Първата жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон влиза днес

Нещо нередно става конституционна норма

Още при ротацията на премиерите в кабинета “Денков-Габриел” и смяната на министри може да имаме лица с двойно гражданство, които да станат част от изпълнителната власт, обясниха пред “Труд news” конституционалисти. Промените в основния закон бяха публикувани в Държавен вестник в края на миналата година и в момента това са действащи текстове, отбелязаха юристи. Те дадоха пример, че още при смяната на министър-председателите и промените в състава на правителството през месец март, в състава му да попаднат лица с двойно гражданство, ако отговарят на условията за уседналост.

Припомняме, че според новите текстове в Конституцията, министър или народен представител може да бъде български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната. Смяната на министри вече се коментира от партиите в некоалицията ГЕРБ-СДС и ППДБ, но без да се влиза в детайли за имена.

Първата жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон влиза днес от президента Румен Радев. До дни се очаква и втора жалба по поправките в Конституцията от “Възраждане” и ИТН, която ще е фокусирана върху разрешаването на двойното гражданство в изпълнителната и законодателната власт, заяви пред “Труд news” зам.-председателят на ПГ на “Възраждане” Петър Петров (виж карето, б. р.). По думите му не само отпадането на забраната лица с двойно гражданство да участват в управлението на страната е противоконституционна.

“Моето първо действие през настоящата година е да сезирам Конституционния съд за бруталното и в много отношения некомпетентно посегателство върху българската Конституция”, заяви президентът Румен Радев преди дни и анонсира, че това ще се случи днес.

Освен двойното гражданство, от президентската институция са посочили в жалбата до Конституционния съд почти всички поправки на Конституцията, които бяха приети от ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС. Проблем според юристите на президента е и изборът на регулатори с 2/3 мнозинство от парламента, непрекъсваемият модел на Народното събрание, ограниченията за назначаване на служебно правителство и по-специално на премиер от изброени държавни длъжности.

“С тези поправки рискуваме, ако не се предприемат действия, и ако тези квоти наистина са партийно-политически, както изглежда, че са очертани, рискуваме вместо нещо нередно, то да стане конституционна норма”, заяви относно сезирането на Конституционния съд от президента Крум Зарков, бивш правосъден министър в служебното правителство на Румен Радев и секретар по правните въпроси на държавния глава.

“Проблемът с българската съдебна система започна още по времето на тази Конституция, която се правеше от Великото народно събрание и ако си спомняте, тогава народните представители, които останаха ядро на бъдещото СДС, отказаха да гласуват, именно поради частта правосъдна система, като предсказаха какво ще се случи”, заяви бившият екоминистър Нено Димов.

Според него промените сега в Основния закон няма да са по-различни от тези, които са били направени през 2016 г.

“Нека не забравяме, че Христо Иванов тогава направи закон, направи промени в Конституцията и сам той протестира срещу тях. Вярно, че не бяха приети всичките му промени, които предложи, но големият пакет, поне по неговите думи, беше приет тогава”, заяви Димов пред Нова нюз.

По думите му след няколко години ще се види, че и сегашните промени в Конституцията не са били удачни. Бившият министър все пак оцени като много положителна промяната, с която парламентът ще продължи да действа и при служебно правителство, както и ограничаването на правомощията му.

- Господин Ненков, има ли възможност да имаме министри с двойно гражданство още при ротацията, без значение, че в Конституционния съд вероятно ще има образувано дело по промените в Конституцията?
- Теоретично е възможно.

- А какво би следвало, ако Конституционният съд реши, че точно промените за двойното гражданство са противоконституционни?
- Това е доста сложен въпрос, защото на контрол подлежи Закона за изменение на Конституцията. Ако бъде установено, че Народното събрание е превишило правомощията си и е взело функции на Велико народно събрание, то ще излезе, че парламентът е постановил един акт, който е нищожен и тогава той не може да породи правни последици, ако хипотетично Конституционния съд ги обяви за противоконституционен. За мен това означава, че ще се възстанови старата действаща норма в Конституцията, с ограниченията, които съществуваха дотогава. Това е така, тъй като не става въпрос за контрол на актуалния текст на Конституцията, а за контрол върху Закона за изменение на Конституцията. Така поне аз го виждам.

