Специален софтуер праща данни от скенера директно на джиесемите на медиците

Софтуерът позволява да се вържат и други болници

Мобилните ни телефони скоро ще могат да звънят на 112 при признаци на инсулт. С помощта на нова апликация, телефоните разпознават симптомите на инсулт, съобщи пред “Труд news” доцент Росен Калпачки, който е шеф на Клиниката по неврология в УМБАЛ “Света Анна” в София и председател на Българското дружество по инсулт. Той разказа, че апликацията е в пробен период в няколко български болници.

Изкуственият интелект намира все по-широко приложение в медицината, каза доц. Росен Калпачки.

Тази апликация до края на годината ще бъде напълно достъпна, увери медикът. При нея не се налага пациентът да прави нещо. Достатъчно е апликацията да бъде активирана на телефона.

Трите основни ранни белега на инсулт са изкривяване на лицето, промяна в говора и слабост в ръката. Апликацията е свързана с лицево разпознаване, което отключва телефона. При наличие на признаци за инсулт, лицето е променено и телефонът реагира, обясни доц. Калпачки и допълни, че реакция има и при настъпила промяна в гласа, както и слабост в ръката. Ако се установят такива, апликацията подава сигнал на 112. Софтуерът се изработва доста трудно, защото трябва да е много прецизен, коментира медикът. Той разказа, че изискването към медиците било да осигурят хиляди случаи, които да помогнат за настройване на софтуера. Настройването му продължава, а апликацията се изработва от българо-американски екип.

Медиците получават на телефоните си изображенията от скенера на пациенти със симптоми на инсулт.

“Представете си само при особеностите на нашата популация какво звънене на 112 може да падне, ако настройките не са много прецизни. Проблемът с инсултите в световен мащаб е, че първите белези на настъпване не се усещат от пациентите”, каза д-р Калпачки. Медикът каза, че изкуствения, интелект намира все по-широко приложение в медицината и обясни как действа специално приложение, което в болница “Света Анна” са вградили в скенера.

Приложението получава заснетото от скенера и в момента, в който детектира, че може би има инсулт изпраща съобщения до екипа. “Колкото по-вероятно е да става въпрос за остър инсулт, толкова повече хора, получават съобщения”, обясни доц. Калпачки. Той разказа, че към съобщенията има и изображения на заснетото от скенера, които се получават на телефона.

“Аз като шеф на екипа получавам всички съобщения, но с различна мелодия. Ако вероятността за инсулт е малка, може да получа само кликване и да погледна скенера на човека. Ако е сигурно и събираме екип за ендоваскуларно лечение свири като сирените на 2 юни. Т. е. в три през нощта може да ме събудят сирени, или само кликване”, каза медикът. В приложението е вкаран графикът на лекарите и който трябва, получава съобщение, не се налага да се търсят.

Софтуерът позволява да вържат и други болници. От УМБАЛ “Света Анна” след като купили приложението, вързали и болницата в Перник. “И изведнъж Перник се оказа район с добре лекувани хора с инсулт”, обясни доц. Калпачки.

В “Света Анна” месечно около 30 на сто от случаите на инсулти месечно се лекуват с модерна технология (тромболиза), след която пациентите си тръгват с минимални усложнения. Според шефа на клиниката по неврология в голяма степен успешната терапия се дължи и на софтуера, който скъсява неимоверно времето за диагностика и събиране на екип.

Med-PaLM 2 е предназначен да отговаря на здравни въпроси

Med-PaLM 2, медицинският чатбот с изкуствен интелект на Google, се тества в Mayo Clinic и други медицински заведения в САЩ. Предназначен да отговаря на медицински въпроси, инструментът може да бъде особено полезен в страни с ограничен достъп до медицински услуги. Cпopeд пъpвитe peзyлтaти oт пpoбитe тoй вce oщe пoкaзвa някoи cтaндapтни зa АП нeдocтaтъци кaтo нeтoчнocти и включвaнe нa излишнa инфopмaция в oтгoвopитe.

The Wall Street Journal съобщава, че Med-PaLM 2 е обучен върху подбрани примери или демонстрации, създадени и предоставени от медицински експерти, което според Google го прави по-ефективен в разговорите за здравето на пациентите, отколкото конвенционалните чатботове с изкуствен интелект като Bard, Bing и ChatGPT.

Според Грег Корадо, старши директор на отдела за изследвания на Google, Med-PaLM 2 все още е в етап на разработка. Med-PaLM 2 “разширява 10 пъти възможностите за приложение на изкуствения интелект в здравеопазването”, смята Корадо. Той обаче е категоричен, чe нe би иcкaл тoвa дa cтaнe чacт oт “мeдицинcкoтo пътyвaнe” нa coбcтвeнoтo мy ceмeйcтвo, кoeтo включвa вcичкo oт пъpвoтo пoceщeниe пpи лeкap и диaгнoзa дo лeчeниe, pexaбилитaция и пpocлeдявaнe.

