We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk mirasından AYK'ya 1,3 milyar lira

124 7 44
09.11.2018

İş Bankası'nın yüzde 28,09'u Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün idi. Ata'mız vefatından önce resmî bir vasiyet bırakarak bu hisselerinden doğacak kâr paylarının Türk Dil Kurumu (TDK) ile Türk Tarih Kurumu'na (TTK) ödenmesini hükme bağladı.

İş Bankası tarafından yapılan resmî açıklama ile bu kurumların payları da 9 ay için belli oldu; 1,3 milyar lira...

26 Ağustos 1924 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk millî mücadele ve Kurtuluş Savaşı'nın ardından elde edilen siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmesi için sermayeye şahsi parasının da katılımıyla Türkiye İş Bankası'nı kurdu.

Atatürk'ün vefatının ardından vasiyetnamesine uygun olarak Atatürk hisseleri Cumhuriyet Halk Partisi'ne devredildi. Vasiyete uygun olarak hisselerin oy hakları CHP tarafından kullanılarak, hisselerden kaynaklanan temettü (ticari kazanç) vasiyette belirtilen ve bugünkü adı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na (AYK) ödenmektedir.

İş Bankası'ndan yapılan resmî açıklamaya göre hisselerinin yüzde 31,79'u halka açık, çoğunluk hissenin ise yüzde 40,12'lik bir oran ile Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'nın, yüzde 28,09 hisse ise Atatürk hisseleridir.

Değerli okurlarım yarın 10 Kasım 2018 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Hakk'ın rahmetine kavuştuğunun 80. Yılı.

İş Bankası 2 gün önce 2018 yılının ilk 9 ayının bilançosunu açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı........

© Yeniçağ