Само преди година светът беше много различен. Украйна изглеждаше силна, Русия слаба, Европа - горда с моралното си превъзходство за войната, но притеснена от евентуална енергийна криза, Тръмп беше слаб, а за повечето хора изкуственият интелект беше термин от научната фантастика. В началото на 2024 г. Русия се опитва да си върне инициативата във войната срещу Украйна, Европа изглежда объркана от възхода на крайните националисти, Тръмп има шансове да спечели не само републиканската номинация, но и президентските избори, а ефектите от AI върху икономиката и пазара на труда вече се усещат зад ъгъла.

В следващите страници ще видите 20 прогнози на журналистите от "Капитал" за ключовите събития и процеси, които ще очертаят рамките на 2024 г. Те са представени кратко със съвсем конкретен залог какво ще се случи, така че всеки да има представа каква ще е средата, в която планира работата и живота си. Даваме си сметка, че не всички прогнози ще се сбъднат - животът обича изненадите, но сме сигурни, че по-голямата част са верни.

#1 Ще оцелее ли правителството

#2 Ще се сменят ли съставите на регулаторите

#3 Има ли шанс да не влезем в еврозоната през 2025?

#4 Ще има ли икономическа криза в България през 2024?

#5 Ще се успокои ли още инфлацията?

#6 Ще се покачат ли лихвите в България?

#7 Ще се увеличат ли цените на тока и газа?

#8 Ще има ли нов главен прокурор?

#9 Ще се избере ли нов, смислен състав на ВСС?

#10 Ще има ли ефективни разследвания за корупция?

#11 Ще спре ли войната в Украйна?

#12 Може ли Доналд Тръмп да спечели изборите в САЩ?

#13 Ще приключи ли войната в Израел?

#14 Ще избухне ли нова война от световно значение?

#15 Ще се окаже ли AI балон?

#16 Ще продаде ли "Лукойл" българския си бизнес?

#17 Ще успеят ли националистите да променят европейската политика?

#18 Ще изпреварят ли ВЕИ въглищата по производство на ток?

#19 Ще продължи ли Пеевски да е фактор в управлението на страната?

#20 Ще има ли БНТ нов генерален директор?

Да, макар че отговорът изглежда рисков предвид начина, по който функционираше коалицията между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС през първите шест месеца от управлението си. Управляващите партии нямат ясно разписано споразумение, за сметка на това непрестанни скандали между трите формации най-вече по кадрови въпроси и на базата на личните договорки между лидерите на формациите. Първият тест за устойчивостта през новата година на тази политическа иновация ще бъде ротацията на премиерите в началото на март, при която Мария Габриел ще трябва да смени на премиерския пост Николай Денков, който ще стане вицепремиер и евентуално министър на образованието. И съпредседателят на ПП Кирил Петков, и Бойко Борисов увериха, че ротация ще има. По-сериозното напрежение обаче може да дойде по линия на министерските рокади в бъдещия кабинет с премиер Габриел, защото за смяната на някои от министрите има съгласие между двете формации, за други обаче настояват от ПП-ДБ, но ГЕРБ не са съгласни и обратно. Не е ясно и дали ще има нов подход при избора на новите министри, които сега в голямата си част не са политически лица. Неотдавна Кирил Петков заяви, че хората в изпълнителната власт трябва да са партийни фигури, за да е ясно кой носи отговорност, ако някой от тях допусне гаф.

Велина Господинова

Да. Въпросът със смяната на съставите на регулаторните органи и държавните структури, чиито членове се избират от парламента, беше отлаган на два пъти и уверението на лидерите на ПП-ДБ и ГЕРБ е, че от началото на тази година смяната им ще започне. Става въпрос за общо 19 регулатора и ведомства, като на 12 от тях мандатите са изтекли отдавна, на два - през миналата година, а на 4 мандатът е прекратен предсрочно. Според депутати от мнозинството в момента се изготвят правила, по които да се избират кандидатите за тези постове в рамките на ПП-ДБ и ГЕРБ, като в разпределението им участва и ДПС. Идеята е всички назначения да се договорят предварително между лидерите и едва тогава да започва процедурата по избора им. Някои депутати дори допускат, че може изборът им да върви в пакет и с промените при ротацията на премиерите. На този етап не е ясно и дали някои от тях ще се избират с мнозинство от две трети, каквато промяна в конституцията беше гласувана. Депутати допускат, че с такова мнозинство може да се избират съставите на поне два от ключовите регулатори - КЗК и КФН. Ако това се приеме, първо ще трябва да се гласуват промени в съответното законодателство.