- Ако междувременно имаме министри с двойно гражданство в кабинета, а Конституционният съд реши, че Закона за изменение на Конституцията е противоконституционен, тогава какво става с въпросните министри?
- Хипотетичен въпрос е, но ще се окажат в несъвместимост и тогава Конституционният съд трябва да прекрати мандата им, ако има такива. Смятам, че поне за това ще се изчака и няма да имаме министри с двойно гражданство. Когато има несъвместимост, Конституционният съд я установява и от момента на решението на Конституционния съд би трябвало такъв министър да изгуби правомощията си. Но това са последващи въпроси, нека изчакаме първо решението на Конституционния съд.

След като промените в Конституцията бяха обнародвани в Държавен вестник на 22.12.2022 г., те влязоха в сила. Това означава, че е възможно при ротацията, ако тя се състои, да има министри, които да са с двойно гражданство и да отговарят на условията за уседналост. Макар промяната в основния закон, насочена към позволяване на хора с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри, да бе обяснявана от вносителите и от министъра на правосъдието с даване на възможност на българите, живеещи зад граница, да бъдат включени пряко в политическия живот у нас, тази промяна няма нищо общо с това. Тя позволява не просто хора, родени като български граждани, да бъдат избирани в изпълнителната и законодателната власт, а прави възможно чужденци, получили българско гражданство по натурализация, да стават народни представители и министри. Това е изключително опасно не само за националната сигурност, а е против държавните устои, върху които се гради българската държава и българската народност като цяло. Идеята на тези промени, позволяващи чужденци с българско гражданство да заемат подобни висши държавни постове, е именно да обезличи българската нация като основен носител на суверенитета и да я подмени с представители на други националности. Това не трябва да се допуска и затова ние, от „Възраждане”, ще внесем заедно с „Има Такъв Народ” жалба в Конституционния съд срещу тази и останалите експресно приети от сглобката ГЕРБ-ППДБ-ДПС промени в Конституцията, в опит да постигнем тяхната пълна и цялостна отмяна, като противоречащи на Конституцията.

След окончателното приемане на промените в Конституцията в края на миналата година, вече сме в ситуация да е възможно в следващия състав на Министерски съвет да влязат лица с двойно гражданство. Народното събрание с приетите в чл. 65, ал. 1 от Конституцията промени даде възможност и лица с друго гражданство, освен българско, да бъдат избирани за народни представители, ако са живели в България през последните 18 месеца. Както е известно, нормата на чл. 110 от Конституцията определя изискване членовете на Министерски съвет да са лица, които отговарят на изискванията за избор на народен представител. Така, при евентуално предстоящата т. нар. “ротация”, е възможно в състава на МС да попаднат и лица с двойно гражданство. Тази промяна в Конституцията срещна задълбочена критика сред преобладаващата част от научната общност. И с право. С тези промени фактически би могла да се постави на карта националната сигурност на страната. Нямаме гаранции, че няма в Министерския съвет, а при едни бъдещи парламентарни избори и в Народното събрание, да се озоват хора, клели се пред чужда конституция. Защо и да не са дори граждани на държави, обявили България за неприятелска страна? С тази промяна в Конституцията, това е вече напълно възможно. Важно е да се отбележи, че евентуалното обявяване на въпросната норма на чл. 65, ал. 1 от Конституцията за противоконституционна, няма да възстанови старото положение. Конституционният съд със свое решение 3/2020 по к. д. 5/2019 ясно зададе параметрите на действието на решението на КС, а именно, то няма възстановително действие.

