Терапията е щадяща, не се увреждат здрави тъкани, а процедурата отнема между 45 и 70 минути

В Плана за възстановяване бяха предвидени 157 млн. лв.

Модерна и щадяща терапия за лечение на онкоболни деца се очаква да осигури бъдещият протонен център, чието финансиране влиза в бюджета за 2024 г. Професор Андрей Чорбанов от ИТН обяви, че внася предложение за изграждането му с пари от хазната, а от парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС обявиха, че ще го подкрепят.

Протонният център би решил проблема със страничните последствия при досегашните облъчвания, които са особено рискови при децата. Досегашната лъчетерапия създава предпоставки за спиране растежа на малките пациенти. В този смисъл протонното лечение, което е изключително щадящо, дава нови перспективи в детската онкология, коментираха пред “Труд news” медици. “С тази терапия преживяемостта при децата достига до 98-100%, но тя е подходяща и за възрастни пациенти, предвиждаме на година да се лекуват 600 души, казва проф. Веселина Първанова.

Нейни колеги подчертаха, че основно предимство на протонната терапия е, че намалява риска от вторичен рак, особено при деца. Това съвременно лечение е с 60% по-точно от лъчетерапията, а туморът получава по-висока доза радиация, без да се засягат съседните здрави тъкани, страничните ефекти са по-малко, по-бърза и по-безопасна е за лечение при деца и възрастни.

Процедурата отнема 45-60 минути, като 75% от времето се отделя за настройка на апарата.

Към момента на Балканите няма нито един протонен център, а пациентите от страната ни, които имат нужда от такава терапия, ходят в различни европейски страни за лечение. В протонния център в Париж минимумът лечение излиза около 70 000 евро, в Германия - 80 000 лева, в САЩ - минимумът започва от 160 000 евро.

В Европа работят над 30 центъра за протонна терапия в 14 държави (Франция, Испания, Италия, Германия, Белгия, Великобритания, Русия, Швеция, Полша, Чехия, Австрия, Холандия, Дания, Швейцария).

Изграждането на протонен център в страната ни бе заложено в Плана за възстановяване и устойчивост. За него бяха предвидени 157,4 млн. лв. без ДДС. В края на септември правителството свали този проект от плана заедно с още 17 други. Мотивът бе, че няма напредък повече от година, каквото е изискването на ЕК да го финансира и няма как до 30 юни 2026 г. да бъдат проведени обществените поръчки и да се изгради протонният център.

Не се прилага при метастази

Протонната терапия е съвременна форма на лъчева терапия, използвана за лечение на рак. За разлика от конвенционалната лъчева терапия, която използва рентгенови лъчи, при тази терапия се използват лъчи от тежки частици, наречени хадрони. (От гръцката дума hadros, която означава силен.) Благодарение на специалните физични свойства, които характеризират тези частици, протонната и йонна терапия предлагат потенциални предимства пред конвенционалната лъчетерапия, тъй като позволява лечението да “удари” тумора по много точен и селективен начин, като доставя по-ниска доза лъчение на околните здрави тъкани и по този начин намалява вредните последици и съпътстващи щети.

Протонната терапия щади здравите тъкани и има незначителни странични ефекти. Факторите, които обуславят избора на лечение с протонна/йонна терапия, са свързани главно с вида рак и естествената му история, т. е. с еволюционното му поведение от момента, в който се случи.

При наличие на метастази или разпространението на болестта до други органи или тъкани не може да се прилага този вид терапия. По принцип има едно приложение дневно в продължение на пет дни в седмицата, за общ период от 2 до 8 седмици.
Не се налага оставането в болница, тъй като терапията се извършва като извънболнична дейност.

Лечебните сесии по никакъв начин не са болезнени. Проникването на лъчението през тъканите е абсолютно безболезнено за пациента.

Заради вече съществуващата инфраструктура

Имат дългогодишен опит

Проф. Елица Енчева, началник на Клиниката по лъчелечение в УМБАЛ “Св. Марина”.

