/Поглед.инфо/ В световния печат след бруталната атака на Хамас над Израел на ивицата Газа на 7 октомври често се прокрадва тежката връзка и безпокойствата с предсказанията : „Градините на Армагедон са в пламъци”, „Избухна ли войната на Армагедон ?”...

Нека поясня накратко: Войната Армагедон е последната битка между човешките правителства и Бога, които се противопоставят, както помежду си, така и на Бога и на Армагедон Бог е решил да прекрати човешкото управление. На мястото, наречено на еврейски Армагедон – „възвишението/ хълма / на Магедон“, ще бъдат събрани „царете на целия свят ... за войната във великия ден на Всемогъщия Бог...“

Сякаш по предсказанието бе свикана Срещата на върха в Кайро миналата събота, 20-21 октомври, на която 31 държави и три международни организации, заявили присъствие, участваха по покана на египетския президент Абдел Фатах Ал Сиси. Форумът, повлиян от разногласия с представители на Запада, показа безсилието на световната общественост да спре войната между Израел и Хамас. Израелският премиер Натаняху, който не бе на срещата, умело успя да убеди Европа и САЩ, че идеята за отделяне държавите – Палестина и Израел на този етап е НЕОСЪЩЕСТВИМА.

Египет, домакинът, заяви, че се е надявал участниците да призоват за мир и за зачитане на въжделенията на палестинците за държавност.

Йорданският крал Абдула II осъди това, което нарече световно мълчание по отношение на израелските атаки, при които са загинали хиляди хора в Ивицата Газа и над един милион са останали без дом, и призова за безпристрастен подход към израелско-палестинския конфликт.

Палестинският президент Махмуд Абас заяви, че палестинците няма да бъдат разселвани или прогонвани от земята си. „Ние няма да напуснем, няма да напуснем", заяви той на срещата на върха.

Франция призова за създаване на хуманитарен коридор в Газа, който според нея може да доведе до прекратяване на огъня. Великобритания и Германия призоваха израелските военни да проявят сдържаност, а Италия заяви, че е важно да се избегне ескалация.

Съединените щати, най-близкият съюзник на Израел и жизненоважен участник във всички предишни мирни усилия в региона, изпратиха само своя шарже д'афер в Кайро, без да говори публично на срещата.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че основната цел на срещата на върха е „да се изслушваме взаимно".

Испания, председателстваща ЕС, която 7 века е живяла с арабите и градила своето величие - Кордоба, Гранада... се нареди послушно до Евросъюза.

Но до прекратяване на огъня, до подписване на съвместен документ или комюнике или до преговори по мирния процес и независима палестинска държава, не се стигна. Срещата приключи без „царете“ - лидерите и външните министри да се споразумеят за съвместно изявление, две седмици след началото на конфликта, в който загинаха хиляди хора и който доведе до хуманитарна катастрофа в блокирания анклав Газа с население от 2,3 млн. души.

Различията по израело-палестинския конфликт между арабските страни и Запада се задълбочиха. Арабските страни, представени в повечето от техните върховни водачи – крале, шейхове и президенти обвиниха Запада в политика на „двоен стандарт”, в безусловна поддръжка на Израел, а за някои европейски държави – че проявяват пълна апатичност пред хилядите палестински жертви след израелските бомбардировки и към хуманитарната блокада, наложена от Израел в ивицата Газа.

Защо се проваля мирът в този регион?

Ако върнем времето ...Палестинският лидер Ясер Арафат / 1929-2004 / след разговор с израелския президент Шимон Перес/1923-2016 / си спомня: „Шимон Перес ме предупреди: „Отвращение ще се натрупа върху ужаса и мъртвите ще погребват мъртвите…”

Днес политиците и от двете страни казват с тъга - „Исак Рабин / 1922 – 1995 / и Ясер Арафат занесоха в гроба със себе си нашите надежди за мир...“

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, който посети региона и се срещна, както с Натаняху, така и с Махмуд Абас и от място осъди очевидните нарушения на хуманитарното право в Газа, призовавайки за спиране на огъня. От трибуната на ООН в Ню Йорк, пред Съвета за сигурност, Гутериш прояви завидна смелост и настоя за „незабавно хуманитарно прекратяване на огъня" във войната между Израел и Хамас, според Франс прес.