Велина Господинова

Да. Дали България ще трябва да отложи отново плановете си за присъединяване към валутния съюз ще стане ясно в средата на 2024 г. Тогава ЕК и ЕЦБ ще представят своите конвергентни доклади, които оценяват дали страните извън еврозоната изпълняват критериите за членство. Експертите ще гледат данни за дълг, дефицит, лихвени проценти и инфлация към април 2024 г. И ако първите три индикатора към момента не будят притеснение, то инфлацията все още стои като проблем. Формалният критерий предполага към април догодина инфлацията в България да е не повече от 1.5 пункта над средното за трите страни от еврозоната, където тя е най-ниска.

Към ноември обаче средногодишната (дори не най-ниската) инфлация във валутния съюз е 5.9%, докато в България този показател е 9.4%. Прогнозите са цените да продължават да падат, но икономистите са скептични, че към април страната ще успее да се вмести в критерия. Надеждата на политиците пък е, че Брюксел ще направи изключение при оценката на България, както се случи с Хърватия. То обаче ще трябва да е доста по-видимо, което прави компромиса по-труден. В своята последна оценка за страната рейтинговата агенция S&P допуснаха сценарий, при който страната не изпълнява критерия за инфлация, което би довело до изместване на датата за приемане на еврото с една година до 1 януари 2026 г.

Вера Денизова

Не. Последните прогнози са за реален ръст на икономиката между 2 и 3% през тази година. Тоест слаб, но все пак ръст. И ако през миналите години основен двигател беше потреблението заради растящите заплати и ниските лихви, сега очакванията са за повече инвестиции - най-вече публични, заради парите от ЕС. Рискът те да не се изпълнят обаче стои. Друг риск пред прогнозата е Германия - доскорошният индустриален двигател на Европа - да изпадне в продължителна стагнация. Това неминуемо ще се отрази на българските компании, които са подизпълнители на германската индустрия.

Очакванията са тази година ръстът на доходите да е по-висок от инфлацията, но това ще доведе до натиск към бизнеса за увеличаване на производителността заради набъбналите разходи за труд. Както и до успокояване на пазара на труда.

Вера Денизова

Да. Пикът на ценовия шок определено е отминал и всички прогнози са за плавно връщане към нормалността. Не е сигурно обаче дали това ще става с желаното от всички ни темпо. В еврозоната инфлацията в последните месеци стихна по-бързо от очакванията и към ноември 2023 г. беше 2.4% на годишна база. До известна степен обаче това е измамно, тъй като в голяма част понижението се движи от спада на енергийните цени - ако те се изключат, инфлацията е 4.3%, а ако се гледат само хранителните стоки, е 6.9%. В България също спадът беше рязък, но от по висока върхова точка, така че по последни данни общата инфлация е 5.5%. Тя е сред високите в ЕС, като по-големи числа отчитат единствено статистиките в други страни от ЦИЕ. Консенсусните очаквания на всички анализатори са спадът да продължи през цялата 2024 г., но все пак нивата в България да останат над тези в еврозоната.

Николай Стоянов

Да. Всъщност това вече се случи при заемите за бизнеса, като единствено домакинствата (и най-вече жилищните кредити) остават като своеобразна аномалия на фона на покачването на лихвите в цяла Европа. Основната причина за нея е свръхликвидността на банковата система в България, а оттам и липсата на конкурентен натиск за тях да покачват лихвите по депозити. Със сигурност обаче затягането на паричната политика, макар и бавно, се процежда и тук.

