Може да бъдат използвани и термопомпи

Собственици на апартаменти в блокове ще зареждат електромобили с ток, произведен от фотоволтаици върху покрива на сградата, и така ще печелят пари. Това предвижда програмата “Енергийни Общности в етажната собственост”, чиято цел е бърз ръст на Смарт енергетиката в полза на хората.

Целта е да бъдат разписани правила, които да улеснят поставянето на фотоволтаици на покривите на жилищните сгради и на термопомпи край блоковете, както и изграждането на зарядни станции за електромобили пред входовете на кооперациите. Програмата е написана от Българската камара на умните мрежи с председател Стефан Абаджиев и “Съюз Такси” с председател Кирил Ризов във връзка с новия Закон за насърчаване на електрическата мобилност, който е разработен под ръководството на Министерство на иновациите.

Целта на програмата е да бъдат създадени условия за реализиране на доход от етажните собствености чрез поставяне на фотоволтаици на покривите и термопомни в прилежащите терени на блоковете. Това може да стане, ако етажните собствености могат да продават произведената от тях електроенергия чрез зарядна станция за електромобили, поставена пред блока. По този начин собствениците на апартаменти ще печелят, а собствениците на електромобили ще имат достъп до повече зарядни станции с по-евтина електроенергия.

За да стане всичко това възможно е необходимо да бъдат съкратени сроковете и да бъдат премахнати препятствията за бързо съгласуване или разрешаване на няколко типа строителни дейности, свързани със зелената енергия. Сред тях са изграждане на фотоволтаични инсталации на покриви и фасади; изграждане на термопомпени инсталации и локални топлопроводи за доставка на топлинна енергия между съседни имоти; поставяне на частни станции за зареждане на електромобили с публичен достъп на общински паркоместа и в частни имоти.

Непосредствените ползи за общините от всичко това ще бъде ръст на производството на евтина собствена електроенергия и топлинна енергия от ВЕИ; подобряване на финансовото състояние на етажните собствености и оттам - подобряване на поддръжката на блоковете; намаляване на зависимостта на транспортните услуги от цените на горивата; намаляване на разходите за транспорт; бързо увеличение на електрическите автомобили и оттам значимо подобряване на качеството на въздуха.

Авторите на програмите “Енергийни Общности в етажната собственост” и “SMART Електромобилност 2026”, за която “Труд news” вече писа, планират да ги представят пред общинските съвети в страната. Те вече са поискали от кмета на София Васил Терзиев да направят презентация пред Столичния общински съвет.

По-ниски цени за автобуси и таксита на ток

Да бъдат изградени общински точки за зареждане на електромобили, предвижда Програмата “SMART Електромобилност 2026”.

Ползват зарядните станции с предимство

Общинските електрически превозни средства, включително таксиметровите електромобили, да могат да ползват по-евтин ток и да бъдат зареждани с предимство на мощни общински зарядни станции. Това предвижда Програмата “SMART Електромобилност 2026”, чиято цел е насърчаване на електрическата мобилност в даденото населено място.

В програмата са разписани стъпки, които да доведат до преминаване към използване на електрически превозни средства в транспорта от обществен интерес. Програмата съдържа няколко основни момента. Първата целева мярка е разгръщане на територията на отделната община на минимална “опорна” инфраструктура за бързо зареждане на електромобили, собственост на общината: мрежа от бързи, правотокови зарядни станции с мощност 100 кВ и по-висока. Бързото зареждане в населените места за 15-25 минути с енергия, необходима за 100 км пробег на лек автомобил, дава възможност за използване на електромобилите в икономически ефективни дейности.

Втората целева мярка е осигуряване на достъпна обществена услуга за зареждане (преди останалите) на общинските и таксиметровите електромобили и обществения транспорт по преференциални цени до 0,33-0,35 лв./кВтч. Експертите са изчислили, че тази цена осигурява паритет на експлоатационните разходи (обслужване на кредит + разходи за зареждане) на електромобилите с автомобили от същия клас с LPG (при цена на газ пропан-бутан 0,95 лв. без ДДС) и цена на електромобила 65 000 лв. (без ДДС).

Тази цена, двойно по-ниска от пазарните цени в момента, може да бъде осигурена чрез микс от три енергии за зареждане: 35% - собствена фотоволтаична енергия, 30% - евтина мрежова енергия, ползвана в часовете на свръхпроизводство от ВЕИ, и до 35% - най-скъпа енергия.

Поне 60 бързи зарядни станции в София

В общинските центрове задължително да има станции за бързо зареждане на електромобили, предвижда проектът на Закон за насърчаване на електрическата мобилност.

Правят конкурси за терените

Правила за поставяне на бързи зарядни станции в градовете са разписани в проекта на нов Закон за насърчаване на електрическата мобилност. Той е изготвен под ръководството на Министерство на иновациите и растежа, със съдействието на заинтересованите министерства и неправителствени организации, в това число Българската камара на умните мрежи с председател Стефан Абаджиев и “Съюз Такси” с председател Кирил Ризов.