„Дълбоко съм загрижен за явните нарушения на международното хуманитарно право, които наблюдаваме в Газа. Нека бъдем ясни - никоя страна във въоръжен конфликт не стои над международното хуманитарно право", подчерта той, без да споменава Израел.

Веднага последва контраатака на Израел: „Заради изявленията му (Гутериш) ще откажем да издадем визи на представители на ООН“, каза постоянният представител на Израел в ООН Гилад Ердан по армейското радио Galei Tzahal. и призова генералния секретар на световната организация Антониу Гутериш да напусне поста си. Той твърди, че позицията на генералния секретар на ООН по палестинско-израелския конфликт повече не му позволява да заема тази длъжност. „Генералният секретар на ООН, който проявява неразбиране за кампанията на масово убийство на деца, жени и възрастни хора, не е годен да ръководи ООН. Призовавам го да подаде оставка незабавно", написа Ердан на страницата си в социалната мрежа X ( по-рано Twitter).

Германското правителство изрази подкрепа за генералния секретар на ООН Антониу Гутериш ден след като негово изказване подразни силно Израел и накара еврейската държава да поиска оставката му, предаде ДПА.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който се опитва да договори мирни преговори между двете страни на конфликта, заяви, че палестинската въоръжена групировка "Хамас" не е терористична организация, а освободителна група, водеща битка за защита на земята си, предаде Ройтерс. В реч пред депутатите от своята партия в парламента Ердоган заяви, че Израел се е възползвал от добрите намерения на Турция и че няма да отиде в Израел, както бе планирано по-рано.

Президентът на Турция Ердоган продължава с идеята за мир в Близкия изток и обсъди в телефонен разговор с папа Франциск израелско-палестинския конфликт, предаде турската държавна телевизия ТРТ Хабер. Пред Светия отец Ердоган е заявил, че израелските атаки срещу Газа са прераснали в масово избиване и че това, че международната общност си затваря очите за случващото се, е срамно за човечеството. По думите му всички държави трябва да надигнат глас срещу тази човешка трагедия.

Турският лидер е казал още, че трайният мир в региона, в който се намират свещените места на трите монотеистични религии, ще бъде възможен само чрез създаването на независима, суверенна и географски интегрирана палестинска държава в границите от 1967 г. със столица Източен Йерусалим.

След визитата на президента на Франция Еманюел Макрон в региона и срещи с лидерите на Израел, Палестина, Египет и Йордания, френският президент навярно се е почувствал унизен за „мълчанието“ и след завръщането си в Париж побързада заяви, че изпраща хеликоптероносач да помогне на жителите на Газа да получат достъп до лекарства и медицински грижи. Френският щурмови кораб "Тонер" се отправи към Източното Средиземноморие, за да окаже помощ на болниците в Газа, които се опитват да се справят с голям брой жертви на израелските въздушни удари, докато горивото и медицинските консумативи са на привършване, предадоха Ройтерс и БТА. Министерството на здравеопазването в Газа твърди, че повече от 7000 палестинци са убити при въздушните удари, а десетки хиляди са ранените.

Войната продължава, но за да сложа точка на моята блиц-информация ще завърша с части от интервюто на една знатна жена, което ме провокира за този материал.

Това е кралица Рания, съпруга на Йорданския крал Абдула II, пакистанка по род, майка на четири деца, която повече от 20 години се е посветила на благотворителна дейност и обикаля бежански лагери в Африка и в региона, за което за заслуги тя е с високия приз на ЮНЕСКО. Кралица Рания е една от най-забележителните първи дами в арабския свят.

