Условието е родителят да няма стари просрочени задължения

Може да се възползват и двамата родители

Работещите родители могат да получат до седмица до 600 лв. за дете от държавната хазна, ако не са ползвали облекчението за деца чрез работодателя си. От Националната агенция за приходи (НАП) дадоха старт на кампанията за подаване на годишните данъчни декларации за доходите на хората от миналата година. А чрез подаване на декларацията може да бъдат ползвани и различни данъчни облекчения.

Декларация в НАП трябва да подаде всеки, който през 2023 г. е получил някакви облагаеми доходи извън работната заплата. Предполага се, че в началото на кампанията първи ще подадат данъчните си декларации хора, които искат да ползват някое облекчение и искат бързо да получат парите си. Създадена е организация и декларации с искания за ползване на данъчни облекчения се обработват бързо - в рамките на 3-7 дни, каза Боряна Георгиева, шеф на Дирекция “Обслужване” в НАП. В този срок реално хората могат да получат парите от хазната. По закон срокът за обработка на декларациите и превеждане на парите е до един месец, но реално всичко това става по-бързо.

Размерът на данъчното облекчение за родителите е както през миналата година. За едно дете годишният облагаем доход може да бъде намален с до 6000 лв., за две деца с до 12 хил. лв., а за три и повече деца с до 18 хил. лв. Тъй като данъкът върху доходите е 10 на сто, реално дължимият данък за доходите от миналата година може да бъде намален с до 600 лв. за едно дете, с до 1200 лв. за две деца и с до 1800 лв. за три и повече деца. Ако родителят е плащал текущо данъка върху доходите си през миналата година, сега тези пари ще му бъдат възстановени от хазната.

За деца с увреждания годишният облагаем доход може да бъде намален с до 12 хил. лв. Важно за родителите е да знаят, че облекченията за деца и за деца с увреждания са различни и може да бъдат ползвани едновременно. Тоест, за дете с увреждания единият от родителите може да ползва облекчението да деца и да намали годишния си данък с до 600 лв., а освен това да намали данъка си с още до 1200 лв. като ползва и облекчението за деца с увреждания. Възможно е единият от родителите да ползва едното облекчение, а вторият родител - другото.

По принцип всяко от данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания може да бъде ползвано само от един от родителите. Но ако годишният доход на този родител не е достатъчен, за да ползва облекчението в пълния му размер, остатъкът може да бъде ползван от втория родител. Например в семейство с три деца майката за година има облагаем доход от 15 хил. лв. А законът позволява тя да намали облагаемия си доход с 18 хил. лв. В този случай тя може да ползва 15 хил. лв. от облекчението, а с останалите 3000 лв. годишния си доход може да намали бащата.

Част от родителите може да са ползвали облекчението за деца текущо през миналата година, като всеки месец облагаемият им доход е бил намаляван с до 500 лв. В този случай сега те няма нужда да подават данъчна декларация, ако имат доходи само от заплати. Други пък може да са поискали да ползват облекчението наведнъж, но отново чрез работодателя. През настоящия месец те получават парите за облекчението от работодателя, отново без да е необходимо да подават годишна данъчна декларация. А работодателят ще приспадне платените на работниците пари от своите задължения към държавния бюджет.

Много важно условие е родителят, който иска да ползва облекчението, да няма стари просрочени задължения към държавната хазна към момента на подаване на данъчната декларация. Ако родителят има стари задължения, въобще няма да може да ползва облекчението. Затова е добре преди подаване на данъчната декларация човек да провери през сайта на НАП дали има стари задължения, включително и неплатени глоби на КАТ, които са предадени за събиране на приходната агенция. Това може да стане онлайн с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис. Ако родителят има просрочени стари задължения, трябва да ги плати, преди да подаде годишната декларация за доходите си.

Плащането през сайта на НАП е безплатно

Преводът е по една сметка в БНБ

Срокът за подаване на годишните данъчни декларации изтича в края на април.

Крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации за доходите от миналата година е 30 април. В същия срок дължимият данък, посочен в декларацията, трябва да бъде платен.

Новото за тези година е, че водещо е не кога е направен преводът, а кога парите са постъпили по сметката на НАП. Това означава, че ако човек плаща в последните дни от срока чрез банков превод, трябва да се съобрази с това за колко време парите ще постъпят по сметката на НАП. Това е важно, защото ако има и ден закъснение, ще бъде начислена лихва. Самата лихва за няколко дни не е висока - за цяла година тя е основният лихвен процент на БНБ плюс 10 на сто. Но след това лихвата ще трябва да бъде платена с отделен банков превод. А догодина, ако човекът иска да ползва някое от данъчните облекчения, ще се окаже че има старо задължение и няма да може да ползва облекчението, ако не плати и дължимата лихва.