Оценките на повечето анализатори обаче са, че ЕЦБ вече е достигнала тавана и бързо свиващата се инфлация заедно с икономиката на ръба на рецесия ще ѝ дадат основания още към средата на 2024 г. да започне да понижава лихвите. Ако това се случи, вероятно българските кредитополучатели ще преминат през този цикъл леко и покачването на лихвите ще е плавно, а върхът - доста под тези, които виждаме в практически всички други държави от ЕС.

Николай Стоянов

Не. По принцип кризата с цените от 2022 г. не беше продиктувана от недостиг на ресурси, а от страх и спекулации заради войната в Украйна. През 2023 г. веригите на доставките се пренасочиха спрямо новите глобални процеси и цените се успокоиха - при тока спадът е два пъти и половина, а при газа десет пъти. Освен това заради новите технологии консумацията както на електроенергия, така и на природен газ остава стабилна или дори намалява, а на пазара идват нови производствени мощности, най-вече от ВЕИ, които допълнително натискат цените надолу. С подобряването на свързаността (чрез интерконектори и далекопроводи) рискът от нови спекулативни скокове става все по-малък.

Ивайло Станчев

Да. В рамките на годината ще има редовно избран главен прокурор, а не изпълняващ длъжността, както е сега. За да се случи изборът обаче, е необходимо да бъдат изпълнени няколко условия. На първо място да бъде приет новият Закон за съдебната власт, в който да залегнат измененията, приети в конституцията. След това да бъдат избрани нов Висш съдебен и Висш прокурорски съвет. И едва след това да бъде избран главен прокурор. Реалистично срокът за нов шеф на обвинението е есента на тази година.

Полина Паунова

Да. И Висш съдебен съвет (ВСС) ще се избере, и Висш прокурорски (ВПС). Доколко обаче съставите ще са смислени не е ясно. Причината: дори да приемем, че ПП-ДБ ще подходят съвестно към избора и ще излъчат за местата, отредени за парламента в двата съвета, читави юристи, остават няколко неизвестни. На първо място, дали с гласовете си те ще успеят да принудят ГЕРБ и ДПС най-малкото да не излъчват обичайните за тези партии компрометирани кадри от съдебната власт, които гравитират край Борисов и Пеевски. Опциите са две: или под заплаха ПП-ДБ да не подкрепят компрометирани юристи и ГЕРБ и ДПС излъчат прилични хора, или ПП-ДБ да влязат в съглашение с двете партии, които владеят съдебната власт.

Пред съставянето на ВСС и ВПС има още едно предизвикателство - изборът на професионалните квоти в тях. Последният съдийски избор беше компрометиран, а данните, които излязоха за провеждането му, подсказват, че е бил манипулиран.

Полина Паунова

Не. Най-малкото защото за да се твърди, че едно разследване за каквото и да било е ефективно, то трябва да премине през съдебен контрол, който да го потвърди, а една календарна година е малко време и за разследване, и за въпросния контрол. За да се стигне изобщо до това обаче, е нужно да се сформира новата антикорупционна комисия, а в нея да влязат независими хора. При положение че в избора на звеното влияние ще имат ДПС и ГЕРБ, съмненията по темата са сериозни. На този етап изглежда сигурно: разследвания срещу Пеевски и Борисов няма да има, което пък потвърждава и онзи запис от съвещанието на ПП, в който се твърдеше, че лидерът на ГЕРБ може да бъде изпран при общо управление.

Полина Паунова

Не. През последните седмици конфликтът в Украйна навлезе в класическа патова ситуация. И двете враждуващи страни не разполагат с достатъчно ресурси, за да осъществят решителен пробив в противниковата защитна линия. Въпреки де факто спирането на американската военна помощ, Киев обаче все още има достатъчен боен потенциал, за да води отбранителна война срещу зле обучените и недобре оборудвани руски сухопътни сили, съставени основно от запасняци.

Преди да предприеме каквито и да е нови масирани действия в настъпление, Кремъл със сигурност ще изчака резултата от президентските избори в САЩ през ноември и ще се моли за победа на изолациониста републиканец Доналд Тръмп, който заплашваше да разпусне НАТО.

