Страната ни е по-зле от Аржентина и Коста Рика за работа на висшисти

Франция и САЩ са добър вариант

Великобритания и Германия са двете страни, които предоставят най-добри условия за стартиране на професионална кариера от младите хора, показва проучване на списанието Сeoworld. Това обяснява защо много млади българи емигрират към тези страни в търсене на по-добър живот.

На трето място в класацията за най-добрите страни в света за започване на кариера е Канада, а топ пет се допълва от САЩ и Япония. На следващите две места отново са две европейски страни - Франция и Нидерландия. На осмо място е Южна Корея. Добрите условия за живот там набират популярност и все повече млади хора в България учат корейски език. Топ 10 на най-добрите страни за кариерно развитие се допълва от Швеция и Обединени арабски емирства.

В класацията участват общо 127 държави, а България се намира на незавидното 50-то място. Пред нас в класацията се намират страни като Бахрейн (46-то място), Аржентина (43-то), Коста Рика (41-во), Бразилия (39-то), Китай (37-мо), Турция (33-то), Мексико (32-ро), Виетнам (25-то) и дори Русия, която е класирана на 14-то място.

В класацията България се намира точно между Унгария и Латвия (на 48-мо и 49-то място) и Естония, Хърватия и Украйна (на 51-во, 52-ро и 53-то място). Десетте страни с най-лоши условия за започване на кариера са Папуа-Нова Гвинея, Киргизстан, Ботсвана, Габон, Афганистан, Уругвай, Нигерия, Либия, Сирия и Йемен.

Класацията се основава на проучване сред близо 196 хил. висшисти на възраст под 35 години и оценява страните въз основа на 19 критерия, като пазар на труда, икономическа стабилност, предприемаческа среда, равенство на доходите, иновации. Тези критерии са разделени в две големи групи - условия за живот и професионални възможности, а всеки критерий е оценен по 100-бална скала. Данните за оценка на страните се основават на изследвания и доклади, които следват строги изисквания за събиране и анализ на техните данни, посочват авторите на класацията. Сред критериите за условия за живеене са не само средните доходи, но и показатели като замърсеност, наличие на паркове, прогнози за растеж на населението, музеи, забележителности и концерти. Сред критериите за професионални възможности са наличие на свободни работни места, стабилна икономика и предприемаческа атмосфера.

Според последните изследвания през 2024 г. на световния пазар на труда ще има недостиг на приблизително 56 милиона образовани работници. Проучването на списанието има за цел да идентифицира най-желаната страна в света за висшисти, тоест за хора, които са завършили висше образование и са на възраст под 35 години. Оказва се, че пет от топ 10 на страните с най-добри условия за започване на работа на висшисти са в Европа. Това дава възможност и на младите българи да търсят възможности за кариерно развитие, като в същото време останат в Европа, тоест сравнително близо до родината.

Списъкът на най-добрите страни за започване на кариера се очаква да претърпи значителни промени през следващите години, поради различни икономически фактори, посочват авторите на анализа. Предвижда се Индия и Югоизточна Азия да станат свидетели на бум, задвижван от динамиката на местния бизнес и стратегически промени по отношение на търсенето и демографията.

Авторите на анализа посочват, че в глобален план ще има промени на пазара на труда. Но е невъзможно да се предскаже със сигурност бъдещето на пазара на труда. Въпреки това тенденцията предполага, че работната култура ще се измести към модела на дистанционна работа от къщи. Въпреки че недостигът на доходи ще доведе до разширяване на пазара на труда, тоест работа ще започнат хора, които досега не са търсили активно работа, общата оценка на страните, в които е добре човек да започне кариерата си, е малко вероятно да се промени през следващите години. Авторите на анализа препоръчват на младите хора да са отворени и иновативни докато планират кариерата си и избират в коя страна да работят.

Най-добри са условията в Монако

Всеки пети ще бъде над 60 години

Най-добри условия за живот за хората над 60 години има в Монако, Лихтенщайн и Люксембург.

