В големите градове най-често дават между 15 хил. и 50 хил. лв.

Търсенето е по-голямо от предлагането

Старите автомобили поскъпнаха с 20-30 на сто в годините след пандемията, каза за “Труд news” Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили. Сред причините за това е, че търсенето на употребявани автомобили е по-голямо от предлагането, а и новите коли са поскъпнали с 30-50 на сто.

Няма как старите коли да станат по-евтини, ще има все по-голям глад за употребявани автомобили, каза Любомир Доросиев. Той обясни, че в Северна Италия хората са сравнително заможни. Но преди няколко години за покупката на нова кола семействата са давали по 500-600 евро на месец. А сега за покупката на нов автомобил са необходими над 1000 евро на месец и на все повече италианци бюджетът не им достига. Затова все повече италианци карат стари автомобили. И е по-трудно намирането на качествени употребявани коли, които да бъдат внесени в България.

Търсенето на употребявани автомобили в България през миналата година не се е променило съществено, обясни Любомир Доросиев. Според него има търсене, но то не е на нивото от преди пандемията. Причината за това е, че много семейства вече имат по 2-3 автомобила и е нормално търсенето да не е толкова голямо. Но продажбите на употребявани автомобили са повече от възможността да бъдат намерени качествени коли в Западна Европа, които да бъдат внесени. Например автокъщата на Доросиев е започнала 2023 г. с 60 налични коли, а сега има около 20-24 броя. Според него не са верни твърденията, че България е гробница за автомобили. И в страните от Западна Европа все повече хора карат потребявани коли заради високите цени на новите.

В големите градове хората най-често купуват по-нови и съответно по-скъпи коли на цени между 15 хил. и 50 хил. лв., каза Любомир Доросиев. Купувачите искат по-нови коли, които след като ги регистрират ще могат да карат по-дълго време. В по-малките градове търсенето е предимно на по-евтини коли. Те са необходими на хората за да отидат на лекар в друг град или да свършат някаква работа, а не толкова за ежедневна употреба. Освен това в по-малките градове доходите на хората са по-ниски и затова търсят по-евтини коли.

В големите градове много от купувачите прибягват до лизинг или кредит, за да купят по-скъп автомобил. Има търсене както на малки, така и на големи и мощни автомобили. Но има глад за качествени коли. Най-често сделки има за употребявани автомобили с цена от 15 хил. до 30 хил. лв. на бензин или дизел. Търсенето на електрически коли е доста по-малко, а сред причините за това е, че в страната няма изградена мрежа за зареждането им. Ако човек има електрическа кола, която използва в София, често има и втори автомобил, който ползва при пътуване из страната.

При марките на първо място е Volkswagen

Електрическите изпревариха дизеловите

Tesla Model Y е най-продаваният нов автомобил в Европа за 2023 г.

Най-продаваният нов автомобил в Европа за 2023 г. е Tesla Model Y. Това показват предварителните изчисления, тъй като още не са оповестени пазарните резултати за декември. До началото на ноември американският електрически SUV е бил закупен от 209 хил. клиенти в ЕС. Със средни месечни продажби от около 20 хил. екземпляра Tesla Model Y се превръща в абсолютен хит в Европа, където за първи път кола от друг континент е №1 на пазара. При това Tesla не разполага с развита мрежа от дилърства и сервизни центрове, а почти всички коли се купуват онлайн и се доставят от САЩ.

При марките убедително на първо място по продажби в ЕС за 2023 г. е Volkswagen пред Toyota, Peugeot, Renault, Mercedes и др.
През 2023 г. продажбите на нови електрически коли в ЕС за първи път изпревариха дизеловите. Около 14% от продадените нови автомобили са изцяло на ток, докато дизеловите са към 13 на сто. Хибридите и Plug-in хибридите съставляват около 35% от пазара, а изцяло бензиновите коли - 32 на сто.

“Данните показват, че покупателната способност на хората в България се е увеличила през 2023 г., доколкото се вижда, че една пета от всички автомобили са нови. И все пак това не е толкова много, ако сравним с другите европейски държави. Например в Норвегия през годината 90% от купените автомобили са и нови, и електрически”. Това коментира пред “Труд news” комисар Тенчо Тенев, бивш шеф на КАТ-София в края на декември, когато бяха публикувани данни за 2023 г.