Момчил Милев

Да. В този момент - 10 месеца преди президентските избори в САЩ, Тръмп изглежда, че има по-добри шансове да се върне в Белия дом спрямо всеки друг период, откакто слезе от поста. Той беше подложен на импийчмънт два пъти, опита да осуети мирното предаване на властта, след като загуби вота през 2020 г., и е изправен пред поредица от обвинения в няколко дела.

И все пак в социологическите проучвания Тръмп води пред останалите претенденти за републиканската президентска номинация. Това ще бъде забележително завръщане за един едномандатен държавен глава, който само преди три години изглеждаше победен и унизен. За неговите критици сред републиканците и за Демократическата партия той е негоден да бъде американски президент. Но според поддръжниците му Тръмп просто е станал жертва на "лов на вещици". Трябва да се има предвид обаче, че ако бъде осъден по някое от делата, едва ли ще получи нужната подкрепа. (Вижте повече на стр. 22)

Марина Станева

Да - за ивицата Газа. Очакванията са боевете с висок интензитет в анклава срещу "Хамас" да продължат в началото на годината, преди конфликтът да премине към фаза на "преход и стабилизация" с ограничени сражения, която може да продължи до края на 2024 г. В тази фаза израелските сили ще извършат по-целенасочени нападения в ивицата за залавяне на високопоставени лица от палестинската военна групировка. Не трябва обаче да се изключва разширяване на конфликта в посока Ливан и "Хизбула".

Кирил Кирчев

Да. Ангажирането на САЩ с противодействието на руската инвазия в Украйна, а след това - и с израелската война срещу "Хамас" в ивицата "Газа", развързва ръцете на различни регионални силови играчи, които искат да прекрояват държави граници с военни средства. Светкавичното завземане на арменския сепаратистки анклав Нагорни Карабах от страна на Азербайджан в края на септември 2023 г. е най-яркият пример за тази тенденция. В момента условия за избухване на нови локални войни има на няколко места, като най-ескалираща е ситуацията в Йемен, където проиранските бунтовници хуси атакуват основния маршрут за търговско корабоплаване през Червено море. Други взривоопасни региони са Западна Африка, където се наблюдава вълна от "проруски" военни преврати, и Гвиана, където съседна Венецуела има териториални претенции към регион, богат на нефтени залежи. Потенциално най-опасен би бил военен сблъсък между Северна и Южна Корея, както и евентуална китайска инвазия срещу Тайван - две драматични събития, които биха могли да запалят Трета световна война, но и двете, поне в краткосрочен план, изглеждат малко вероятни.

Момчил Милев

Не. AI е и ще продължи да бъде една от най-бързо развиващите се технологични революции. През 2024 изкуственият интелект вероятно ще започне да се използва сравнително масово в развитите държави и икономическият ефект от приложенията му ще започне да се усеща в нови начини на работа, промени в пазара на труда, всекидневния живот и дори пазарите заради очакваните огромни инвестиции в AI компании. В идващите месеци вероятно ще могат да се демонстрират и първите възможности на технологията в здравеопазването - в диагностиката и изработването на персонализирани планове за лечение.

Алексей Лазаров

Да. Но процедурата няма да завърши през 2024 г. Колкото и непредвидимо да е поведението на руските компании, изглежда сигурно, че "Лукойл" ще започне официално процедура по смяната на собствеността на бизнеса си в България. Това ще е сложен и бавен процес, който може да продължи доста повече от година. Колкото до потенциалния купувач, малко вероятно е това да бъде стратегически инвеститор, а по-скоро ще се яви международен или офшорен фонд с неясна собственост, която би могла да крие както пак руснаци, така и български бизнес интереси.

Калина Горанова

Не. На предишните избори през 2019 г. крайнодесните партии отново увеличиха местата си в Европейския парламент, но това не измести фокуса на европейските политики. На предстоящия европейски вот на 6 - 9 юни се очаква те отново да покажат добри резултати, но разминаването на позициите на различните националистически партии по ключови теми (включително и Русия) няма да им позволи стабилни крайнодесни мнозинства - нито в Европейския парламент, нито в Съвета.

