Облекчението ще бъде ползвано при деклариране на доходите от 2024 г.

Без данъци за предаване на отпадъци

Хората, които продадат бизнеса си или част от притежаваните от тях акции или дялове от фирма, ще получат неочакван подарък от държавната хазна. Бонусът ще бъде в размер на 10% от дължимия данък върху доходите.

От 1 януари 2024 г. в сила влязоха промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Те предвиждат облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително и виртуални валути, както и от търговията с чуждестранна валута, да бъде намаляван с 10% нормативно признати разходи.

Текстът в закона така е написан, че с 10% нормативно признати разходи ще бъде намаляван доходът от търговия с акции и други финансови активи, включително и виртуални валути. Но облекчението може да бъде ползвано и, ако човек продаде собствената си фирма, която движи от години, или част от притежаваните от нея акции или дялове.

Облагаемият доход от продажба на акции или дялове, върху който се дължи данък, е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка, пише в закона. Като това правило се прилага не само за търгуване на отделни акции от големи български или международни компании, а и ако човек продаде например 50% от бизнеса си. Реализираната печалба от продажбата на акции и дялове се получава като продажната цена се намалява с цената на придобиване. В законът специално е уреден дори случаят, ако акциите или дяловете в търговско дружество са придобити чрез вноска на някакво имущество в капитала на търговско дружество. В тези случаи за цена на придобиване на акциите или дялвете се счита документално доказаната цена на придобиване на имуществото - предмет на непарична вноска в търговско дружество - в случаите на продажба на акции и дялове, получени за направени непарични вноски в дружеството.

Промяната в режима на облагане при продажба на дялове от фирми влезе в сила от началото на 2024 г. Тоест, ако човек сега продаде бизнеса си, например срещу 1 млн. лв., ще ползва облекчението след година като подава годишната си данъчна декларация за реализираните доходи през 2024 г. Получените от продажбата 1 млн. лв. ще бъдат намалени с разходите за придобиване на акциите или дяловете от фирмата, сред това полученият доход ще бъде намален с още 10% нормативно признати разходи и върху останалата сума ще трябва да плати данък от 10%. Но ако човек е продал бизнеса си през миналата година, при подаване на годишната данъчна декларация за доходите от 2023 г. няма да може да ползва облекчението.

Друга промяна, която влезе в сила от началото на 2024 г. е, че вече не се дължи данък при предаване на отпадъци за скрап. До края на миналата година, ако човек предадеше метал за 100 лв. на фирма за рециклиране, тя му удържаше 10% данък и му даваше само 90 лв. Доходите от събиране на отпадъци вече са освободени от облагане. Освен това на хората, които предават вещи за скрап, вече може да бъдат изплащани в брой до 1200 лв. на година, при само 100 лв. през миналата година.

Важно е как човек осъществява търговията

Данъкът може да е 10% или 15%

При облагане на доходите от търговия с виртуални валути е важно колко системно човек осъществява сделки.

Официалните мотиви на Министерство на финансите при приемането от парламента на 10% нормативно признати разходи при сделки с финансови активи бяха, че целта е да има стимул за хората, които имат доходи от търговия с виртуални валути да платят данъците си. Защото почти никой не обявявал доходи от сделки с виртуални валути. А и хората, които търгуват с акции, дялове и виртуални валути имат разходи за комисионни и регистрация в различни платформи.

Всъщност, ако човек професионално търгува с чуждестранни или виртуални валути, той не би трябвало да ползва новото облекчение от 10% нормативно признати разходи и върху останалия доход да плати 10% данък, а би трябвало да бъде обложен като едноличен търговец (въпреки че няма такава регистрация) - да му бъдат признати всички направени разходи за дейността, които може да докаже с документи, а върху реализираната печалба да плати данък от 15%. Нормативно признатите разходи важат за хора, които реализират отделни сделки и така печелят пари. Но ако човек започне системно за търгува с финансови активи с цел реализиране на печалба и използва за начинанието голяма част от времето си, се счита, че той действа като търговец и съответно трябва да плати данък като търговец. Преценката какъв трябва да бъде режимът на облагане зависи от всеки конкретен случай.

Текат им осигуровки за пенсия

Вече трябва да са здравно осигурени

Гъбарите минават на алтернативно облагане.