Ако човек плати данъка върху доходите си през сайта на НАП, няма защо да се притеснява, че парите ще постъпят по сметката на НАП след крайния срок, а освен това плащането е без такси.

Ново от тази година е и, че плащането на данъците става по една сметка на НАП в БНБ, без значение в кой град е постоянният адрес на данъкоплатеца. През миналата година отделните поделения на НАП имаха различни сметки в търговските банки.

Най-удобно и бързо е онлайн

Сами решаваме за надвнесен данък

Ако човек иска да му бъдат възстановени пари, трябва да напише в данъчната декларация банковата си сметка.

Ако човек подаде годишната си данъчна декларация за доходите онлайн до 1 април и в същия срок плати дължимия данък, ползва до 5 на сто отстъпка от данъка за довнасяне, но не повече от 500 лв., напомниха от НАП. Условие за ползването и на тази отстъпка е човекът да няма стари просрочени задължения към държавната хазна.

Най-бързо и най-лесно данъчната декларация може да бъде подадена онлайн през сайта на НАП. За целта е необходим персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис. ПИК е безплатен и може да бъде взет от всеки офис на НАП. Това става веднага - с едно посещение в офиса на НАП. Кодът е безсрочен и може да бъде ползван за електронните услуги на приходната агенция - не само за подаване на декларации, а и за правене на справки и получаване на удостоверения. Над 85% от гражданите подават данъчните си декларации онлайн, а целта ни е да достигнем 100%, каза Милена Кръстанова, зам.-изпълнителен директор на НАП.

Данъчните декларации може да бъдат подадени на хартия в офис на НАП, както и да бъдат изпратени по пощата с обратна разписка.

Ако човек има надвнесен данък, трябва да посочи в декларацията си за какво да бъдат използвани парите - с тях може да бъде покрито негово старо задължение към бюджета, парите да останат за покриване на някакво бъдещо задължение, или да му бъдат възстановени. Ако човек иска да му бъдат възстановени парите, в данъчната декларация трябва да посочи банковата си сметка. С надвнесен данък може да бъдат покрити стари задължения. Но ако човек иска да ползва данъчно облекчение - не трябва да има стари дългове към бюджета, за да ползва облекчението.

Ако човек има старо задължение за данъци или осигуровки и сега преведе пари, за да плати данъка върху доходите от миналата година, първо ще бъдат погасени старите данъчни задължения, предвиждат правилата на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Стартира от началото на месец март

Необходими са 8-10 минути

Предварително попълнените данъчни декларации за доходите ще бъдат достъпни от месец март.

От месец март гражданите ще имат достъп до предварително попълнени годишни данъчни декларации, обявиха от НАП. Това означава, че при влизане в сайта на приходната агенция с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, хората ще видят вече попълнена данъчна декларация за доходите от миналата година.

Във формулярите ще бъдат въведени всички данни, които вече са налични в НАП - за получени доходи от заплати, граждански договори, хонорари, получени наеми от фирми, за ползвани чрез работодателя облекчения, както и данни за получени доходи от онлайн търговия, които са получени от куриерските компании за направени доставки с наложен платеж. В декларацията ще има данни и за получени доходи от продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на човека по-малко от 12 месеца.

Хората само трябва да проверят внимателно дали попълнените данни са верни. Може да добавят някои доходи, например получени наеми от граждани. Или да премахнат част от попълнените доходи, например от онлайн продажби. Данък върху доходите се дължи при системна онлайн търговия с цел реализиране на печалба. Ако някой е продал онлайн старите си гуми на колата, този доход е необлагаем и трябва да бъде изваден от данъчната декларация. След като човек провери данните трябва да подаде декларацията до НАП онлайн. Всичко това става бързо - за 8-10 минути.

При подаване на годишните данъчни декларации хората не е необходимо да прилагат служебни бележки за получени доходи и документи за ТЕЛК, защото тази информация е налична в НАП. Но ако човек иска да ползва данъчно облекчение за дарение, за младо семейство с ипотечен кредит или за доброволни пенсионни осигуровки или застраховки “Живот” трябва да приложи към декларацията съответните документи, тъй като тази информация не е налична в НАП, обясниха от приходната агенция.
Фирмите трябва да подадат в НАП данни за изплатените доходи до 28 февруари. След това подадените данни ще бъдат нанесени в данъчните декларации на хората.

