Кабинетът на Мария Габриел - с мандата на ГЕРБ и факт до края на март

Парламентът гласува оттеглянето на кабинета

Ротацията на премиери, която за първи път трябва да се случи у нас през март, означава да се състави ново правителство, макар и със същите хора. Смяната на министър-председателя по каквито и да е причини, задължително минава през изцяло нова процедура за съставяне на правителство, както е разписано в Конституцията. Това обясниха конституционалисти, които “Труд news” потърси, за да коментират какви са стъпките пред кабинета на Николай Денков, който трябва да подаде оставка в полза на Мария Габриел, която да поеме властта за следващите 9 месеца.

Вчера по време на официалното посещение на председателя на парламента Росен Желязков, в Индия и Виетнам, неофициално се разбра, че с мандата на ГЕРБ ще е правителството през март, след ротацията на премиера Николай Денков с Мария Габриел. Нямало договорка между ГЕРБ и ППДБ да се прави и вторият кабинет с мандата на вторите.

Очаква се на 6 март парламентът да гласува оставката на сегашния кабинет, която най-вероятно ще бъде депозирана на 4 или 5 март. След това по конституция президентът провежда консултации с парламентарните партии. Те биха могли да приключат и в рамките на два дни.

Следващата стъпка е връчване на първи проучвателен мандат на първата политическа сила на последните парламентарни избори, т. е. на ГЕРБ. Оттам вече на няколко пъти обявиха, че ще бъдат сменени министри, които не са се справили с работата - на кантар са министрите на спорта, здравеопазването, икономиката, и не само. Очаква се обаче Асен Василев да остане начело на финансовото министерство, а за Денков се знае, че ще се върне в МОН.

По процедура, оставката на министър-председателя или на кабинета - това са двете технологии, се гласува от Народното събрание, обясни пред “Труд news” доц. Наталия Киселова.

“И в двата случая оставката се гласува от парламента и след като бъде приета от него, президентът трябва да покани на парламентарните партии на консултации. Консултациите могат да бъдат с всички партии наведнъж или поотделно. И след като проведе консултации за ден, два, седмица, месец, за колкото президентът реши, той трябва изпрати писмо покана към парламентарната група на ГЕРБ, които да представят кандидат за премиер, на който президентът да връчи проучвателен мандат”, посочи тя.

Съгласно Конституцията, ал. 6, чл. 99, процедурата се прилага и в случаите на член 111 (виж карето) - тоест, когато президентът кани парламентарната група да предложи кандидат, на който да връчи проучвателен мандат, последният може да използва седемте дни дадени му за това, но може и веднага да предложи структура и състав на правителство. “И като предложи на президента структура и състав, той трябва да уведоми Народното събрание. То от своя страна трябва да избере кандидата за министър-председател и предложеното от него правителство”, обясни доц. Киселова.

Кой ще отиде да вземе мандата от президента, това ще е решение на групата на ГЕРБ, коментираха юристи, които допълниха, че ротацията е политическо понятие, а не юридическо.

Очаква се парламентарната група на ГЕРБ да предложи на Румен Радев да възложи проучвателен мандат на Мария Габриел, която пък трябва да предложи за вице премиерското място Николай Денков. Но дали ще запазят същите министри или някой ще бъде сменен, това е вече преценка на кандидата за министър-председател, респективно на групите, които ще подкрепят правителството. Ако пък не се стигне до подаване на оставка на премиер и/или кабинета, може само министъри да се сменят, посочиха още варианти преди ротацията експерти.

Възможно е, според най-оптимистичния сценарий, ново правителство, начело с Мария Габриел да има до 15 март, а според песимистичния - до края на март.

Ретроспекция

ППДБ ще предложат кабинет с втория мандат с търсена и получена подкрепа от първата политическа сила ГЕРБ-СДС. Това обявиха Николай Денков и Мария Габриел на 22 май м. г. Един час преди самата Мария Габриел да се яви на “Дондуков 1” и да върне папката с мандата на президента Румен Радев.