Кралица Рания на Йордания преди дни обвини Запада в „двоен аршин“ за насилието над ивицата Газа на Израел и на Хамас в ексклузивно интервю след избухването на конфликта на 7-ми октомври пред международния водещ на Си Ен Ен Кристиан Аманпур. В Йордания повече от половината от населението е палестинско или с палестински корени. Кралицата на Йордания е една от тях - родена в Кувейт от родители палестинци.

Кралица Рания: Разбира се, бях шокирана, знаете, че Йордания изрази позицията си много ясно. Осъждаме убийството на всяко цивилно лице, независимо дали е палестинец или израелец. Това е етичната и морална позиция на Йордания. Това е и позицията на исляма. Ислямът осъжда убийството на цивилни граждани. Както съпругът ми спомена неотдавна, Пактът на Омар, който е издаден пред портите на Йерусалим преди 15 века, тоест 1000 години преди Женевските конвенции, нарежда на мюсюлманите да не нараняват, да не убиват жена, дете или възрастен човек и да не унищожават дърво или да нараняват свещеник. Това според нас са правилата за водене на война. Те обаче трябва да се прилагат за всички и от всички.

И да, имаше шок и има осъждане, но защо няма равностойно осъждане на това, което се случва сега? Искам само да подчертая, че този конфликт не започна на 7-ми октомври. Въпреки че се представя така, знаете, че повечето телевизии отразяват историята под заглавието „Израел във война". Но за много палестинци от другата страна на стената, от другата страна на бодливата тел, войната никога не е спирала. Това е 75-годишна история на непреодолима смърт и разселване на палестинския народ...

Кралица Рания: Не става дума за мен, а за това да се говори в името на човечеството. Не става въпрос за това да бъдеш про-израелски или про-палестински настроен. Става дума за избора на хората, на обикновените хора от двете страни. Палестинският народ твърде дълго е живял под потисничество и дехуманизация. Знаете, че палестинците ежедневно страдат от унижения и нарушения на човешките права, независимо дали са в затвора, те са унижавани или тормозени, те нямат свобода на придвижване. Има над 500 контролно-пропускателни пункта, разпръснати из целия Западен бряг. Има разделителна стена, която е призната за незаконна от Международния съд и която е разделила териториите на 200 несвързани анклава. И знаете, че сте свидетели на агресивното разширяване на селищата върху палестинска земя, което прекъсна териториалната цялост и доведе до невъзможност за създаване на автономна, независима палестинска държава. Така че виждате всичко това. Това е контекстът на конфликта. Сега има силен фокус върху Хамас заради случилото се през последните няколко седмици. Това обаче е проблем, който далеч предшества Хамас и ще продължи и след Хамас. Това е борба за свобода и справедливост.

Кралица Рания: Мълчанието е оглушително. То превръща Западния свят в съучастник”. Кралицата обвини Запада, че е “съучастник” за човешките страдания на ивицата Газа, при постоянните израелски бомбардировки, които отдавна надминаха 5000 убити в палестинския анклав.

В интервюто си кралицата уверява, че западните правителства прилагат “двоен аршин”, когато оценяват конфликта.“Не ни ли се казваше, че е лошо да убиеш едно семейство с пистолет, а нима е добре да бомбардираш и да убиваш цели семейства? Тук има очевидно двоен аршин”, твърди йорданската кралица. На 7 октомври, когато въоръженото крило на Хамас извърши атаката, “светът подкрепи Израел, а сега само виждаме мълчание” за това, което става в Газа. „Това мълчание е оглушително (...) и прави Западния свят да е съучастник” за мъртвите в Газа „чрез подкрепата, която дава на Израел под предпоставката, че Той само се защитава”, подчерта кралицата и продължи. „От своя страна съжалявам, че западните правителства, включително САЩ не се обявиха за спиране на огъня в региона. „Много в арабския свят ние виждаме, че не само се толерира насилието, но също така се подкрепя и улеснява.А това е дълбоко разочароващо”, изтъкна кралица Рания.

