarına karşı oynuyor. Ayrıca "elma şekeri stratejisi" var ki, trajikomik. İsrail'e hizmet ederken, Filistin lideri Mahmud Abbas'a telefon etmeyi unutmuyor; "İki devletli çözümü destekliyoruz". Sanki çocuk kandırıyor. Ki bu devlet 1988 yılında, Tunus'ta ilan edilebilmişti. Anayasasındaki başkent ise Kudüs. Trump'ın Abbas'ı S. Arabistan lideri Selman'a tehdit ettirdiğini de hatırlamakta fayda var. "ABD'nin hazırladığı anlaşmayı imzala" derken bugünleri ima ediyordu.

İç politikaya dönük mü?

Amerika'nın ilk iş adamı başkanının kendi ülkesinde köşeye sıkıştığı gerçek. Kafasında planladığı en son eylemi bu yüzden öne aldı. ABD ekonomisi ve medyanın Musevilerin elinde olduğu hakikat. Bildiğiniz gibi İsrail'deki Yahudi sayısının çok fazlası New York'ta. Bu dev kent........

© Yeniçağ