България се намира на 69-то място в класация на 199 държави според условията на живот за хората над 60 години. Точно пред нас в класацията, изготвена от списанието Сeoworld, са Чили и Коста Рика (67-мо и 68-мо място), а след нас са Палау и Мексико (на 70-то и 71-во място).

Любопитно е, че като условия за живот на хората над 60 години страната ни е най-близо до Палау. Това е островна държава, асоциирана със САЩ, разположена във Филипинско море на Тихия океан, на 800 км на изток от Филипините и на север от Индонезия. Палау включва 241 острова, намиращи се в западната част на Каролинските острови. Повечето от островите са необитаеми и само 11 от тях са населени.

България предлага по-лоши условия за живот за хората над 60 години дори спрямо страни като Уругвай (54-то място), Барбадос (53-то място) и Куба (17-то място). Най-добри условия за живот има в три европейски страни - Монако, Лихтенщайн и Люксембург. Топ 10 се допълва от Ирландия, Швейцария, Норвегия, Сингапур, Катар, САЩ и Исландия. В топ 10 има само три държави, които не са от Европа. А в първите 20 страни от класацията само седем не са от Европа. Това показва, че по принцип в Европа има добри условия за живот на хората над 60 години. Но условията в България са най-зле спрямо останалите страни от ЕС. От страните от ЕС най-близо до нас е Румъния, която е на 64-то място в класацията.

Класацията се основава на седем критерия за оценка: средна продължителност на живота, индекс на здравеопазването, индекс на безопасност, индекс на щастието, издръжка на живота, цени на имотите и начална възраст за пенсиониране. За да направи списък с най-добрите и най-лошите страни за живеене на хората над 60 години, списанието използва данни от множество източници. В класацията на списанието са оценени 199 страни, в които живеят над 92% от световното население над 60 години.

Състоянието на здравеопазването в България е точно като в Палау. У нас то е оценено със 72,06 по 100-балната система, а оценката на Палау по този показател е 72,04. По отношение на щастието също сме много близки. У нас щастието на хората над 60 години е с оценка 72,52, а в Палау - 72,17. Но по отношение на очакваната продължителност на живота Палау е доста пред нас - оценката на България е 74,85 по 100-балната система, а на Палау е 77,28.

От 10-те страни, в които условията на живот на хората над 60 години са най-лоши, повечето са в Африка. На последните места в класацията са Йемен, Малави, Централноафриканска република, Сирия, Судан, Мадагаскар, Афганистан, Южен Судан, Сиера Леоне и Бурунди.

В момента по света има приблизително 962 млн. души на възраст 60 и повече години. Но до 2050 г. този брой се очаква да достигне 2,1 млрд. души, което ще представлява 21,5% от световното население. В САЩ в момента има около 46 млн. души над 60 години, но се очаква техният брой да надхвърли 98 млн. до 2060 г.

Най-високи са възнагражденията в Швейцария

Най-зле са в Лесото

България е на последно място сред страните от ЕС по ниво на заплатите.

Заплатите в България са по-ниски отколкото в Република Южна Африка. Списанието Сeoworld направи класация на 199 страни по размера на средните заплати. Оказва се, че България е на незавидното 67-мо място в класацията със средна заплата от 947 щатски долара. А Република Южна Африка е доста по-напред от нас - тя е на 56-то място със заплата от 1362 долара. Веднага след нея, на 57-мо място в класацията е Румъния с 1306 долара.

В класацията България се намира точно между Уругвай, Барбадос и Хърватия (на 64-то, 65-то и 66-то място) и Черна гора, Босна и Херцеговина и Сърбия (на 68-мо, 69-то и 70-то място).

Сред страните от ЕС България е на последно място по ниво на заплатите, което не е новина. Но се оказва, че заплатите ни са по-ниски и спрямо островни държави като Самоа (1402 долара) и Вануату (1241 долара). Брутният вътрешен продукт на тези островни страни е едва около 1 млрд. долара, при над 103 млрд. долара на България, показват данни на списанието. Но въпреки това заплатите там са по-високи.