Варна също е подходяща за разполагане на протонния център, смятат медиците от морската ни столица. “Лечението на деца с онкохематологични заболявания, изисква звена по образна диагностика и нуклеарна медицина, хирургични клиники, опериращи деца, детска онкохематология, патология, защото лечението е комплексно. С подобни вече обучени и функциониращи структури разполага единствено УМБАЛ “Св. Марина” Варна. По този начин въвеждането на протоните в експлоатация би станало най-бързо, предвид, че това би било само надграждане. Стартиране на едни нов център от нулата би изисквало много повече време и ресурси. Предвид, че Клиниката ни по лъчелечение има дългогодишен опит в облъчване на деца, и в условия на анестезии, може да се преосмисли, Варна като подходяща кандидатура за инсталиране на протонния център”, казва пред Clinica.bg проф. Елица Енчева, началник на Клиниката по лъчелечение в УМБАЛ “Св. Марина” във Варна. “При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания, функционират много успешно и дейността е координирана между всички звена. Това е един дълъг процес, който няма как да се случи изведнъж в центрове, които нямат подобен опит. Не казвам, че е невъможно. Но ако се гонят срокове, при наличие на всички звена с обучен персонал, логично продължение на вече съществуващата инфраструктура е изграждането на протонен център във Варна”, отбелязва проф. Енчева.

Внасяме изотопи със самолет от чужбина

За циклотрона, купен от Канада, трябва за се изгради сграда, която била като мини ядрена централа, а стойността є по предварителни разчети е около 28 млн. лв.

Осем години медици и онкоболни чакат да заработи една от най-скъпите апаратури в страната ни. Става въпрос за купения през 2016 г. от Канада циклотрон за сумата от 9 млн. лв., които според учени би могъл да захранва с изотопи всички ПЕТ-скенери на Балканския полуостров.

Проектът за създаване на Национален циклотронен център стартира през есента на 2012 г. с дарение на стойност 3 000 000 щатски долара от Министерството на енергетиката на САЩ и 2 000 000 щатски долара от АЕЦ “Козлодуй”. Даренията са в полза на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) на БАН за закупуване на циклотрон и изграждане на циклотронен център. Подкрепата на българското правителство за проекта е потвърдена с финансиране от 1 000 000 лв. от Министерството на образованието и науката в края на 2015 г. и 3 000 000 лв. от Министерския съвет през октомври 2016 г.
“Труд news” се свърза с шефа на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН проф. Димитър Тонев и го попита какво става с циклотрона. “В чужбина съм и не е удобно да отговарям на такъв въпрос”, заяви Тонев.

България продължава да купува изотопи за диагностика и лечение на онкоболни от чужбина и ги транспортира със самолет.

В нашата болница има специалисти, готови сме да приемем това предизвикателство и протонният център да тръгне през 2026 г. Ако започне сега финансирането, започнат обществените поръчки, разрешения и пр., в рамките на 2,5-3 години ще бъде готов. И трябва да има хора, нашите физици са мисля на ниво, на което могат да отговарят на изискванията. Не сме подвеждали пациенти и институции досега. Различни са цените на такова лечение в чужбина. Ако е частен центърът, са много високи. Последният болен, който изпращахме, беше за Манхайм, където за 36 облъчвания цената беше 23 000 евро.

Имайте предвид, че при нас трудът на лекарите и физиците е по-ниско платен, ние оценяваме, че ще струва от около 25 000 до максимум 40 000 лева лечението на един болен. Първата година най-много да достигнем около 150-200 болни. В следващите 2-3 години ще достигнем максимум 600. По данни на СЗО около 4% от болните, които подлежат на лъчелечение, са подходящи за протонна терапия. Тези 4%, които сега се облъчват на нашите съвършени и оборудвани ускорители в България, сочат, че болните за протонна терапия ще бъдат около 600. 5% от тях ще бъдат деца и подрастващи с мозъчни тумори, при които е необходимо да се облъчва главата и целият гръбнак. Но теза болни живеят много, ще могат да станат родители и затова с този метод се цели и унищожаване на тумори, и да се съхранят органите на пациента. Ако ние се укрепим като добър център, съседните страни ще предпочитат да идват тук, а не в Германия, да не говорим за Франция. Заплатите от изток на запад на лекарите стават все по-високи и лечението все по-скъпо.

Не е решено дали такова лечение у нас ще се поема от НЗОК. Ние считаме, че е най-добре да е като при костно-мозъчните трансплантации - сега парите се събират в един пул, за да се изпращат пациентите в чужбина, да се скитат немили-недраги по Европа, а тези пари могат да се отделят за прецизирани случаи, които ще бъдат за протонна терапия.
Експертният съвет по лъчелечение ще имаме среща в министерството в следващите дни.

