Шпионинът заменен срещу отмяната на заповедта за арест катарски министър

Следователят Мишел Клез подава оставка, след като свършва мръсната работа

Докато през май тази година италианският евродепутат Андреа Козолино е поставен под домашен арест в Неапол по искане на белгийския съдия-следовател Мишел Клез, магистратът спира международната заповед за арест, издадена срещу министъра на труда на Катар Али бин Самик Ал Мари. Дотогава високопоставеният чиновник от Залива е смятан за „главен корумпиращ“ за сметка на Катар и Мароко на депутати от Европейския парламент, начело с неговата заместник-шефка Ева Каили. Изведнъж обаче се оказва, че министърът в основата на корупционната афера „Катаргейт“ повече не е престъпник за мастития магистрат Клез. Съответно медиите в Брюксел започват да се питат защо се получава така, нима са отпаднали обвиненията срещу Ал Мари?

„Не“, обявиха тези дни вестниците в белгийската столица, но всъщност „да“, тъй като ставало дума за „реалполитик“ или иначе казано за дипломацията от времето на „студената война“, основаваща се главно на властови и материални интереси, а не толкова на идеологически или морално-етични норми. Ами поради изключително тесните си връзки с режима на аятоласите в Иран, Катар е трябвало да бъде ангажиран по някакъв начин с измъкването от техеранска тъмница на запрения там за 40 години заради тежко обвинение в шпионаж белгийски топ агент Оливие Вандекастеле, вихрил се под прикритието на някаква неправителствена организация. И за „разменна монета“ шефовете на белгийската разузнавателна служба „VSSE“ избират точно министъра на труда на емирството, засечен от тях да гради чрез подкупи мощно прокатарско лоби в институциите на Европейския съюз в Брюксел.

Речено, сторено и малко след като топ разведката се завръща в родината, свършилият „черната работа“ съдия-следовател Мишел Клез подава оставка поради изведнъж появил се конфликт на интереси. А прокурорът Рафаел Маланини обявява, че изоставя делото „Катаргейт“ и започва работа като... одитор! Парадоксът е в това, обясни в. „Льо Соар“, че дори Ал Мари да остане разследван, малко вероятно е той да бъде пратен на съд, за разлика от онези, за които се твърди, че са получили подкупи от него.

Ако се вярва на „възстановката“ на италианския всекидневник „Кориере дела сера“ на операцията на белгийските 007, то всичко започва през юли 2022 г. Тогава ченгетата прехващат телефонен разговор на белгийската евродепутатка с италианско потекло Мария Арена с бившия u колега, сънародник и вече влиятелен брюкселски лобист Антонио Пандзери, нарочен впоследствие за тартор на избухналия скандал „Катаргейт“. Говорят за пари, като Пандзери u казва, че ако тя участва в мисиите на Европарламента в Катар, той щял да спечели още повече. Съответно разведките започват плътно да следят лобиста, но не и евродепутатката, тъй като тя според италианския всекидневник е много добре поставена по висшите етажи на властта в Белгия. Нейният брат е пръв приятел с предишния премиер Елио Дирупо, а бившият u съпруг и баща на нейния син сега е женен за министърката на външните работи на страната Софи Уилмес.

И не след дълго в полезрението на агентите на разузнаването попада министърът на труда на Катар Ал Мари, който носи куфарчета с пари в Брюксел и ги предава на Пандзери. Той пък май ги раздава на тези, които трябва да лъскат имиджа на Катар в навечерието на световното футболно първенство след обвиненията срещу емирството, че въобще не спазвало правилата за беопасност на труда по време на строителството на стадиони и хотели, като жертвите в резултат на нехайството били стотици.

Арестуван при акцията, която шокира Европейския парламент на 9 декември 2022 г. и незабавно разпитан без адвокат, Пандзери отрича да е давал подкупи, за да повлияе на европейската политика в полза на Катар. Веднага признава обаче, че е действал като лобист и не е платил данъци върху получените незаконно за четири години 2,5 млн. евро, 600 000 от които са намерени в дома му. В интерес на истината белгийските спецагенти от „VSSE“, които предизвикват разследването с рапорт, прехвърлящ случая на обикновената съдебна власт, ясно пишат на 13 юли 2022 г., че става дума за типичен случай на лобизъм.

„В европейските институции има мрежа, включваща лобист, множество европейски парламентаристи и парламентарни сътрудници, които работят в полза на Катар и Мароко“, пишат разведките, но въобще не отварят дума за подкупи. После Федералната полиция продължава работата на „VSSЕ“ и в доклад седмица по-късно до Федералната прокуратура трансформира лобистката дейност в обвинение за „обществена корупция“, без обаче да е узнала кой е получил подкупите, къде, кога и за какво са били дадени те.