Двамата обявиха какво са се договорили първите две политически сили в 49-ото Народно събрание. Ето по-важните моменти, които се отнасят до ротацията:

- Правителство с мандат от 18 месеца, като първите девет месеца премиер ще бъде Николай Денков, вицепремиер Мария Габриел.

- Ротацията между двамата ще бъде на деветия месец.

- Мястото на Мария Габриел - вицепремиер по европейската интеграция, за интеграция в европейските структури, приемане в Шенген и Еврозоната.

- ППДБ са склонни да направят промени в персоналния състав на вече предложения от тях Министерски съвет, но промени в състава на правителството ще се правят само със съгласието и на двете страни.

Гаранцията на работата на правителството и дали тези договорености се спазват, ще бъде самият Николай Денков, който заяви през май, че ако тези договорки не се спазват, ще си подаде оставката.

Чл. 99.
(1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
(7) В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство.

Въпрос на преговори е с чий мандат ще бъде съставено правителство след ротацията през март, посочи Христо Иванов, съпредседател на “Демократична България”.

Това е въпрос на преговори, които още не са проведени. Мога да ви уверя, че който прави анонс в едната или другата посока, приказва напразно. Такъв разговор няма към момента. Тепърва предстои и това ще бъде решено в контекста на всички останали въпроси, свързани с ротацията, коментира Иванов.

“Два месеца са много политическо време. Такива преговори все още не са започнали. Всякакви анонси за мандати са много ранни”, добави той.

Смятам, че ротацията ще се случи при ясни правила, които ще бъдат изведени през следващите два месеца. И ще се случи само поради една единствена причина - България има нужда от хоризонт, който дава това правителство. Не трябва да се потапяме отново в спиралата на поредните избори, които възпроизвеждат един и същ резултат. Тепърва смяната на министри стои като разговор. Но това не е изключено, защото може да се окаже, че има министри, около които има много ясен консенсус, че трябва да бъдат сменени, както и такива, около които има ясен консенсус, че не трябва да бъдат сменяни. Госпожа Габриел със сигурност ще иска да оформи по някакъв начин правителството си.

Договорената в рамките на правителственото мнозинство “ротация” е изцяло политическа формула. Конституционните процедури не предвиждат никаква ротация. По същество ще имаме подаване на оставка и прекратяване на пълномощията на правителството “Денков”.

След оставката ще бъде задвижена процедурата за съставяне на ново правителство по чл. 99 КРБ. Президентът в разумен срок ще трябва да проведе консултации с парламентарните групи. През последните години сме свидетели на опити да се разтяга понятието “разумен срок” според конюнктурни и ведомствени хрумвания. Твърди се, че понеже не бил записан изричен срок, то значи срок нямало. На това правно невежество и конституционен нихилизъм трябва да се сложи край. Ако в цивилистиката важи принципът, че онова, което се дължи без срок, се дължи веднага - т. е. винаги има срок въпреки че “не го пише”, то в публичното право говорим за “разумен срок”. Неговата продължителност не се определя своеволно, а произтича от легитимната цел на конституционната процедура и конкретните политически обстоятелства. В случая целта е преодоляване на правителствената криза след подаването на оставка от МС.

При положение, че е заявена политическа воля за съставяне на ново правителство от страна на най-голямата парламентарна група, консултациите на президента трябва да се проведат максимално бързо и да не надхвърлят като ориентир 7-дневните срокове, предвидени за другите етапи на процедурата. След като държавният глава връчи мандат на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна фракция, в 7-дневен срок този кандидат следва да представи проект за състав и структура на МС. Ако го стори, на ход ще е Парламентът. Ако тази опция не се реализира - било защото не бъде внесен проектокабинет в НС, било защото НС го отхвърли - се преминава към втората по численост парламентарна група. С оглед на конкретния казус, ако ГЕРБ и ПП-ДБ спазват договореностите за “ротация” на премиерите, то ще бъде съставено ново правителство с мандата на ГЕРБ или на ПП-ДБ, с министър-председател, излъчен от ГЕРБ. Какъв ще е съставът и структурата на това правителство е изцяло политически въпрос. Ако се допусне процедурата да стигне да третата опция, то тогава президентът сам ще прецени на коя парламентарна група да връчи проучвателен мандат, т. е. ГЕРБ и ПП-ДБ няма да имат контрол върху процеса.