В Приложение №13 към годишната данъчна декларация хората могат по желание да обявят и необлагаеми доходи, като например от рента на земя, печалби от хазарт, от продажба на стар автомобил или на семейния апартамент. НАП събира данни и за необлагаемите доходи на хората, които ще бъдат използвани при определянето на това кой има право на помощи за енергийна бедност. Фирмите подават данни за изплатени на работниците необлагаеми доходи, но за хората декларирането на получени необлагаеми доходи е по желание.

Може да подадете сигнал в НАП

Всеки човек сам трябва да вземе решение как да подходи, ако не му дадат касова бележка, каза Росен Иванов, шеф на дирекция “Данъчно-осигурителна методология” в НАП. От началото на годината законът дава право на хората да задържат плащането, докато не получат касова бележка.

Добре е хората да знаят правата си, те не са длъжни да плащат, докато не им издадат касова бележка, обясни Росен Иванов. Например, ако във фризьорски салон на клиента не дадат касова бележка, той може да каже на фризьора, че ще мине да плати на следващия ден, като му дадат касова бележка. А може да даде парите на фризьора и да сигнализира в НАП, че не е получил касова бележка.

НАП не може да реши всички спорове между търговци и клиенти, не може във всяка една ситуация да пристигне човек от НАП и да реши въпроса. Но от НАП проверяват всеки сигнал за неиздаване на касова бележка. А на човека, който е подал сигнала, се изпраща писмо за резултатите от направената проверка. Срокът за това е до месец след подаване на сигнала. Но обикновено проверките стават много по-бързо - в рамките на няколко дни.

QOSHE - Данъчните връщат до 600 лв. на дете - Стефан Кючуков
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Данъчните връщат до 600 лв. на дете

17 0
11.01.2024

Условието е родителят да няма стари просрочени задължения

Може да се възползват и двамата родители

Работещите родители могат да получат до седмица до 600 лв. за дете от държавната хазна, ако не са ползвали облекчението за деца чрез работодателя си. От Националната агенция за приходи (НАП) дадоха старт на кампанията за подаване на годишните данъчни декларации за доходите на хората от миналата година. А чрез подаване на декларацията може да бъдат ползвани и различни данъчни облекчения.

Декларация в НАП трябва да подаде всеки, който през 2023 г. е получил някакви облагаеми доходи извън работната заплата. Предполага се, че в началото на кампанията първи ще подадат данъчните си декларации хора, които искат да ползват някое облекчение и искат бързо да получат парите си. Създадена е организация и декларации с искания за ползване на данъчни облекчения се обработват бързо - в рамките на 3-7 дни, каза Боряна Георгиева, шеф на Дирекция “Обслужване” в НАП. В този срок реално хората могат да получат парите от хазната. По закон срокът за обработка на декларациите и превеждане на парите е до един месец, но реално всичко това става по-бързо.

Размерът на данъчното облекчение за родителите е както през миналата година. За едно дете годишният облагаем доход може да бъде намален с до 6000 лв., за две деца с до 12 хил. лв., а за три и повече деца с до 18 хил. лв. Тъй като данъкът върху доходите е 10 на сто, реално дължимият данък за доходите от миналата година може да бъде намален с до 600 лв. за едно дете, с до 1200 лв. за две деца и с до 1800 лв. за три и повече деца. Ако родителят е плащал текущо данъка върху доходите си през миналата година, сега тези пари ще му бъдат възстановени от хазната.

За деца с увреждания годишният облагаем доход може да бъде намален с до 12 хил. лв. Важно за родителите е да знаят, че облекченията за деца и за деца с увреждания са различни и може да бъдат ползвани едновременно. Тоест, за дете с увреждания единият от родителите може да ползва облекчението да деца и да намали годишния си данък с до 600 лв., а освен това да намали данъка си с още до 1200 лв. като ползва и облекчението за деца с увреждания. Възможно е единият от родителите да ползва едното облекчение, а вторият родител - другото.

По принцип всяко от данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания може да бъде ползвано само от един от родителите. Но ако годишният доход на този родител не е достатъчен, за да ползва облекчението в пълния му размер, остатъкът може да бъде ползван от втория родител. Например в семейство с три деца майката за година има облагаем доход от 15 хил. лв. А законът позволява тя да намали облагаемия си доход с 18 хил. лв. В този случай тя може да ползва 15 хил. лв. от облекчението, а с останалите 3000 лв. годишния си доход може да намали бащата.

Част от родителите може да са ползвали облекчението за деца текущо през миналата година,........

© Труд


Get it on Google Play