We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyada Türkiye algısı neden bozuldu

94 10 83
08.12.2017

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ''Dünyada Türkiye algısı bozuldu'' diyor.

Ekonomi alanında, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, rating kuruluşları zaten bizi önce kırılgan beşli arasında gösterdiler, sonra dünyanın en kırılgan ekonomisi olarak ilan ettiler. Spekülatif sermaye ve sıcak para bunu dert etmez. Kurt karanlığı sever.

Asıl sorun dünyanın daha çok önem verdiği, demokraside, hukukta ve yolsuzlukta son yıllarda dramatik olarak geri düşmemizdir.

1. Freedom House (Dünya özgürlükler evi) ülkelerin siyasi haklar ve sivil özgürlüklerini halkla ve sivil toplum kuruluşları anket yaparak ölçen bir kuruluştur.

Freedom House 2017 raporunda Türkiye'yi yarı özgür statüde değerlendiriyor ve özgürlükler endeksinde 2016 yılında 15 puan gerileyerek dünyanın en yüksek kaybı olan ülkesi olarak ilan ediyor.

Freedom House ülkelerin özgürlük puanlarını 100 en iyi sıfır en kötü olarak sıralıyor. Türkiye'nin 2016 yılı özgürlük puanı 100 üzerinden 38'dir ve ortanın altında kalıyor. Aşağıda tabloda yer aldığı gibi dünyada en yüksek puanlı ülke Finlandiya'dır. En düşük puanlı ülke ise Eritre'dir. Bizim Finlandiya ile aramızda 62 puan var. En son sıradaki Eritre ile de 35........

© Yeniçağ