Когато е задържан, полицията оставя Пандзери „да се изповядва“ с часове, но той не казва нищо съществено, след което според „Кориере дела сера“ ченгетата го вледеняват с това, което неговите адвокати ще определят като чиста проба „натиск“. Съобщават му, че неговата съпруга и дъщеря му са арестувани в Италия и ако той иска те да излязат на свобода, трябва да се покае и да назове имената на двама високопоставени еврочиновници, получили подкупи от Катар и Мароко.

Пандзери много, много не се колебае и споменава Мария Арена и другия белгийски евродепутат Марк Тарабела, но това е много малко или ненужно за съдия-следователя Мишел Клез и хората му. И в протоколите за разпит, които ще подпише през следващите седмици, Пандзери ще обвини открито в получаването на подкупи отново Тарабела, както и заместник-шефката на Европарламента Ева Каили и италианските евродепутати Андреа Коцолино и Лара Коми, но ще „забрави“ Мария Арена.

Разбира се, ще очертае като „основен подкупващ“ министъра на Катар Ал Мари - признание, което в края на краищата е най-нужно на хората от „VSSE“, за да извадят от иранския зандан гниещият там техен човек Оливие Вандекастеле.

Въпросът е в това, защо Арена, която е получила и пари, и прескъпа огърлица лично от Ал Мари при посещението си в Доха, остава извън скандала, а другите евродепутати начело с Ева Каили, които са много по-малко замесени от нея в корупционната афера, остават все така последствени? пита „Кориере дела сера“. Дори в куфарчето, подчерта всекидневникът, носено от нейния баща, да са намерени от ченгетата над 600 000 евро, доказателства че самата тя е знаела за тези пари няма, а всички следи сочат към лобиста Пандзери и неговия пръв помощник Франческо Джорджи и бивше гадже на Каили.

Отговорът на питането на „Кориере дела сера“ може би беше даден по-горе с показването на връзките на Мария Арена по високите етажи на властта в Брюксел, а може би той се крие и в изведнъж разкритите бизнес контактите на нейния син с този на Мишел Клез. Онези, които послужиха за заформянето на конфликта на интереси, довел до неочакваната и сякаш режисирана оставка на съдия-следователя. Която бе подадена доста неочаквано, но, разбира се, след успешното приключване на случая „Вандекастеле“.

QOSHE - “Катаргейт” или как белгийските 007 измъкнаха топ агент от ирански затвор - Румен Михайлов
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Катаргейт” или как белгийските 007 измъкнаха топ агент от ирански затвор

8 0
28.11.2023

Шпионинът заменен срещу отмяната на заповедта за арест катарски министър

Следователят Мишел Клез подава оставка, след като свършва мръсната работа

Докато през май тази година италианският евродепутат Андреа Козолино е поставен под домашен арест в Неапол по искане на белгийския съдия-следовател Мишел Клез, магистратът спира международната заповед за арест, издадена срещу министъра на труда на Катар Али бин Самик Ал Мари. Дотогава високопоставеният чиновник от Залива е смятан за „главен корумпиращ“ за сметка на Катар и Мароко на депутати от Европейския парламент, начело с неговата заместник-шефка Ева Каили. Изведнъж обаче се оказва, че министърът в основата на корупционната афера „Катаргейт“ повече не е престъпник за мастития магистрат Клез. Съответно медиите в Брюксел започват да се питат защо се получава така, нима са отпаднали обвиненията срещу Ал Мари?

„Не“, обявиха тези дни вестниците в белгийската столица, но всъщност „да“, тъй като ставало дума за „реалполитик“ или иначе казано за дипломацията от времето на „студената война“, основаваща се главно на властови и материални интереси, а не толкова на идеологически или морално-етични норми. Ами поради изключително тесните си връзки с режима на аятоласите в Иран, Катар е трябвало да бъде ангажиран по някакъв начин с измъкването от техеранска тъмница на запрения там за 40 години заради тежко обвинение в шпионаж белгийски топ агент Оливие Вандекастеле, вихрил се под прикритието на някаква неправителствена организация. И за „разменна монета“ шефовете на белгийската разузнавателна служба „VSSE“ избират точно министъра на труда на емирството, засечен от тях да гради чрез подкупи мощно прокатарско лоби в институциите на........

© Труд


Get it on Google Play