Все пак за мнозинство в Европейския парламент гласовете на ЕНП и социалистите няма да са достатъчни. Ще се търсят компромиси и с либерали и центристи, което ще промени темите в дневния ред.

Разбира се, вероятността отделни лидери на държави да продължат да блокират важни решения на Европейския съюз (като помощта за Украйна) остава. Всичко зависи от волята на европейските политици да доведат докрай реформата във функционирането на блока, така че остарелите правила за единодушие да отпаднат. (Вероятно това ще е и шансът на България за влизане в Шенген, предвид че националистите се очаква да имат превес и на следващите избори в Австрия през есента.)

Моника Върбанова

Не. Но това може да се случи през 2025-а или най-късно през 2026 г. През 2023 г. зелената енергия в България за първи път премина границата от 20% в общия енергиен микс. В същото време делът на въглищата спадна до рекордно ниско ниво - само 34%. С постоянното инсталиране на нови соларни мощности и изтичането на дългосрочния договор на ТЕЦ "КонтурГлобал" тази пролет числата ще продължат да се сближават.

За да настъпи устойчив обрат обаче, са нужни инвестиции в батерии, които тепърва започват, както и нови вятърни централи, каквито не се очакват в следващите две-три години. И все пак има малък шанс ВЕИ да изпреварят въглищата още през 2024 г., ако годината е по-дъждовна и ВЕЦ-овете работят на пълен капацитет. През 2023-а те имаха най-слабото натоварване от поне пет години насам, а капацитетът им е значителен.

Ивайло Станчев

Да. Но с уговорката, че реалното му влияние сега е надценено - той със сигурност седи на масата, на която се взимат ключови решения, но там е малцинство. През 2024 г., както вече стана ясно, той няма да стане лидер на ДПС - максимумът, на което може да се надява, е "съпредседател" заедно с някого, който е по-близък до Ахмед Доган и традиционното крило в ДПС (вижте повече на стр. 24). Това не е малко, но то все още не е и напълно сигурно. Влиянието на Пеевски в коалицията всъщност в момента минава най-вече през ГЕРБ и Бойко Борисов чрез контрола на санкционирания за корупция върху прокуратурата, части от съда и някои регулатори.

Алексей Лазаров

Не. Година и половина след изтичането на мандата на Емил Кошлуков той продължава да управлява обществената медиа, като това няма да се промени и до края на 2024 г. Делото във Върховния административен съд, което се води за конкурса на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 2022 г., е насрочено за този юни.

Не е ясно колко време ще мине до окончателното произнасяне на втората инстанция, но дори това да се случи в рамките на годината, следва организация и провеждане на нов конкурс от СЕМ. Нещо повече - в регулатора Кошлуков също има подкрепа в лицето на излъчената от ГЕРБ Галина Георгиева, която го подкрепя при всяко гласуване. Мандатът на генералния директор на БНТ е три години и по всяка вероятност Кошлуков ще изкара втори пълен неофициален такъв.

Сирма Пенкова

QOSHE - 20 прогнози за България и света - Капитал
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

20 прогнози за България и света

7 1
05.01.2024

Само преди година светът беше много различен. Украйна изглеждаше силна, Русия слаба, Европа - горда с моралното си превъзходство за войната, но притеснена от евентуална енергийна криза, Тръмп беше слаб, а за повечето хора изкуственият интелект беше термин от научната фантастика. В началото на 2024 г. Русия се опитва да си върне инициативата във войната срещу Украйна, Европа изглежда объркана от възхода на крайните националисти, Тръмп има шансове да спечели не само републиканската номинация, но и президентските избори, а ефектите от AI върху икономиката и пазара на труда вече се усещат зад ъгъла.