Органите на местното самоуправление ще трябва да предприемат мерки за разполагането на общински терени и в общински обекти на зарядни станции за бързо зареждане с минимална изходна мощност от 50 kW. Идеята е на тези станции всеки да може да зареди електромобила си за 15-20 минути.

Такива точки за бързо зареждане ще трябва да има във всеки общински център в страната. Във всеки областен център трябва да има поне 3 такива зарядни станции, пише в проекта на нов закон. Градовете с над 100 хил. души трябва да разполагат минимум с 5 зарядни станции, градовете с над 300 хил. души - поне с 10 зарядни станции, а градовете с над 500 хил. души - поне с 20 зарядни станции. В София, където населението е над 1 млн. души, ще трябва да има поне 60 бързи зарядни станции.

Общински имоти ще може да бъдат отдавани за дългосрочно ползване под наем за поставяне на зарядни станции за електрически превозни средства и прилежащите им паркоместа по реда на Закона за общинската собственост. Общините ще трябва да определят местата за поставяне на зарядни станции за електромобили. Когато към определена локация, определена за поставяне на зарядна станция, има заявен интерес само от едно лице, тя му се предоставя безплатно за дългосрочно ползване. Но ако има заявен интерес от повече от едно лице, се организира публичен търг с открито наддаване, който определя годишна такса за спечелилия търга, предвижда проектът на нов закон.

За да бъде стимулирано използването на електромобили е предвидено да бъдат въведени и целеви финансови инструменти, включително с комбинирано финансиране, както и схеми за стимулиране и подпомагане на фирмите и гражданите за купуването и ползването на собствени или наети (включително на лизинг) нискоемисионни превозни средства, пише в закона. Но дали реално ще има финансови стимули за покупката на електромобили ще решава изпълнителната власт. Неотдавна министърът на околната среда Юлиян Попов заяви, че е против финансовата подкрепа за покупка на електрически автомобили. От евентуална финансова подкрепа за купуване на електромобил биха се възползвали главно по-богатите, смята министърът. Тези, които имат най-старите коли, няма да се възползват, защото и при 10 хил. евро отстъпка покупката на електромобил пак ще е непосилна за тях, заяви Юлиян Попов.

Собствениците на електрически автомобили могат да се възползват от безплатно паркиране или паркиране при преференциални условия, предвижда проектозаконът. И в момента много общини предлагат безплатно паркиране на електромобили. Идеята е безплатното паркиране на електромобили да важи в обособени зони за почасово платено паркиране, които са оцветени със зелен цвят на бял светлоотразителен фон.

Стефан Абаджиев, председател на Българската браншова камара “Умни Мрежи”, пред “Труд news”:
Необходим е по-бърз режим за изграждане на зарядни станции

Електрическите автомобили ще станат масови, когато се появи достатъчно количество правотокови, бързи зарядни станции. Променливотоковите станции, които зареждат с малка мощност, са бавни, нужни са им часове за зареждането на един автомобил. Бавните зарядни станции са подходящи само за електромобилите от малък и среден градски клас, които могат да се зареждат за 8-10 часа в къщи, в офиса или на паркомясто на улицата така, че да имат енергия за следващия ден. Но ако искате да ползвате пълноценен електромобил, с който да можете да прекосите страната - нужна ви е поне минимална национална мрежа от бързи станции.

Зарядните станции, заедно с фотоволтаичните инсталации на покрив и с умните мрежи, които ги управляват, са “строителните блокове” на зелената енергетика, на Смарт енергетиката. Това са типови съоръжения, чийто строителен и експлоатационен риск е добре познат и оценен, но днес тяхното изграждане се регулира от общите норми на трите закона - Закона за устройство на територията, Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници. Понякога изграждането на фотоволтаична инсталация или поставянето на станция за зареждане е истинско ходене по мъките и получаването на всички разрешения и съгласувания за една малка централа може да отнеме над година. Колкото и невероятно да звучи, но има и такива случаи!

Опитът ни е убедил в следното: за фотоволтаични инсталации на покрив и за зарядни станции и обслужващите ги технически системи трябва да се въведе особен, съкратен режим, който наричаме “режим на условно предварително съгласуване”. С други думи - за типовите обекти от Смарт енергетиката общините и експлоатационните дружества да имат правото да въведат възможност за строителство или поставяне след съгласуване на стандартен пакет инвестиционно-строителни книжа от правоспособни проектанти, и декларирането му в общината и дружествата. В този случай инвеститорът ще има възможност да започне строителство само след няколко дни, но и ще носи отговорност за истинността на представената документация. А местните власти и експлоатационните дружества ще имат правото на проверка на всички аспекти на построения обект.