Мoтивитe, c кoитo дъpжaвният глaвa aтaкyвa пpeд Kонституционния съд пpoмeнитe в Koнcтитyциятa, нe ca cвъpзaни c измeнeниятa в чacттa зa cъдeбнaт влacт c изключeниe нa въпpoca зa yкaзитe, c кoитo пpeзидeнтът нaзнaчaвa и ocвoбoждaвa “тримата големи” - пpeдceдaтeля нa Bъpxoвния кacaциoнeн cъд, пpeдceдaтeля нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд (BAC) и глaвния пpoкypop. Оcпopeни са нopмитe зa cъcтaвянe нa cлyжeбнoтo пpaвитeлcтвo, нaчинът пo кoйтo ce cпиpa пpeкpaтявaнeтo нa мaндaт нa eднo изтeклo Народно събрание, двoйнoтo гpaждaнcтвo и възмoжнocттa нa двoйни гpaждaни дa зaeмaт фyнкциитe нa дeпyтaти и миниcтpи, квaлифициpaнoтo мнoзинcтвo зa избop нa члeнoвe нa opгaни, кoитo изцялo или чacтичнo ce избиpaт oт Hapoднoтo cъбpaниe, кaктo и цялостната пpoцeдypa зa пpиeмaнeтo нa пoпpaвкитe в ocнoвния зaкoн. Haчинът нa cъcтaвянe нa cлyжeбнo пpaвитeлcтвo или пo-cкopo нeвъзмoжнocттa, нaчинът, пo кoйтo ce cпиpa пpeкpaтявaнeтo нa мaндaтa нa eднo изтeклo Hapoднo cъбpaниe, двoйнoтo гpaждaнcтвo, възмoжнocттa зa двoйни гpaждaни дa зaeмaт фyнкциитe нa нapoдни пpeдcтaвитeли и миниcтpи. Дoпycтимo e пpeцeнкaтa зa двoйнo гpaждaнcтвo дa ce пpoмeни във вpeмeтo, нo тя e чacт oт yпpaжнявaнeтo нa влacттa в дъpжaвaтa и aтpибyт нa дъpжaвния cyвepeнитeт, a oттaм и нeйнaтa пpoмянa мoжe дa бъдe извъpшeнa caмo oт yчpeдитeлнaтa влacт (Велико народно събрание, б. р.). Ha пpaктикa нe ce пpoмeня caмo cтaтyтът нa cлyжeбнoтo пpaвитeлcтвo, a ce зacягa цeлият peд и лoгикa зa кoнcтитyиpaнe нa цeнтpaлния opгaн нa изпълнитeлнaтa влacт, кaтo cе пpoмeня ycтaнoвeният бaлaнc и взaимoдeйcтвиe нa yчacтвaщитe кoнcтитyциoнни opгaни cъoбpaзнo чл. 99, aл. 1-7 oт Koнcтитyциятa.

QOSHE - Двойни граждани влизат в кабинета още при ротацията - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Двойни граждани влизат в кабинета още при ротацията

12 1
08.01.2024

Първата жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон влиза днес

Нещо нередно става конституционна норма

Още при ротацията на премиерите в кабинета “Денков-Габриел” и смяната на министри може да имаме лица с двойно гражданство, които да станат част от изпълнителната власт, обясниха пред “Труд news” конституционалисти. Промените в основния закон бяха публикувани в Държавен вестник в края на миналата година и в момента това са действащи текстове, отбелязаха юристи. Те дадоха пример, че още при смяната на министър-председателите и промените в състава на правителството през месец март, в състава му да попаднат лица с двойно гражданство, ако отговарят на условията за уседналост.

Припомняме, че според новите текстове в Конституцията, министър или народен представител може да бъде български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната. Смяната на министри вече се коментира от партиите в некоалицията ГЕРБ-СДС и ППДБ, но без да се влиза в детайли за имена.

Първата жалба в Конституционния съд срещу промените в основния закон влиза днес от президента Румен Радев. До дни се очаква и втора жалба по поправките в Конституцията от “Възраждане” и ИТН, която ще е фокусирана върху разрешаването на двойното гражданство в изпълнителната и законодателната власт, заяви пред “Труд news” зам.-председателят на ПГ на “Възраждане” Петър Петров (виж карето, б. р.). По думите му не само отпадането на забраната лица с двойно гражданство да участват в управлението на страната е противоконституционна.

“Моето първо действие през настоящата година е да сезирам Конституционния съд за бруталното и в много отношения некомпетентно посегателство върху българската Конституция”, заяви президентът Румен Радев преди дни и анонсира, че това ще се случи днес.

Освен двойното гражданство, от президентската институция са посочили в жалбата до Конституционния съд почти всички поправки на Конституцията, които бяха приети от ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС. Проблем според юристите на президента е и изборът на регулатори с 2/3 мнозинство от парламента, непрекъсваемият модел на Народното събрание, ограниченията за назначаване на служебно правителство и по-специално на премиер от изброени държавни длъжности.

“С тези поправки рискуваме, ако не се предприемат действия, и ако тези квоти наистина са партийно-политически, както изглежда, че са очертани, рискуваме вместо нещо нередно, то да стане конституционна........

© Труд


Get it on Google Play