Акцент е първичната диагностика

MedGPT е базиран на AI виртуален лекар, предназначен да подпомага медицинските специалисти при диагностицирането и предоставя персонализирани медицински съвети и препоръки на пациентите. Използвайки силата на авангардна AI технология, MedGPT има за цел да подобри здравните услуги, като предлага надеждни, бързи и точни прозрения както на лекари, така и на пациенти.

В китайската болница “Хайерсен” (Haiersen) в град Чънду е тествана възможността за съгласувани действия между реален лекар и изкуствен интелект, изпълняващ лекарски функции. В проведени 91 експериментални случая лекарят с изкуствен интелект MedGPT и лекуващите лекари са постигнали 96 процента съгласуваност за резултатите.

Експериментът е обхванал седем отделения и осем гишета за консултации, включително две кардиологични звена, урология, ортопедия и други. Всяко гише за консултации е било оборудвано с лекарски асистент, който е отговарял за съобщаването на симптомите на пациента на MedGPT в писмена форма. Истинският лекар също е получавал информацията за пациента синхронно в системата за консултации.

MedGPT работи главно при първична диагностика на пациенти с често срещани заболявания като главоболие и треска, като помага на истинските лекари да разберат и преценят възможния диапазон от заболявания. Медицинският изкуствен интелект може да помогне на пациентите да разберат по-добре симптомите си и как да управляват диетата си по време на лечението. В тази оценка както MedGPT, така и истинските лекари са анализирали едни и същи случаи и техните отговори бяха сравнени в реално време на отделни екрани.

Резултатите излизат по-бързо

Столичната болница “Здравето” въведе иновативната технология за умна рентгенография с изкуствен интелект - qXR на Qure.AI. Основната є цел е подобряването на работния процес на рентгенолозите, чрез автоматично разделяне на нормални от анормални отчети и отделянето на предполагаемите случаи например на рак на белите дробове като приоритетни за специалиста. Тази технология използва новаторски подход към диагностиката на широк спектър заболявания - възпалителни процеси, травми, тумори и др., а използването на изкуствен интелект осигурява повишена точност и скорост на диагностика съкращавайки времето за получаване на резултати. Така специалистите могат да анализират по-бързо, по-точно и по-качествено всяка снимка и всяка промяна в заболяването на своите пациенти.

Чувствителността и точността на изкуствения интелект към откриването на всеки пропуск или неправилно разчетена находка в рентгеновата снимка достигат 96%.

Изкуствен интелект става помощник на лекарите

Проф. Тодорка Костадинова, зам.-ректор на МУ-Варна

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Изкуственият интелект може да улесни работата на медиците и да помогне за преодоляване на крещящия в цяла Европа дефицит на лекари. С тази идея две варненски висши училища - Медицинският университет “Проф. д-р Параскев Стоянов” и Варненският свободен университет “Черноризец Храбър”, създадоха две пилотни за страната магистърски програми “Изкуствен интелект в биомедицината” и “Изкуствен интелект в здравеопазването” в рамките на проект по ОП “Наука и образование за интелигентен растеж”. Обучението на първите приети 60 студенти започна в края на 2023 г. Компютърните и технически дисциплини се преподават във ВСУ, а медицинските, здравните и управленските - в МУ. След три семестъра и защита на магистърска теза завършилите ще получат дипломи от Медицинския университет за специалист научноизследователска и развойна дейност в областта на здравните грижи и изкуствения интелект.

“Целта на иновативните учебни програми е да се научат специалистите от различни сфери и специалности - медици, компютърни инженери, икономисти, психолози, педагози и много други да говорят на един и същи език в областта на биомедицината и здравеопазването. Така те ще придобият много интегрални знания и умения и ще могат да се подготвят много по-успешно за новите предизвикателства в днешното и бъдещото здравеопазване и научните изследвания в биомедицината”, каза пред “Труд news” проф. Тодорка Костадинова, зам.-ректор по международно сътрудничество, акредитация и проектна дейност на Медицински университет.