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта https://www.pogled.info .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

„Като майка / на четири деца / видях палестинските майки, че са принудени да напишат имената на своите деца на ръцете им, защото в случай че бъдат убити вследствие бомбардировките и техните тела се превърнат в трупове, по този начин ще могат да бъдат идентифицирани...И накрая само искам да припомня на света, че палестинските майки обичат своите деца толкова, колкото всяка друга майка на света”.

Искам България да не мълчи!



Стани приятел на Поглед.инфо във facebook и препоръчай на своите приятели

QOSHE - Избухна ли войната Армагедон на ивицата Газа? - Жоржета Пехливанова
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Избухна ли войната Армагедон на ивицата Газа?

4 10
28.10.2023

/Поглед.инфо/ В световния печат след бруталната атака на Хамас над Израел на ивицата Газа на 7 октомври често се прокрадва тежката връзка и безпокойствата с предсказанията : „Градините на Армагедон са в пламъци”, „Избухна ли войната на Армагедон ?”...

Нека поясня накратко: Войната Армагедон е последната битка между човешките правителства и Бога, които се противопоставят, както помежду си, така и на Бога и на Армагедон Бог е решил да прекрати човешкото управление. На мястото, наречено на еврейски Армагедон – „възвишението/ хълма / на Магедон“, ще бъдат събрани „царете на целия свят ... за войната във великия ден на Всемогъщия Бог...“

Сякаш по предсказанието бе свикана Срещата на върха в Кайро миналата събота, 20-21 октомври, на която 31 държави и три международни организации, заявили присъствие, участваха по покана на египетския президент Абдел Фатах Ал Сиси. Форумът, повлиян от разногласия с представители на Запада, показа безсилието на световната общественост да спре войната между Израел и Хамас. Израелският премиер Натаняху, който не бе на срещата, умело успя да убеди Европа и САЩ, че идеята за отделяне държавите – Палестина и Израел на този етап е НЕОСЪЩЕСТВИМА.

Египет, домакинът, заяви, че се е надявал участниците да призоват за мир и за зачитане на въжделенията на палестинците за държавност.

Йорданският крал Абдула II осъди това, което нарече световно мълчание по отношение на израелските атаки, при които са загинали хиляди хора в Ивицата Газа и над един милион са останали без дом, и призова за безпристрастен подход към израелско-палестинския конфликт.

Палестинският президент Махмуд Абас заяви, че палестинците няма да бъдат разселвани или прогонвани от земята си. „Ние няма да напуснем, няма да напуснем", заяви той на срещата на върха.

Франция призова за създаване на хуманитарен коридор в Газа, който според нея може да доведе до прекратяване на огъня. Великобритания и Германия призоваха израелските военни да проявят сдържаност, а Италия заяви, че е важно да се избегне ескалация.

Съединените щати, най-близкият съюзник на Израел и жизненоважен участник във всички предишни мирни усилия в региона, изпратиха само своя шарже д'афер в Кайро, без да говори публично на срещата.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че основната цел на срещата на върха е „да се изслушваме взаимно".

Испания, председателстваща ЕС, която 7 века е живяла с арабите и градила своето величие - Кордоба, Гранада... се нареди послушно до Евросъюза.

Но до прекратяване на огъня, до подписване на съвместен документ или комюнике или до преговори по мирния процес и независима палестинска държава, не се стигна. Срещата приключи без „царете“ - лидерите и външните министри да се споразумеят за съвместно изявление, две седмици след началото на конфликта, в който загинаха хиляди хора и който доведе до хуманитарна катастрофа в блокирания анклав Газа с население от 2,3 млн. души.

Различията по израело-палестинския конфликт между арабските страни и Запада се задълбочиха. Арабските страни, представени в........

© Поглед Инфо


Get it on Google Play