Изцяло се променя редът за облагане на гъбарите с промените в данъчните закони, които влязоха в сила от началото на 2024 г. Досега за доходите от събиране на гъби, билки и плодове имаше нормативно признати разходи от 40%, а останалите изкарани пари се облагаха с 10% данък. Но реално почти никой не плащаше данъци и осигуровки върху доходи от събиране на гъби.

Затова гъбарите преминават на алтернативен данък, който трябва да плащат още преди да започнат да събират гъби. Данъкът за събиране на диворастящи гъби и плодове (с изключение на такива от лечебните растения) е определен на 30 лв. на месец. Данъкът се събира от държавните горски предприятия непосредствено преди издаването на позволително за извършване на дейността по събиране на диворастящи гъби и плодове.

Освен това гъбарите трябва да плащат здравни и социални осигуровки върху половината от минималната работна заплата, която за 2024 г. е 933 лв. Това означава, че те трябва да плащат осигуровки върху 466,50 лв., като дават парите отново на горските предприятия предварително за всеки месец, през който упражняват дейността. Гъбарите дължат осигуровки за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт в размер на 19,8 на сто, ако са родени преди 1 януари 1960 г., и 14,8 на сто, ако са родени след 31 декември 1959 г. Ако са родени след началото на 2060 г. дължат и 5% върху половината от минималната заплата за частен универсален пенсионен фонд. Вноската за здравно осигуряване е в размер на 8 на сто. Така общо за осигуровки трябва да дадат близо 130 лв. на месец още преди да започнат да берат гъби. Като добавим и данъка от 30 лв., трябва да платят общо 160 лв. на месец. Но гъбарите ще бъдат здравно осигурени и ще им тече стаж за пенсия.

Облекчението може да важи и със задна дата

Отстъпка до 100 хил. лв.

Фермерите няма да плащат данък върху субсидии в размер до 100 хил. лв. на година.

Фермерите ще намаляват облагаемите си доходи с получените субсидии, но не с повече от 100 хил. лв. на година. Това гласят промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които влязоха в сила от началото на 2024 г.

За да бъде ползвано облекчението, страната ни трябва да получи одобрение от Европейската комисия. Ако то бъде получено до 30 април 2024 г., облекчението ще може да се ползва и за доходи от 2023 г. Тоест при подаване на годишните си данъчни декларации за доходите от миналата година фермерите ще приспадат от доходите си получените субсидии в размер до 100 хил. лв. И ще плащат данък върху субсидиите само ако са в по-голям размер. Това е сериозен бонус за фермерите в страната, които досега трябваше да плащат данък върху всички субсидии.

И ресторантите могат да са на патент

Крайният срок е 31 януари

Ресторантите с оборот до 100 хил. лв. може да минат на патент, дори да са регистрирани като фирма.

Патентен данък вече могат да плащат физически лица, включително и еднолични търговци, които извършват посочени в Закона за местните данъци и такси дейности, ако имат годишен оборот в размер до 100 хил. лв. От началото на годината прагът за плащане на патентен данък е увеличен от 50 хил. лв. на 100 хил. лв. оборот за година.

Освен това вече и ресторантите, които са регистрирани като фирма, могат да плащат патентен данък. Хората и фирмите, които ще плащат патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31 януари на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. При започване на дейността след тази дата данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността.

Хората, а вече и ресторантите, които до 31 януари подадат данъчната декларация за патентен данък и в същия срок платят пълния размер на налога ползват отстъпка в размер на 5 на сто. Но ако човек посочи неверни данни, така че патентният му данък да бъде определен в по-малък размер, може да бъде глобен до 1000 лв.

На патентен данък например могат да бъдат места за настаняване с една или две звезди, ресторанти, питейни заведения, сладкарници и кафенета, барове, магазини за търговия на дребно, платени паркинги, дърводелски, шивашки и обущарски услуги, бръснари и фризьори, козметици, часовникари, тапицери, автомивки, сервизи, ремонт на електроуреди, стъкларски услуги, масажисти, гадатели, фотографски услуги, платени тоалетни, ключари, фитнеси, химическо чистене и игри с развлекателен характер, като автомати с жетони и боулинг.