Важно е да имаме протонен център, за да се постигне пълна онкологична грижа и пълен капацитет на възможностите на лъчелечението като метод в нашата страна. Защото лъчелечението с протони е стандарт в развитите страни и в Европа има над 30 такива центъра. Такъв липса на Балканския полуостров. Предимството на този апарат, който се използва за лечение най-вече на онкологични заболявания и някои неонкологични е, че може да постигнем по-високо доза и по-добре да пазим околните здрави тъкани, което дава шанс да повлияем по-добре туморния процес и да го унищожим. Особено важен е за деца, които са с определени онкологични заболявания, защото се облъчва само туморната тъкан и се запазват най-добре здравите структури. Тези деца, след като се излекуват, растат пълноценно. Не сме увредили съседните здрави органи и структури. Преди четири години стартира тази идея за протонен център. Тя беше представена в Народното събрание от екип от нашата болница - Университетската специализирана болница за лечение по онкология (УСБАЛО). Беше приета още 2019 г. с много голямо разбиране от здравната комисия тогава и след това ние написахме проект и беше даден съвет да се търси финансиране. Този проект беше включен в ПВУ и ние се надявахме, че като парите ги има, нещата вече са въпрос на технически стъпки да се случат. Не се разбра защо е изваден центърът от ПВУ обаче - беше обяснено, че не са спазени срокове, че сме закъснели, не го разбрахме това как се случи, но парите бяха върнати в Брюксел и на практика отпадна този план. Стойността е малко над 100 милиона евро на проекта, който ние предложихме. Около 105-110 млн., първоначално се говореше за 150 млн. лв. в ПВУ. Голяма е сумата, наистина, но пък каузата, за която се борим, смятаме, че си заслужава. Надеждите са пари за това да бъдат предвидени в бюджета.

QOSHE - Протонна надежда за онкоболни деца - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Протонна надежда за онкоболни деца

8 1
22.11.2023

Терапията е щадяща, не се увреждат здрави тъкани, а процедурата отнема между 45 и 70 минути

В Плана за възстановяване бяха предвидени 157 млн. лв.

Модерна и щадяща терапия за лечение на онкоболни деца се очаква да осигури бъдещият протонен център, чието финансиране влиза в бюджета за 2024 г. Професор Андрей Чорбанов от ИТН обяви, че внася предложение за изграждането му с пари от хазната, а от парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС обявиха, че ще го подкрепят.

Протонният център би решил проблема със страничните последствия при досегашните облъчвания, които са особено рискови при децата. Досегашната лъчетерапия създава предпоставки за спиране растежа на малките пациенти. В този смисъл протонното лечение, което е изключително щадящо, дава нови перспективи в детската онкология, коментираха пред “Труд news” медици. “С тази терапия преживяемостта при децата достига до 98-100%, но тя е подходяща и за възрастни пациенти, предвиждаме на година да се лекуват 600 души, казва проф. Веселина Първанова.

Нейни колеги подчертаха, че основно предимство на протонната терапия е, че намалява риска от вторичен рак, особено при деца. Това съвременно лечение е с 60% по-точно от лъчетерапията, а туморът получава по-висока доза радиация, без да се засягат съседните здрави тъкани, страничните ефекти са по-малко, по-бърза и по-безопасна е за лечение при деца и възрастни.

Процедурата отнема 45-60 минути, като 75% от времето се отделя за настройка на апарата.

Към момента на Балканите няма нито един протонен център, а пациентите от страната ни, които имат нужда от такава терапия, ходят в различни европейски страни за лечение. В протонния център в Париж минимумът лечение излиза около 70 000 евро, в Германия - 80 000 лева, в САЩ - минимумът започва от 160 000 евро.

В Европа работят над 30 центъра за протонна терапия в 14 държави (Франция, Испания, Италия, Германия, Белгия, Великобритания, Русия, Швеция, Полша, Чехия, Австрия, Холандия, Дания, Швейцария).

Изграждането на протонен център в страната ни бе заложено в Плана за възстановяване и устойчивост. За него бяха предвидени 157,4 млн. лв. без ДДС. В края на септември правителството свали този проект от плана заедно с още 17 други. Мотивът бе, че няма напредък повече от година, каквото е изискването на ЕК да го финансира и няма как до 30 юни 2026 г. да бъдат проведени обществените поръчки и да се изгради протонният център.

Не се прилага при метастази

Протонната терапия е съвременна форма на лъчева терапия, използвана за лечение на рак. За разлика от конвенционалната лъчева терапия, която използва рентгенови лъчи, при тази терапия се използват лъчи от тежки частици, наречени хадрони. (От........

© Труд


Get it on Google Play