Системата работи с 295 стационарни и 55 мобилни устройства, но тепърва ще ги сертифицират

Санкции най-рано в срeдата на 2024 г.

Шофьорите не могат да бъдат глобявани за скорост по снимки с камерите на тол системата, защото устройствата не са сертифицирани. Това става ясно от отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Христо Терзийски.

Депутатският въпрос и неговият отговор идват след множество свободни съчинения в социални мрежи, радиа, телевизии и сайтове, че с тол системата, която е към Агенция “Пътна инфраструктура”, започва да снима КАТ и да издава електронни фишове за средна скорост. Оказа се обаче, че ентусиазмът е бил да се съобщават новини от неопределено бъдеще. Но за глоби по Закона за движение по пътищата едва ли може да става дума поне до средата на 2024 г. (Следете “Труд news”, когато започнат да глобяват, ще напишем - б. р.).

Първата и единствена система с две двойки камери на КАТ за засичане на средна скорост в България действаше в третия тунел на магистрала “Люлин” в посока Перник към 2015 г. Тя бе английско производство, но заради липса на следгаранционна поддръжка спря за неопределено време.

“И в момента данни за скоростта на пътните превозни средства, преминаващи през стационарните контролни точки на електронната система за събиране на пътни такси, се изпращат към МВР. Предоставените данни дават информация за движението на пътните превозни средства и потенциалните нарушения на скоростта, но не е възможно налагането на глоби за нарушения от МВР, поради липса на сертификация от Българския институт по метрология”, пише министър Цеков.
В отговора той припомня, че националната система за пътни такси изградена през 2018 г. Досега са пуснати общо 295 стационарни контролни точки по пътищата, които разполагат с камери за разпознаване на регистрационните табели на преминаващите автомобили. Те могат да измерват и моментната скорост на преминаващите превозни средства, но това се прави със статистическа цел. Работят и 55 мобилни камери, монтирани на покривите на автомобилите на тол патрулите, които също могат да разпознават табелите на колите.

Рамка на тол системата на Северната скоростна тангента, където разрешената скорост е до 120 км/ч.

Проблемът е обаче дали може да бъде засечена вярно средната скорост на превозното средство между две стационарни точки. Правен е такъв експеримент между рамките в началото и края на Северната скоростна тангента. За 2 часа са били проследени 200 автомобила, като 45 от тях - всеки четвърти, са преминали между точка А и точка Б с по-висока средна скорост от допустимите 120 км/ч. Не ясно обаче как при подобна ситуация между две рамки ще се засича средната скорост, ако помежду им различни допустими скорости - например от “нормалните” 90 км/ч се минава през райони със знаци за ограничения от 60 км/ч или от 40 км/ч. Ако се вземе някаква средна стойност на скоростта в участъка, при обжалване тези изчисления могат да бъда оспорвани и глобата да падне.

В отговора си Андрей Цеков допълва, че е открита процедура по одобряване на типа на средствата за измерване на средна скорост, както и че вече има изграден интерфейс между АПИ и МВР, за да бъде изпращана информация към полицейските органи. Тепърва обаче предстои да се направят промени в законодателството, които “да прецизират правомощията на МВР при използване на данни от системата и възможността за налагане на санкции при установени нарушения”.

Целта на моя въпрос към министър на регионалното развитие бе да се изясни докъде е стигнал процесът на сертифициране на камерите от тол системата. И не само за установяване на превишена средна скорост, а изобщо на нарушения по Закона за движение по пътищата. Преди години на няколко пъти правихме съвещания с представители на Агенция “Пътна инфраструктура”, “Пътна полиция” и Агенцията по електронно управление, която по-късно стана министерство, на които обсъждахме възможностите на тол системата. Но ето, че вече изминава 2023 г., а все още говорим до какъв етап е достигнала тази свързаност с МВР и могат ли да се санкционират нарушителите. Имайте предвид, че когато проектирахме и изграждахме единния център за обработка на данните от нарушенията, който вече работи в Главна дирекция “Национална полиция”, ние заложихме тази функционалност да поеме и камерите на тол системата, но не знам дали в момента там има такъв капацитет. Имам чувството, че преди няколко дни министър Андрей Цеков каза “хоп”, преди да е скочил, след като навсякъде беше цитиран, че вече шофьорите ще бъдат глобявани по данни от камерите на тол системата. За съжаление, това не е така, както научавам и от отговора му. А на вашия въпрос кога виждам да започнат тези санкции по данни от тол камерите, смятам за реалистично до половин година да започнат поне тестове. Могат да бъдат включени пилотно отделни отсечки - например Северната скоростна тангента. Добре е този процес да върви заедно с включването и на данните от камерите на общините, което ние от ГЕРБ-СДС предложихме и поддържаме да се запише в закона.

Над 300 000 автомобила напускат София в петък и събота

252 мобилни камери са включени да снимат за скорост

Главен инспектор Лъчезар Близнаков от Пътна полиция-КАТ

Километрични задръствания се очакват днес и в събота в двете посоки на магистрала “Хемус”, където продължава ремонтът на тунелите “Топли дол” и “Правешки ханове”, предупредиха вчера от “Пътна полиция”. Отделни ограничения на скоростта заради ремонти има по магистрала “Тракия” край София, на пътен възел “Мухово” и близо до изхода на Бургас.