В закона има минимален и максимален размер на патентния данък за всяка дейност, а конкретният размер на данъка се определя от общинските съвети. Например данъкът за ресторантите с една или две звезди е от 1 лв. до 35 лв. за всяко място, а за ресторантите с три звезди е от 6 лв. до 60 лв. за всяко място за сядане.

С увеличението на прага за плащане на патентен данък много повече търговци и занаятчии ще могат да минат на патентен данък. Те пак трябва да дават касови бележки и да отчитат оборота си, но ще бъдат облекчени като плащат патентен данък вместо данък върху печалбата.

При плащане на патентен данък законът дава възможност и за ползване на редица облекчения. Например хората с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност ползват намаление на патентния данък в размер 50 на сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници. Ако човек извършва с личен труд през цялата данъчна година два или три вида патентна дейност, плаща патентния данък само за тази дейност, за която данъкът е с най-висок размер. Пенсионери, които извършват лично определени патентни дейности и не наемат хора, също плащат само 50% от размера на патентния данък. Това например се отнася за дърводелци, шивачи, обущари, металообработващи услуги, козметици, фризьори, бръснари, часовникари, тапицери, ремонт на електро и водопроводни инсталации, стъкларски и фотографски услуги, платени тоалетни, ключарски услуги, продажба на вестници, списания и литература.

Хора, които използват работно място за обучение на чираци, плащат за работното място на чирака само 50% от патентния данък. Това например важи за фризьори, козметици и маникюристи, тъй като за тях патентният данък се определя за всяко работно място. Но за да се плаща данък в размер на 50% за чирак, към декларацията за определяне на размера на данъка трябва да се приложи копие от удостоверението за вписване в регистъра на чираците, издадено от съответната регионална занаятчийска камара.

QOSHE - Продаваш фирма - 10% бонус от държавата - Стефан Кючуков
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Продаваш фирма - 10% бонус от държавата

6 2
02.01.2024

Облекчението ще бъде ползвано при деклариране на доходите от 2024 г.

Без данъци за предаване на отпадъци

Хората, които продадат бизнеса си или част от притежаваните от тях акции или дялове от фирма, ще получат неочакван подарък от държавната хазна. Бонусът ще бъде в размер на 10% от дължимия данък върху доходите.

От 1 януари 2024 г. в сила влязоха промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Те предвиждат облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително и виртуални валути, както и от търговията с чуждестранна валута, да бъде намаляван с 10% нормативно признати разходи.

Текстът в закона така е написан, че с 10% нормативно признати разходи ще бъде намаляван доходът от търговия с акции и други финансови активи, включително и виртуални валути. Но облекчението може да бъде ползвано и, ако човек продаде собствената си фирма, която движи от години, или част от притежаваните от нея акции или дялове.

Облагаемият доход от продажба на акции или дялове, върху който се дължи данък, е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка, пише в закона. Като това правило се прилага не само за търгуване на отделни акции от големи български или международни компании, а и ако човек продаде например 50% от бизнеса си. Реализираната печалба от продажбата на акции и дялове се получава като продажната цена се намалява с цената на придобиване. В законът специално е уреден дори случаят, ако акциите или дяловете в търговско дружество са придобити чрез вноска на някакво имущество в капитала на търговско дружество. В тези случаи за цена на придобиване на акциите или дялвете се счита документално доказаната цена на придобиване на имуществото - предмет на непарична вноска в търговско дружество - в случаите на продажба на акции и дялове, получени за направени непарични вноски в дружеството.

Промяната в режима на облагане при продажба на дялове от фирми влезе в сила от началото на 2024 г. Тоест, ако човек сега продаде бизнеса си, например срещу 1 млн. лв., ще ползва облекчението след година като подава годишната си данъчна декларация за реализираните доходи през 2024 г. Получените от продажбата 1 млн. лв. ще бъдат намалени с разходите за придобиване на акциите или дяловете от фирмата, сред това полученият доход ще бъде намален с още 10% нормативно признати разходи и върху останалата сума ще трябва да плати данък от 10%. Но ако човек е продал бизнеса си през миналата година, при подаване на годишната данъчна декларация за доходите от 2023 г. няма да може да ползва облекчението.

Друга промяна, която влезе в сила от началото на 2024........

© Труд


Get it on Google Play