Една еврейска поговорка гласи, че проблем, който може да бъде решен с пари, не е проблем, а разход. В този ред на мисли много от грижите на съвременната българска държава са разходи. Например проблемът с инфраструктурата е лесно решим - отделяш повече пари за строежи и той ще бъде решен рано или късно. Проблемът със здравеопазването до голяма степен е финансов - ако държавата взимаше повече пари от хората, за да покрива всички разходи на здравната каса, лекарите получават достатъчно големи заплати, без да прибягват до няколко практики, и се въведе модел, в който никой никъде не таксува допълнително, системата би работила сравнително добре. В него е ясно какво трябва да се направи, за да се получи даден резултат.

Образованието обаче е истински проблем. То е от онези главоблъсканици, в които просто да налееш едни пари няма да доведе до по-добър резултат. В последните няколко години правителствата изсипват много средства в образованието - заплатите на учителите се вдигнаха толкова сериозно, че вече има опашки от желаещи на доста места. Резултатите от това засега не са твърде видими. Затова да се справиш с образователната реформа, така че тя да произвежда истински кадърни нови хора, които са способни да се адаптират към модерния свят, е висш пилотаж в държавното управление.

Добрата новина за тукашните политици, които (да си признаем) не са във висшата лига на държавното управление, е, че не е нужно да се измисля нов модел. Достатъчно е да се копира някой успешен. През 1992 г. Естония решава да направи много радикална образователна реформа. Тя разделя училищата на две - такива, в които се преподава на руски, които остават на съветската система (която до голяма степен още е валидна и в България), и такива, в които се преподава на естонски, в които се копира финландската образователна система. Десет години по-късно разликата между децата в двете системи е огромна, руската разбира се, се прекратява и днес Естония е на едно от първите места в света по резултатите oт PISA и далеч не само това. Децата, научени от реформираната образователна система, направиха Естония модерна, свободна и богата държава.

Изводът от това е много ясен - радикална реформа, навсякъде, веднага и без никакви колебания.

QOSHE - Коментар | Радикална реформа в училищата, веднага и без колебания - Капитал
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Коментар | Радикална реформа в училищата, веднага и без колебания

7 1
09.12.2023

Една еврейска поговорка гласи, че проблем, който може да бъде решен с пари, не е проблем, а разход. В този ред на мисли много от грижите на съвременната българска държава са разходи. Например проблемът с инфраструктурата е лесно решим - отделяш повече пари за строежи и той ще бъде решен рано или късно. Проблемът със здравеопазването до голяма степен е финансов - ако държавата взимаше повече пари от хората, за да покрива всички разходи на здравната каса, лекарите получават достатъчно големи заплати, без да прибягват до няколко практики, и се въведе........

© Капитал


Get it on Google Play