“Тенденцията е добра и е хубаво, че се купуват нови или по-нови автомобили, както и електрически, за да можем да опазваме околната среда от изгорели газове. За съжаление, виждаме също, че една част от населението продължава да купува стари автомобили над 10, над 15 и дори над 20 години, тъй като много хора не могат да си позволят лукса за един по-нов автомобил. Положителното в случая е, че говорим предимно за автомобили, произведени след 2010 г. с екостандарти ЕВРО 4, ЕВРО 5, в които от производителя са поставяни добри системи за прочистване на изгорелите газове. Според мен държавата и правителството вече мислят по този въпрос как да стимулират хората, които нямат финансови възможности да сменят своя автомобил, който е морално остарял - например може да е надминал 20-25 години, може да е с дизелов двигател и т. н. Надявам се да се стигне до някакво добро решение и да стимулират хората, които купуват нови електрически автомобили, тъй като в няколко европейски страни това нещо го има - дават се преференции. Вариант има и да се даде една добра цена за изкупуване на стар автомобил на човек, който желае да си купи нов електрически. Говорим за неща, които ни изглеждат много напред в бъдещето, но е много възможно да се случат съвсем скоро”, прогнозира комисар Тенев.

Ръст на продажбите на нови автомобили с 28% за година

Съотношението вече е 1 към 5

През 2023 г. сделките с нови леки коли бележат ръст от 28 на сто.

Българите купуват все повече нови автомобили. През миналата година сделките с нови леки коли бележат ръст от 28 на сто. В същото време с 11 на сто са нараснали и покупките на автомобили втора употреба, показват данни на “Пътна полиция”. Така за първи път пазарът се връща на нивата от предпандемичната 2019 г.

Въпреки нарасналия интерес към новите автомобили все пак статистиката показва, че покупките на леки коли втора ръка остават пет пъти повече от новите. С други думи на всеки закупен нов автомобил през 2023 г. се падат пет продадени стари. Съотношението все пак се подобрява предвид факта, че през 2021 г. на всеки купен нов автомобил е имало сделки със 7 стари, а през 2022 г. - с 6 употребявани леки коли.

През 2023 г. в България са купени 44 070 нови коли с категории М1 и N1, докато през 2022 г. те са били 34 448, показва статистиката. Употребяваните леки и лекотоварни автомобили нов внос са 219 129 при 197 133 година по-рано. Факт е обаче, че автомобилите втора ръка могат да се нарекат стари, предвид факта, че 72 на сто от сделките с тях са за леки коли на възраст над 10 години.

Общият брой на водените на отчет в “Пътна полиция” моторни превозни средства в страната е малко над 4,03 млн., което е с около 150 хил. повече от края на предходната година. Повече от половината са на възраст над 20 години, а под 15 на сто са произведени преди пет или по-малко години.

За втора поредна година най-търсената марка нави автомобили в страната е “Тойота” заради доброто съотношение между цена и качество. “Шкода” бележи най-сериозен напредък, като се придвижва три места напред, за да стане втората по популярност автомобилна марка у нас. При новите коли в топ 10 през миналата година влизат и луксозни брандове като “Мерцедес” и БМВ, а от класацията изпадат “Пежо” и “Ситроен”.

При употребяваните леки и лекотоварни коли лидер остава “Фолксваген”. Промени няма и назад в класацията, където се нареждат “Мерцедес”, БМВ, “Ауди”, “Опел”, “Тойота”, “Форд”, “Пежо”, “Хонда” и “Ситроен”.

Сред другите тенденции на отминалата 2023 г. за автопазара е големият интерес към електромобилите. За година са продадени почти толкова коли на ток, колкото за предишните 11 години. Купените електрички през отминалата година са 6101 и така общият им брой вече е 12 394. Като в тези данни влизат както нови, така и употребявани коли на ток.

Предвид движението на цените на горивата през последната година леко се засилва интересът към леките коли с бензинов двигател, като ръстът в сделките с тях е 0,5 на сто спрямо 2022 г. Продължава да нараства интересът към дизелите и те са с 4 на сто повече спрямо купените през 2022 г. Ръст обаче има и при колите на газ (метан и пропан-бутан) с почти 8 на сто, въпреки тенденцията за трайно повишаване на цената на метана.

Интересът към хибридите се повишава с над 53 на сто, като двигател с вътрешно горене и електромотор използват 47 316 леки автомобила.

България е на трето място по ръст на продажбите

Най-голямо увеличение при плъгин хибридите

В България новите електрически коли имат дял от 4,8% от всички продажби, докато в Нидерландия делът им е 30 на сто.

Близо 80 на сто от новите автомобили, продавани в България, с а на бензин. Но най-голям ръст има при покупките на плъгин хибриди, показват данни на Европейската асоциация на производителите на автомобили.

