Пишат специална методика за увеличение на заплати в администрацията

Инфлация изтри 30 млрд. лв. от спестяванията

И ножът, и хлябът на чиновниците ще бъдат в ръцете на министъра на финансите Асен Василев. В проекта на бюджет за 2024 г. са предвидени 375 млн. лв. за увеличение на заплати на чиновниците. Но идеята е кой ще получи увеличение на заплатите да не решава парламентът, а правителството.

Ще бъде изработена методика на Министерски съвет за увеличение на заплатите, каза Асен Василев при обсъждане на бюджета за 2024 г. на заседание на бюджетната комисия към парламента. Според него целта е да бъде намалена разликата в заплащането в различните ведомства. Проблемът е, че при гласуването на бюджета на депутатите не е предоставена информация за разликите в заплатите на чиновниците в различните агенции и министерства и не е ясно по какви критерии възнагражденията ще бъдат увеличавани. Големите разлики в заплатите на различните чиновници се получават именно защото през годините някои министри успяват да се преборят тяхната администрация да получи увеличение на заплатите, а други министри не успяват. При одобрение на предложението на министър Василев много чиновници няма да получат увеличение на заплатите през 2024 г., защото някои други имат по-ниски възнаграждения. А инфлацията продължава да е много висока за всички.

Искаме реален ръст на заплатите в държавната администрация с 5%, каза главният икономист на КТ “Подкрепа” Атанас Кацарчев. При планирана за 2024 г. средногодишна инфлация от 4,8%, това означава 10% ръст на заплатите. Необходими са 600-700 млн. лв. допълнително за заплати в администрацията, каза Кацарчев. Увеличение на заплатите с 10% поиска и главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

Не само синдикатите имаха забележки към проекта на бюджет. Остри критики отправиха управителят на БНБ, представители на Фискалния съвет и на работодателите. Продължително поддържане на бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт е предпоставка за висока инфлация, каза управителят на БНБ Димитър Радев. Дефицит от 3% е заложен не само в проeкта за 2024 г., а и в прогнозите на Министерство на финансите за 2025 г. и 2026 г. Провеждането на такава политика за период от три години ограничава икономическия ръст, каза Димитър Радев. Според него трябва да има синхрон между политиката на БНБ и Европейската централна банка за ограничаване на инфлацията и политиката на правителството, заложена в бюджета. Според Радев бюджетният дефицит трябва да е 1% от БВП, но това не е реалистично. Затова поне трябва всяка година да намалява.

Управителят на БНБ предложи две съществени мерки. Първата е да бъде заложен буфер от 10% от всички планирани разходи през 2024 г. И те да бъдат похарчени през последното тримесечие на следващата година, ако бъдат изпълнени заложените приходи в бюджета. Второто предложение е да бъде увеличено минималното ниво на фискалния резерв. За 2024 г. е заложено това ниво да бъде 4,5 млрд. лв., но ако от тях бъдат извадени парите от Сребърния фонд (който е за изплащане на пенсии), ще останат пари, достатъчни за бюджетните разходи за половин месец. Според Димитър Радев резервът трябва да покрива разходите поне за два месеца. Любомир Дацов от Фискалния съвет също препоръча плавно намаление на бюджетния дефицит.
Представители на работодателите също се обявиха против бюджетен дефицит от 3% и изразиха съмнение, че планираните приходи в хазната ще бъдат изпълнени. При залагане на дефицит от 3% и риск приходите да не бъдат изпълнени се застрашава членството ни в еврозоната, каза Георги Симеонов от КРИБ.

Чухме, че трябва дефицит от 1%, но това е политика на стабилна бедност, коментира Асен Василев. Ако искаме да настигнем Европа, трябва да правим нещо различно от правеното през последните 10 години, затова е необходима инвестиционна програма, допълни той. Цялата философия на бюджета е, че не може да продаваме евтина работна ръка, така няма за забогатеем, каза министърът. Това е политика на измамното богатство, коментира Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС. Заради високата инфлация са изтрити 30 млрд. лв. от спестяванията в страната, обясни той.

В бюджета за 2024 г. не е предвидено да бъдат продавани държавни земи, каза министър Василев в отговор на въпрос планира ли се да бъдат продадени 700 хил. дка.

Повече пари без реформи

Следващата година ще бъде по-лоша от настоящата, каза председателят на АИКБ Васил Велев. Инвестициите догодина ще бъдат по-малки, фирмите, които ще намаляват наетите хора, са повече от тези, които ще наемат повече служители, обясни той. От националната статистика вече отчетоха двуцифрен спад в индустрията.

Затова Васил Велев изрази съмнение, че предвиденото в бюджета увеличение на приходите с 740 млн. лв. от увеличение на събираемостта на данъците ще бъде реализирано. Според него залагането на 3% дефицит в бюджета е рисково за приемането ни в еврозоната. Защото при неизпълнение на приходите ще трябва да бъдат орязани или инвестиционните разходи или да бъдат задържани плащания към бизнеса, което не води до добър резултат.

Ръст на БВП от 2,7% очакват от Централната банка

Има рискове пред глобалната икономика

Прогнозата на БНБ е за по-слаб ръст на икономиката спрямо очакванията на Министерство на финансите.

По-малък ръст на икономиката очакват от БНБ спрямо прогнозата на екипа на министъра на финансите Асен Василев.