Над 300 000 автомобила се очаква да излязат от София по празниците, като трафикът ще е засилен още от обед в последния работен ден преди Коледа - 22 декември.

“Очакваме най-натоварено да е в петък и събота, като над 900 полицейски екипа на денонощие ще изпълняват дейности по охрана на обществения ред и контрол на пътното движение. Именно и в тези дни действията на полицейските служители ще са насочени към подпомагане и регулиране на движението. Засилен ще бъде контролът за водачи, употребили алкохол и наркотични вещества. Също така всички технически средства за контрол на скоростните режими ще бъдат разположени по пътната мрежа и в тази връзка е и съветът ни към водачите да се съобразяват с въведените ограничения на скоростта - да шофират спокойно и търпеливо”, обяви главен инспектор Лъчезар Близнаков от КАТ.

В момента пътната полиция работи с 252 мобилни камери за скорост, като 105 са на триноги. Повечето от тях са унгарско производство, засичат с лазер и са безпогрешни, шофьорите ги наричат барбекюта. КАТ има на въоръжение и няколко руски камери на триноги “Кордон-М”, които засичат с т. нар. Доплеров ефект и лесно се разпознават от антирадари. Останалите 147 мобилни камери са монтирани в автомобили на МВР, но законът не задължава колите да са с надпис “Полиция”, затова и с тези камери полицаите могат да снимат от всякакви превозни средства, спрели край пътя.

Стационарните камери в страната са само няколко, оставени на доизживяване от първата пратка от 24 камери на “Сименс”, пуснати да работят в далечната 2010 г. Изключение прави само шведската стационарна камера на “Цариградско шосе” преди Орлов мост, която работи безпогрешно толкова години и вече всички шофьори в столицата знаят, че няма да им се размине глобата, ако не намалят скоростта преди да стигнат кръстовището.

Символите могат да бъдат и на кирилица, и на латиница

Проверявайте данните, преди да платите

Цените на винетките остават без промяна от началото на 2024 г.

Цените на електронните винетки за леки автомобили за поредна година остават без промяна. От началото на 2024 г. годишната винетка ще струва както и досега 87 лева, тримесечната - 48 лева, месечната - 27 лева, седмичната - 13 лева, а уикенд винетката, която е валидна в интервала от 12 часа в петък до 23:59 часа в неделя - 9 лева.

От пътната агенция припомнят, че много от винетките изтичат през първите два месеца на новата година - близо 760 хил. Затова и съветват шофьорите да проверят дали електронните им винетки са валидни и докога, особено ако планират пътувания по празниците, за да не бъдат глобени. Това може да се случи чрез регистрационния номер на МПС-то в онлайн сайтовете за продажбата им.

При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му, предупреждават от пътната агенция. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е платена дължимата винетна такса за съответния автомобил и налагат глоби.

Символите от регистрационния номер на автомобила може да бъдат изписани и на кирилица, и на латиница, но трябва да съответстват на символите в самия регистрационен номер.

QOSHE - Без глоби за скорост от тол камерите - Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Без глоби за скорост от тол камерите

24 23
22.12.2023

Системата работи с 295 стационарни и 55 мобилни устройства, но тепърва ще ги сертифицират

Санкции най-рано в срeдата на 2024 г.

Шофьорите не могат да бъдат глобявани за скорост по снимки с камерите на тол системата, защото устройствата не са сертифицирани. Това става ясно от отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Христо Терзийски.

Депутатският въпрос и неговият отговор идват след множество свободни съчинения в социални мрежи, радиа, телевизии и сайтове, че с тол системата, която е към Агенция “Пътна инфраструктура”, започва да снима КАТ и да издава електронни фишове за средна скорост. Оказа се обаче, че ентусиазмът е бил да се съобщават новини от неопределено бъдеще. Но за глоби по Закона за движение по пътищата едва ли може да става дума поне до средата на 2024 г. (Следете “Труд news”, когато започнат да глобяват, ще напишем - б. р.).

Първата и единствена система с две двойки камери на КАТ за засичане на средна скорост в България действаше в третия тунел на магистрала “Люлин” в посока Перник към 2015 г. Тя бе английско производство, но заради липса на следгаранционна поддръжка спря за неопределено време.

“И в момента данни за скоростта на пътните превозни средства, преминаващи през стационарните контролни точки на електронната система за събиране на пътни такси, се изпращат към МВР. Предоставените данни дават информация за движението на пътните превозни средства и потенциалните нарушения на скоростта, но не е възможно налагането на глоби за нарушения от МВР, поради липса на сертификация от Българския институт по метрология”, пише министър Цеков.
В отговора той припомня, че националната система за пътни такси изградена през 2018 г. Досега са пуснати общо 295 стационарни контролни точки по пътищата, които разполагат с камери за разпознаване на регистрационните табели на преминаващите автомобили. Те могат да измерват и моментната скорост на преминаващите превозни средства, но това се прави със статистическа цел. Работят и 55 мобилни камери, монтирани на покривите на автомобилите на тол патрулите, които също могат да разпознават табелите на колите.

Рамка на тол системата на Северната скоростна тангента, където разрешената........

© Труд


Get it on Google Play