Според анализа на списанието Сeoworld страните с най-високи заплати са Швейцария (8111 долара), Люксембург (6633 долара) и САЩ (6455 долара). Топ 10 на държавите с най-високи възнаграждения се допълва от Исландия (6441 долара), Норвегия (5665 долара), Дания (5642 долара), Канада (5081 долара), Гренландия (4665 долара), Ирландия (4622 долара) и Нидерландия (4581 долара).

Авторите на анализа отбелязват, че секторите финанси, застраховане, електричество, минно дело, информационни технологии, търговия на дребно и образование предлагат най-високо платените работни места. От друга страна, административното подпомагане, хотелиерството и строителството са най-нископлатените сектори. Авторите на анализа посочват, че при избор на страна, в която да работят, хората трябва да имат предвид и инфлацията. През последните години в много страни има висока инфлация, което може да повлияе на покупателната способност. Инфлацията в България все още е проблем, тъй като не покриваме критерия за ценова стабилност, което е условие за влизането ни в еврозоната.

Страните с най-ниски заплати в класацията са Сенегал (49 долара), Либерия (47 долара), Мадагаскар (47 долара), Нигер (47 долара), Мавритания (41 долара), Северна Корея (37 долара), Мали (34 долара), Малави (31 долара), Ангола (27 долара) и Лесото (24 долара). Девет от тези десет държави са в Африка. От десетте страни с най-ниски заплати не е в Африка само Северна Корея.

QOSHE - Младите с шанс за кариера в Германия и Великобритания - Стефан Кючуков
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Младите с шанс за кариера в Германия и Великобритания

13 1
09.04.2024

Страната ни е по-зле от Аржентина и Коста Рика за работа на висшисти

Франция и САЩ са добър вариант

Великобритания и Германия са двете страни, които предоставят най-добри условия за стартиране на професионална кариера от младите хора, показва проучване на списанието Сeoworld. Това обяснява защо много млади българи емигрират към тези страни в търсене на по-добър живот.

На трето място в класацията за най-добрите страни в света за започване на кариера е Канада, а топ пет се допълва от САЩ и Япония. На следващите две места отново са две европейски страни - Франция и Нидерландия. На осмо място е Южна Корея. Добрите условия за живот там набират популярност и все повече млади хора в България учат корейски език. Топ 10 на най-добрите страни за кариерно развитие се допълва от Швеция и Обединени арабски емирства.

В класацията участват общо 127 държави, а България се намира на незавидното 50-то място. Пред нас в класацията се намират страни като Бахрейн (46-то място), Аржентина (43-то), Коста Рика (41-во), Бразилия (39-то), Китай (37-мо), Турция (33-то), Мексико (32-ро), Виетнам (25-то) и дори Русия, която е класирана на 14-то място.

В класацията България се намира точно между Унгария и Латвия (на 48-мо и 49-то място) и Естония, Хърватия и Украйна (на 51-во, 52-ро и 53-то място). Десетте страни с най-лоши условия за започване на кариера са Папуа-Нова Гвинея, Киргизстан, Ботсвана, Габон, Афганистан, Уругвай, Нигерия, Либия, Сирия и Йемен.

Класацията се основава на проучване сред близо 196 хил. висшисти на възраст под 35 години и оценява страните въз основа на 19 критерия, като пазар на труда, икономическа стабилност, предприемаческа среда, равенство на доходите, иновации. Тези критерии са разделени в две големи групи - условия за живот и професионални възможности, а всеки критерий е оценен по 100-бална скала. Данните за оценка на страните се основават на изследвания и доклади, които следват строги изисквания за събиране и анализ на техните данни, посочват авторите на класацията. Сред критериите за условия за живеене са не само средните доходи, но и показатели като замърсеност, наличие на паркове, прогнози за растеж на населението, музеи, забележителности и концерти. Сред критериите за професионални възможности са наличие на свободни работни места, стабилна икономика и предприемаческа атмосфера.

Според последните изследвания през 2024 г. на........

© Труд


Get it on Google Play