Растежът БВП през 2024 г. ще бъде 2,7%, а през 2025 г. ще достигне 3,6%, гласи новата прогноза на Централната банка.
В проекта на бюджет за 2024 г. от Министерство на финансите са заложили икономически ръст от 3,2%. Но повечето икономисти коментират, че тази прогноза е твърде оптимистична.

Рисковете пред глобалните икономически перспективи продължават да нарастват, като военният конфликт между Израел и Хамас увеличи допълнително геополитическото напрежение, пише в анализа на БНБ. Очакванията на пазарните участници за краткосрочните лихвени проценти в еврозоната са за преустановяване през четвъртото тримесечие на 2023 г. на тенденцията към повишаването им, последвана от постепенен спад на лихвите, посочват от БНБ.

ДПС против вдигането на данък сгради и такса смет

Против идеите за касови бележки

Да бъде отхвърлено предложението на Министерство на финансите за вдигане на данъчните оценки на имотите. Това предлагат депутатите от ДПС Йордан Цонев и Елван Гюркаш между първо и второ четете на промените в данъчните закони в парламента.

Предвид, че базисната данъчна стойност не е актуализирана през последните 15 години, предложената актуализация ще доведе до значително увеличение не само на дължимия данък върху недвижимите имоти, но и на таксата за битови отпадъци, тъй като тя се определя на база данъчна оценка на недвижимите имоти, посочват депутатите от ДПС.

Депутати от ИТН и “Възраждане” също предлагат данъчните оценки на имотите да не бъдат повишавани.

От ДПС са против и предложението на Министерство на финансите за облагане с данъци на бакшишите, тъй като дори такъв данък да бъде въведен, много трудно може да се контролира от НАП. От ДПС предлагат и да отпадне предложението за приравняване на доходите от граждански договори на доходите от заплати. Националната агенция за приходите не е компетентен орган по трудовото законодателство и установяването на трудово правоотношения, пише в мотивите на депутатите. Такива права има Главна инспекция по труда. От НАП не разполагат с експертиза, за да установят, че чрез граждански договор се прикрива трудов договор. Приемане на предложението на министерството ще доведе до повече съдебни дела за обжалване на ревизии на НАП, до допълнителни разходи за бизнеса и за администрацията, посочват депутатите от ДПС. Те искат да бъде отхвърлени предложението да бъдат връщани по 0,5% от платения ДДС, ако хората събират касовите си бележки. Предложеното облекчение няма да стимулира хората да изискват касови бележки, тъй като за да бъдат възстановени 100 лв. ДДС, месечните покупки трябва да са за 100 хил. лв., посочват депутатите.

Депутати от ППДБ пък предлагат да бъдат връщани 3% от платения ДДС, ако хората събират касовите си бележки.

От ДПС са и против предложението на Министерство на финансите хората да не плащат, ако не получат касова бележка. Приемането на предложението може да създаде конфликти между продавач и купувач, посочват депутатите. Много трудно може да се докаже на практика, че продавачът не е дал касова бележка, а купувачът не се възползва от закона, като просто отказва да плати. Подобна мярка има само в Република Северна Македония, но не и в нито една страна от ЕС.

QOSHE - Асен Василев иска ножа и хляба за чиновниците - Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Асен Василев иска ножа и хляба за чиновниците

10 0
29.11.2023

Пишат специална методика за увеличение на заплати в администрацията

Инфлация изтри 30 млрд. лв. от спестяванията

И ножът, и хлябът на чиновниците ще бъдат в ръцете на министъра на финансите Асен Василев. В проекта на бюджет за 2024 г. са предвидени 375 млн. лв. за увеличение на заплати на чиновниците. Но идеята е кой ще получи увеличение на заплатите да не решава парламентът, а правителството.

Ще бъде изработена методика на Министерски съвет за увеличение на заплатите, каза Асен Василев при обсъждане на бюджета за 2024 г. на заседание на бюджетната комисия към парламента. Според него целта е да бъде намалена разликата в заплащането в различните ведомства. Проблемът е, че при гласуването на бюджета на депутатите не е предоставена информация за разликите в заплатите на чиновниците в различните агенции и министерства и не е ясно по какви критерии възнагражденията ще бъдат увеличавани. Големите разлики в заплатите на различните чиновници се получават именно защото през годините някои министри успяват да се преборят тяхната администрация да получи увеличение на заплатите, а други министри не успяват. При одобрение на предложението на министър Василев много чиновници няма да получат увеличение на заплатите през 2024 г., защото някои други имат по-ниски възнаграждения. А инфлацията продължава да е много висока за всички.

Искаме реален ръст на заплатите в държавната администрация с 5%, каза главният икономист на КТ “Подкрепа” Атанас Кацарчев. При планирана за 2024 г. средногодишна инфлация от 4,8%, това означава 10% ръст на заплатите. Необходими са 600-700 млн. лв. допълнително за заплати в администрацията, каза Кацарчев. Увеличение на заплатите с 10% поиска и главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

Не само синдикатите имаха забележки към проекта на бюджет. Остри критики отправиха управителят на БНБ, представители на Фискалния съвет и на работодателите. Продължително поддържане на бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт е предпоставка за висока инфлация, каза управителят на БНБ Димитър Радев. Дефицит от 3% е заложен не само в проeкта за 2024 г., а и в прогнозите на Министерство на финансите........

© Труд


Get it on Google Play