Според нея при подготовка на учебните програми е ползван опитът на осем университета и болници - партньори по проекта, от Германия, Франция, Италия, Гърция, Румъния и Унгария. “Модернизирахме и програмите за докторанти чрез нов софтуер за цялостно управление на процесите по време тяхното обучение в Медицински университет-Варна”, обясни проф. Костадинова. По думите є в резултат на сътрудничеството с партньорите са изградени система за проследяване на кариерното развитие на докторантите и на студентите през първата година след дипломирането, софтуерна програма за осъществяване на обща информационна мрежа между кариерните центрове на Медицински университет - Варна, ВСУ, работодатели и студенти, както и програми за обучение на преподаватели и студенти по дигитални и езикови умения. Бизнесът също адмирира подготовката на кадри на бъдещето. “Имаме подкрепа от фирмите, които членуват в ИКТ Клъстер - Варна, от болници, в които се работи с високотехнологично оборудване и от научно-изследователски центрове и институти”, посочи проф. Костадинова.

Тя е категорична, че на този етап изкуственият интелект не може да измести човешката експертиза в здравеопазването. Но може да повиши ефективността при обработка на големи масиви данни, като например при проучването на генома на българите или в образната диагностика. Чрез изучаване на начина на функциониране на човешкото око AI може да бъде програмиран да разчита диагнози.

Това би помогнало при подреждането на различните случаи, за които финална експертиза трябва да даде обучен специалист по образна диагностика. И вместо по 20 пациенти дневно, да бъдат прегледани до 10 пъти повече, даде пример проф. Костадинова. Друга добра практика, която се прилага в болници за рехабилитация и долекуване в Израел, са устройства под леглата на пациентите, които отчитат жизнените показатели и движенията им и при отклонения подават сигнал до команден център с един дежурен. Това гарантира сигурност, без да се изискват непрекъснати обиколки по стаите на медицинските сестри и санитарки, които също са дефицитни в цял свят.

“В много сфери AI може да е полезен. Но и на следващи етапи трябва да сме много внимателни и фокусирани до къде са границите на прилагането и развитието на изкуствения интелект, за да запазим естествения”, смята проф. Костадинова.

QOSHE - Телефонът предупреждава сам за инсулт, звъни на 112 - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Телефонът предупреждава сам за инсулт, звъни на 112

13 12
05.02.2024

Специален софтуер праща данни от скенера директно на джиесемите на медиците

Софтуерът позволява да се вържат и други болници

Мобилните ни телефони скоро ще могат да звънят на 112 при признаци на инсулт. С помощта на нова апликация, телефоните разпознават симптомите на инсулт, съобщи пред “Труд news” доцент Росен Калпачки, който е шеф на Клиниката по неврология в УМБАЛ “Света Анна” в София и председател на Българското дружество по инсулт. Той разказа, че апликацията е в пробен период в няколко български болници.

Изкуственият интелект намира все по-широко приложение в медицината, каза доц. Росен Калпачки.

Тази апликация до края на годината ще бъде напълно достъпна, увери медикът. При нея не се налага пациентът да прави нещо. Достатъчно е апликацията да бъде активирана на телефона.

Трите основни ранни белега на инсулт са изкривяване на лицето, промяна в говора и слабост в ръката. Апликацията е свързана с лицево разпознаване, което отключва телефона. При наличие на признаци за инсулт, лицето е променено и телефонът реагира, обясни доц. Калпачки и допълни, че реакция има и при настъпила промяна в гласа, както и слабост в ръката. Ако се установят такива, апликацията подава сигнал на 112. Софтуерът се изработва доста трудно, защото трябва да е много прецизен, коментира медикът. Той разказа, че изискването към медиците било да осигурят хиляди случаи, които да помогнат за настройване на софтуера. Настройването му продължава, а апликацията се изработва от българо-американски екип.

Медиците получават на телефоните си изображенията от скенера на пациенти със симптоми на инсулт.

“Представете си само при особеностите на нашата популация какво звънене на 112 може да падне, ако настройките не са много прецизни. Проблемът с инсултите в световен мащаб е, че първите белези на настъпване не се усещат от пациентите”, каза д-р Калпачки. Медикът каза, че изкуствения, интелект намира все по-широко приложение в медицината и обясни как действа специално приложение, което в болница “Света Анна” са вградили в скенера.

Приложението получава заснетото от скенера и в момента, в който детектира, че може би има инсулт изпраща съобщения до екипа. “Колкото по-вероятно е да става въпрос за остър инсулт, толкова повече хора, получават съобщения”, обясни доц. Калпачки. Той разказа, че към съобщенията има и изображения на заснетото от скенера, които се получават на телефона.

“Аз като шеф на екипа получавам всички съобщения, но с различна мелодия. Ако вероятността за инсулт е малка, може да получа само кликване и да погледна скенера на човека. Ако е сигурно и събираме екип за ендоваскуларно лечение свири като сирените на 2 юни. Т. е. в три през нощта може да ме събудят сирени, или само кликване”, каза медикът. В приложението е вкаран........

© Труд


Get it on Google Play