В следващите страници ще видите 20 прогнози на журналистите от "Капитал" за ключовите събития и процеси, които ще очертаят рамките на 2024 г. Те са представени кратко със съвсем конкретен залог какво ще се случи, така че всеки да има представа каква ще е средата, в която планира работата и живота си. Даваме си сметка, че не всички прогнози ще се сбъднат - животът обича изненадите, но сме сигурни, че по-голямата част са верни.

#1 Ще оцелее ли правителството

#2 Ще се сменят ли съставите на регулаторите

#3 Има ли шанс да не влезем в еврозоната през 2025?

#4 Ще има ли икономическа криза в България през 2024?

#5 Ще се успокои ли още инфлацията?

#6 Ще се покачат ли лихвите в България?

#7 Ще се увеличат ли цените на тока и газа?

#8 Ще има ли нов главен прокурор?

#9 Ще се избере ли нов, смислен състав на ВСС?

#10 Ще има ли ефективни разследвания за корупция?

#11 Ще спре ли войната в Украйна?

#12 Може ли Доналд Тръмп да спечели изборите в САЩ?

#13 Ще приключи ли войната в Израел?

#14 Ще избухне ли нова война от световно значение?

#15 Ще се окаже ли AI балон?

#16 Ще продаде ли "Лукойл" българския си бизнес?

#17 Ще успеят ли националистите да променят европейската политика?

#18 Ще изпреварят ли ВЕИ въглищата по производство на ток?

#19 Ще продължи ли Пеевски да е фактор в управлението на страната?

#20 Ще има ли БНТ нов генерален директор?

Да, макар че отговорът изглежда рисков предвид начина, по който функционираше коалицията между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС през първите шест месеца от управлението си. Управляващите партии нямат ясно разписано споразумение, за сметка на това непрестанни скандали между трите формации най-вече по кадрови въпроси и на базата на личните договорки между лидерите на формациите. Първият тест за устойчивостта през новата година на тази политическа иновация ще бъде ротацията на премиерите в началото на март, при която Мария Габриел ще трябва да смени на премиерския пост Николай Денков, който ще стане вицепремиер и евентуално министър на образованието. И съпредседателят на ПП Кирил Петков, и Бойко Борисов увериха, че ротация ще има. По-сериозното напрежение обаче може да дойде по линия на министерските рокади в бъдещия кабинет с премиер Габриел, защото за смяната на някои от министрите има съгласие между двете формации, за други обаче настояват от ПП-ДБ, но ГЕРБ не са съгласни и обратно. Не е ясно и дали ще има нов подход при избора на новите министри, които сега в голямата си част не са политически лица. Неотдавна Кирил Петков заяви, че хората в изпълнителната власт трябва да са партийни фигури, за да е ясно кой носи отговорност, ако някой от тях допусне гаф.

Велина Господинова

Да. Въпросът със смяната на съставите на регулаторните органи и държавните структури, чиито членове се избират от парламента, беше отлаган на два пъти и уверението на лидерите на ПП-ДБ и ГЕРБ е, че от началото на тази година смяната им ще започне. Става въпрос за общо 19 регулатора и ведомства, като на 12 от тях мандатите са изтекли отдавна, на два - през миналата година, а на 4 мандатът е прекратен предсрочно. Според депутати от мнозинството в момента се изготвят правила, по които да се избират кандидатите за тези постове в рамките на ПП-ДБ и ГЕРБ, като в разпределението им участва и ДПС. Идеята е всички назначения да се договорят предварително между лидерите и едва тогава да започва процедурата по избора им. Някои депутати дори допускат, че може изборът им да върви в пакет и с промените при ротацията на премиерите. На този етап не е ясно и дали някои от тях ще се избират с мнозинство от две трети, каквато промяна в конституцията беше гласувана. Депутати допускат, че с такова мнозинство може да се избират съставите на поне два от ключовите регулатори - КЗК и КФН. Ако това се приеме, първо ще трябва да се гласуват промени в съответното законодателство.

Велина Господинова

Да. Дали България ще трябва да отложи отново плановете си за присъединяване към валутния съюз ще стане ясно в средата на 2024 г. Тогава ЕК и ЕЦБ ще представят своите........

© Капитал


Get it on Google Play