От януари до ноември миналата година в страната са регистрирани 34 698 нови леки коли, като в тези данни не влизат продажбите на лекотоварни автомобили. Продажбите на нови коли са нараснали с над 30% спрямо същия период на предходната година, което нарежда страната ни на трето място сред държавите от ЕС. По-голям ръст на покупките на нови коли има само в Белгия - с 32 на сто, и Хърватия - с 31%. Топ пет на страните от ЕС с най-голям ръст на продажбите на нови коли се допълва от Кипър (29%) и Португалия (28,6%).

Новите коли на бензин продължават да са най-предпочитани от хората. За първите 11 месеца на миналата година в страната са регистрирани 27 552 нови коли на бензин, което е ръст с 27,7% на годишна база. Бензиновите автомобили имат дял от почти 80% от всички покупки на нови коли.

На второ място по продажби са дизеловите коли с дял от близо 13% от продажбите. От януари до ноември миналата година в страната са регистрирани 4501 нови дизелови коли, но ръстът при тях е най-малък - само с 15,8%. Най-голямо увеличение има при покупките на плъгин хибриди - с близо 165%. Но тези автомобили имат минимален дял от под 1 на сто от общия брой на продажбите на нови коли. От януари до ноември са регистрирани 331 плъгин хибриди при само 125 за същия период на предходната година.

При чисто електрическите коли продажбите са значително повече. За 11 месеца в страната са регистрирани 1660 нови чисто електрически автомобила, което е ръст със 131,2%. Оказва се, че България е на второ място по ръст на продажбите на електрически коли. Пред нас е само Белгия със 162%, а след нас е Гърция със 130,5%. Но електрическите коли у нас имат дял от 4,8% от всички продажби на нови автомобили. Докато в Германия електрическите коли имат дял от 18% от продажбите, във Франция - 16,4%, а в Нидерландия - 30 на сто. Оказва се, че в другите страни делът на електрическите коли нараства много по-бързо отколкото при нас.

QOSHE - Старите автомобили поскъпнаха с 20-30% - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Старите автомобили поскъпнаха с 20-30%

22 1
04.01.2024

В големите градове най-често дават между 15 хил. и 50 хил. лв.

Търсенето е по-голямо от предлагането

Старите автомобили поскъпнаха с 20-30 на сто в годините след пандемията, каза за “Труд news” Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили. Сред причините за това е, че търсенето на употребявани автомобили е по-голямо от предлагането, а и новите коли са поскъпнали с 30-50 на сто.

Няма как старите коли да станат по-евтини, ще има все по-голям глад за употребявани автомобили, каза Любомир Доросиев. Той обясни, че в Северна Италия хората са сравнително заможни. Но преди няколко години за покупката на нова кола семействата са давали по 500-600 евро на месец. А сега за покупката на нов автомобил са необходими над 1000 евро на месец и на все повече италианци бюджетът не им достига. Затова все повече италианци карат стари автомобили. И е по-трудно намирането на качествени употребявани коли, които да бъдат внесени в България.

Търсенето на употребявани автомобили в България през миналата година не се е променило съществено, обясни Любомир Доросиев. Според него има търсене, но то не е на нивото от преди пандемията. Причината за това е, че много семейства вече имат по 2-3 автомобила и е нормално търсенето да не е толкова голямо. Но продажбите на употребявани автомобили са повече от възможността да бъдат намерени качествени коли в Западна Европа, които да бъдат внесени. Например автокъщата на Доросиев е започнала 2023 г. с 60 налични коли, а сега има около 20-24 броя. Според него не са верни твърденията, че България е гробница за автомобили. И в страните от Западна Европа все повече хора карат потребявани коли заради високите цени на новите.

В големите градове хората най-често купуват по-нови и съответно по-скъпи коли на цени между 15 хил. и 50 хил. лв., каза Любомир Доросиев. Купувачите искат по-нови коли, които след като ги регистрират ще могат да карат по-дълго време. В по-малките градове търсенето е предимно на по-евтини коли. Те са необходими на хората за да отидат на лекар в друг град или да свършат някаква работа, а не толкова за ежедневна употреба. Освен това в по-малките градове доходите на хората са по-ниски и затова търсят по-евтини коли.

В големите градове много от купувачите прибягват до лизинг или кредит, за да купят по-скъп автомобил. Има търсене както на малки, така и на големи и мощни автомобили. Но има глад за качествени коли. Най-често сделки има за употребявани автомобили с цена от 15 хил. до 30 хил. лв. на бензин или дизел. Търсенето на електрически коли е доста по-малко, а сред причините за това е, че в страната няма изградена мрежа за зареждането им. Ако човек има електрическа кола, която използва в София, често има и втори автомобил, който ползва при........

© Труд


Get it on Google Play