Радев връчи мандата с отвращение

Намек и отговор

Предложеният от ППДБ за премиер Николай Денков взе втория проучвателен мандат от президента за съставяне на правителство на 29 май 2023 г. Президентът, който тогава управлява страната през служебното си правителство, нападна коалицията и намекна, че според него мандатът не трябва да се реализира.

Ето какво заяви тогава Радев:

“Неговото оползотворяване (на мандата, б. р.) е ваше конституционно право. Но в името на запазването на остатъците от нормалност и доверие в политическата система, за съхраняване на вашето достойнство и политическа перспектива, и за съхраняване на имиджа на България пред нашите европейски партньори, ви призовавам да преосмислите изцяло целесъобразността от този мандат, който, според мен, вече е дискредитиран.”

След срещата Денков отговори на намека на Радев като обяви, че не мисли, че конституцията предполага някой друг да дава съвети на Народното събрание дали да избере правителство или не.

QOSHE - Ротация на премиери е ново правителство - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ротация на премиери е ново правителство

37 0
06.01.2024

Кабинетът на Мария Габриел - с мандата на ГЕРБ и факт до края на март

Парламентът гласува оттеглянето на кабинета

Ротацията на премиери, която за първи път трябва да се случи у нас през март, означава да се състави ново правителство, макар и със същите хора. Смяната на министър-председателя по каквито и да е причини, задължително минава през изцяло нова процедура за съставяне на правителство, както е разписано в Конституцията. Това обясниха конституционалисти, които “Труд news” потърси, за да коментират какви са стъпките пред кабинета на Николай Денков, който трябва да подаде оставка в полза на Мария Габриел, която да поеме властта за следващите 9 месеца.

Вчера по време на официалното посещение на председателя на парламента Росен Желязков, в Индия и Виетнам, неофициално се разбра, че с мандата на ГЕРБ ще е правителството през март, след ротацията на премиера Николай Денков с Мария Габриел. Нямало договорка между ГЕРБ и ППДБ да се прави и вторият кабинет с мандата на вторите.

Очаква се на 6 март парламентът да гласува оставката на сегашния кабинет, която най-вероятно ще бъде депозирана на 4 или 5 март. След това по конституция президентът провежда консултации с парламентарните партии. Те биха могли да приключат и в рамките на два дни.

Следващата стъпка е връчване на първи проучвателен мандат на първата политическа сила на последните парламентарни избори, т. е. на ГЕРБ. Оттам вече на няколко пъти обявиха, че ще бъдат сменени министри, които не са се справили с работата - на кантар са министрите на спорта, здравеопазването, икономиката, и не само. Очаква се обаче Асен Василев да остане начело на финансовото министерство, а за Денков се знае, че ще се върне в МОН.

По процедура, оставката на министър-председателя или на кабинета - това са двете технологии, се гласува от Народното събрание, обясни пред “Труд news” доц. Наталия Киселова.

“И в двата случая оставката се гласува от парламента и след като бъде приета от него, президентът трябва да покани на парламентарните партии на консултации. Консултациите могат да бъдат с всички партии наведнъж или поотделно. И след като проведе консултации за ден, два, седмица, месец, за колкото президентът реши, той трябва изпрати писмо покана към парламентарната група на ГЕРБ, които да представят кандидат за премиер, на който президентът да връчи проучвателен мандат”, посочи тя.

Съгласно Конституцията, ал. 6, чл. 99, процедурата се прилага и в случаите на член 111 (виж карето) - тоест, когато президентът кани парламентарната група да предложи кандидат, на който да връчи проучвателен мандат, последният може да използва седемте дни дадени му за това, но може и веднага да предложи структура и състав на правителство. “И като предложи на президента структура........

© Труд


Get it on Google Play