Кирил Ризов, почетен председател на “Съюз Такси”, пред “Труд news”:
Общините могат да предложат по-ниски цени

Една от конкретните задачи на проекта на Закон за насърчаване на електрическата мобилност е да създаде условия за “изпреварваща зрялост” на пазара на зарядни услуги. Докато са малко на брой, зарядните станции заемат най-удобните локации в населените места и създават естествен монопол. Тоест, докато няма насищане със зарядна инфраструктура първите зарядни станции могат да завишават цените на зареждането до нива, които правят електромобилите икономически по-неефективни от колите на дизел или на газ.

Този естествен монопол може да бъде преодолян от зарядните станции, собственост на общините. Като общински обекти те имат социална функция и могат да работят без свръхпечалба, по цени които са значително по ниски от средните цени на частните оператори. А ако общинските станции се снабдяват и с евтина електроенергия, произведена на покрива на съседната общинска сграда или в квартала от общински фотоволтаични панели, цените на зареждането могат да бъдат дори два или три пъти по-ниски от цените на частните станции, които виждаме в момента!

Прерогатива на всеки общински съвет е да реши, дали електромобилите на детските градини, на училищата, на инспекторатите и на обществения транспорт ще се зареждат по възможно най-ниски цени, или не. И дали частните транспортни услуги от обществен интерес - таксиметровият транспорт, доставките на храна и медикаменти ще се зареждат по същите цени. Ние сме задавали този въпрос на десетки кметове и съветници от различни Общински съвети, а отговорът винаги е един и същ! Нито една община не може да си позволи да генерира печалба от билетчето за градския транспорт, от бюджета на болницата или от джоба на хората, които пътуват с такси на работа. А по каква цена ще зареждат частните електромобили на общинските станции - това е въпрос на решение на конкретния Общински съвет. Без съмнение, цените на общинските зарядни точки ще са по-ниски от частните, но колко по-ниски ще зависи от конкретните аргументи и решения в конкретната община.

QOSHE - Печелим от продажба на ток от фотоволтаик върху блока - Стефан Кючуков
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Печелим от продажба на ток от фотоволтаик върху блока

6 2
28.02.2024

Може да бъдат използвани и термопомпи

Собственици на апартаменти в блокове ще зареждат електромобили с ток, произведен от фотоволтаици върху покрива на сградата, и така ще печелят пари. Това предвижда програмата “Енергийни Общности в етажната собственост”, чиято цел е бърз ръст на Смарт енергетиката в полза на хората.

Целта е да бъдат разписани правила, които да улеснят поставянето на фотоволтаици на покривите на жилищните сгради и на термопомпи край блоковете, както и изграждането на зарядни станции за електромобили пред входовете на кооперациите. Програмата е написана от Българската камара на умните мрежи с председател Стефан Абаджиев и “Съюз Такси” с председател Кирил Ризов във връзка с новия Закон за насърчаване на електрическата мобилност, който е разработен под ръководството на Министерство на иновациите.

Целта на програмата е да бъдат създадени условия за реализиране на доход от етажните собствености чрез поставяне на фотоволтаици на покривите и термопомни в прилежащите терени на блоковете. Това може да стане, ако етажните собствености могат да продават произведената от тях електроенергия чрез зарядна станция за електромобили, поставена пред блока. По този начин собствениците на апартаменти ще печелят, а собствениците на електромобили ще имат достъп до повече зарядни станции с по-евтина електроенергия.

За да стане всичко това възможно е необходимо да бъдат съкратени сроковете и да бъдат премахнати препятствията за бързо съгласуване или разрешаване на няколко типа строителни дейности, свързани със зелената енергия. Сред тях са изграждане на фотоволтаични инсталации на покриви и фасади; изграждане на термопомпени инсталации и локални топлопроводи за доставка на топлинна енергия между съседни имоти; поставяне на частни станции за зареждане на електромобили с публичен достъп на общински паркоместа и в частни имоти.

Непосредствените ползи за общините от всичко това ще бъде ръст на производството на евтина собствена електроенергия и топлинна енергия от ВЕИ; подобряване на финансовото състояние на етажните собствености и оттам - подобряване на поддръжката на блоковете; намаляване на зависимостта на транспортните услуги от цените на горивата; намаляване на разходите за транспорт; бързо увеличение на електрическите автомобили и оттам значимо подобряване на качеството на въздуха.

Авторите на програмите “Енергийни Общности в етажната собственост” и “SMART Електромобилност 2026”, за която “Труд news” вече писа, планират да ги представят пред общинските съвети в страната. Те вече са поискали от кмета на София Васил Терзиев да направят презентация пред Столичния общински съвет.

По-ниски цени за автобуси и таксита на ток

Да бъдат изградени общински точки за зареждане на електромобили, предвижда Програмата “SMART Електромобилност 2026”.

Ползват зарядните станции с предимство

Общинските електрически превозни средства, включително таксиметровите електромобили, да могат да ползват по-евтин ток и да бъдат зареждани с предимство на мощни общински зарядни станции. Това предвижда........

© Труд


Get it on Google Play