Министерството на финансите и МВнР не са виждали споразумението, което “ограничава възможностите за информирано решение”

Това е изцяло отговорност на президента

Договорът с турската енергийната компания “Боташ” прави България заложник на неизгодни клаузи за газ за 13 години. Споразумението подписано в резултат на срещата на президента Румен Радев с турския му колега Реджеп Ердоган на 9 декември 2022 г. и последвали 2 разговора на ниво министерства и енергийните дружества, въпреки аргументи от страна на “Булгаргаз”, че условията не са изгодни за страната ни и така ще плащаме по-високи цени за газ. Това става ясно от доклад на “Булгаргаз” до Министерството на енергетиката, с който “Труд news” разполага.

Енергийни експерти с дългогодишен опит, които “Труд news” потърси за коментар, бяха единодушни, че в “Булгаргаз” ЕАД са били абсолютно наясно от бъдещите плащания по 13-годишния договор с турския енергиен гигант, но “въпросът е кой е накарал ръководството на дружеството да го разпише”.

Докладът на “Булгаргаз” ЕАД до Министерството на енергетиката разкрива, че цената по споразумението с “Боташ” е висока, но не става ясно защо то е подписано въпреки тези констатации от българското дружество.

Докладът на изпълнителния директор на “Булгаргаз” Деница Златева до сегашния министър на енергетиката е от 15 юни 2023 г., или само 6 месеца по-късно от подписването на споразумението (Term sheet) между “Булгаргаз” и “Боташ”. Докладът се появява само 2 дни след като в “Труд news” на 13 юни 2023 г. излиза статията “Афера за над 2 млрд. долара” Афера за над 2 два милиарда долара Разследване 13:30 13.06.2023 , в която са описани всички рискове от дългосрочното споразумение. А на 30 юни публикувахме Убийствен договор за газ оставил кабинетът „Донев“ Коментари 23:00 30.06.2023 и откъси от подписаните документи.

Договорените условия вече са обект на проверка от временна комисия в 49-ото Народно събрание заради съмнения, че “за 13 години България е задължена да плати за тази авантюра, съчинена от служебния кабинет, над 2 млрд. долара, и тези пари са дължими накуп, ако решим да прекратим този договор”, по думите на Борислав Гуцанов (БСП). “Подобни споразумения като това с “Боташ” не могат и не би трябвало да могат да се случват за дългосрочен период без становището на парламента в една парламентарна република”, категоричен е и Мартин Димитров (ППДБ).

“Това е изцяло отговорност на президента, тъй като неговото правителство и неговият служебен министър подписа тази сделка и не за първи път президентът Радев вкарва в своите служебни правителства съмнителни лица, съмнителни министри”, категоричен е в аргументите за проверка на споразумението с “Боташ” и депутатът от “Възраждане” Стоян Таслаков.

Сключеното споразумение е одобрено от служебното правителство с Решение №12 от 26 януари 2023 година, като подписите между българската и турската страна са сложени на 3 януари 2023 г., по-малко от месец след визитата на президента Румен Радев в Анкара на 9 декември 2022 г.

Важен детайл при заседанието на Министерския съвет по одобряването на споразумението е становището на министерството на финансите: “Не изразяваме становище по проекта на акт, тъй като към материалите не е приложено подписаното Споразумение между “Булгаргаз” ЕАД и BOTAS BORU HATLARI ILE PETROL TASIMA A.S. По наше мнение, това ограничава възможностите Министерския съвет да вземе информирано решение по предложения проект на акт в т. ч. за наличието на нормативни основания за приемането на подобни решения”.

В документи от Министерския съвет, с които “Труд news” разполага, също четем: “От анализа на предоставения доклад до Министерски съвет се изяснява, че вероятно става дума за одобряване сключването на търговски договор, чието приложно поле попада извън функционалната компетентност на МВнР. Вероятно поради това обстоятелство и текстът на самия договор не е приложен към доклада на Министерския съвет”.

Въпреки това, служебното правителство на президента Румен Радев одобрява споразумението с “Боташ”, което към момента е обект на интерес от временната комисия в парламента, се обследва и от Европейската комисия. Преди седмици премиерът Николай Денков припомни, че Европейската комисия е изискала документи в хода на проверка дали не са нарушени европейските правила по споразумението с “Боташ”.

“За България този договор не е изгоден, защото е силно асиметричен. Много сериозни ангажименти, финансови, за държавата”, каза Денков.

На този фон президентът Румен Радев беше казал, че въпросното Споразумение “отваря нови, немислими до момента перспективи за сътрудничество”, а договорените огромни количества бяха защитени от икономическия му съветник Христо Алексиев и бивш служебен вицепремиер, че са правени с “търговска цел” и за Украйна.

Пикови цени, спад на потребление

Тържествено посрещане на танкер от “Шениер” в Турция. Снимка: Министерство на енергетиката/Архив.

Изпълнителният директор на “Булгаргаз” ЕАД Деница Златева, служебният министър на енергетиката Росен Христов, изпълнителният директор на “Petroleum Pipeline Corporation (BOTAS)” - Боташ - Бурхан Озджан участваха в церемония по посрещане на първия танкер “на терминал “Marmara Ereglisi LNG” през април 2023 г.. Доставката бе от американската компания “Шениер” (Cheniere Energy, Inc.).

В доклада на “Булгаргаз” ЕАД от 15 юни 2023 г. обаче четем следния пасаж: “В рамките на Споразумението (Term sheet) през м. май и м. юни 2023 г. “Булгаргаз” има възможност да получи невзетите количества по Тристранното споразумение за тестови доставки от 29.09.2022 г. в приблизителен размер на 670 000 Mwh. Тези количества останаха в Турция в резултат на драматичното намаление на потреблението на клиентите на “Булгаргаз” през м. октомври 2022 г. в резултат на пиковите стойности на газа през този месец. Следва да се отбележи, че количествата са доставка от “Шениер” и са за приблизителна цена от 360 лв./Mwh”.

Проверка на “Труд news” установи, че цената за 1 Mwh по борсовия индекс TTF за периода март-май 2023 г. е била между 52 и 24 евро/Mwh. А до 16 февруари 2024 г. цените са се движели в сходни параметри, като през последната седмица са около 24 евро/Mwh. Енергийни експерти коментираха пред “Труд news”, че доставката от “Шениер” е сключена при драстично високи цени.

Дни преди Коледа преговорите са почти на финала

Аргументите, че условията в подготвяното споразумение са неизгодни за държавното ни газово дружество не срещат разбиране в служебното правителство и турската компания, видно от документите.

На 22 декември 2022 г., дни преди Рождество Христово, Деница Златева като изпълнителен директор на “Булгаргаз” ЕАД информира служебния министър на енергетиката Росен Христов в мейл с №04-04-3824, че “предложената цена за услугата при доставка на 10 бр. карга е твърде висока”. Следва конферентен разговор между българското енергийно министерство, “Булгаргаз” ЕАД и “Боташ”.

В това време светкавичните преговори след визитата на президента Румен Радев в Турция са почти на финала. Очевидно нещо притеснява експертите в “Булгаргаз” и те пишат обосновки до Росен Христов.

От “Булгаргаз” ЕАД излагат следните аргументи за неизгодните условия по подготвяното споразумение: “В сравнение с разходите, които “Булгаргаз” би заплатил за пренос до българска граница, използвайки слотовете в Ревитуса (Гърция, б. р.), разходите, които би заплатил на “Боташ” за пренос до българска граница са 2,13 пъти по-високи. “Булгаргаз” ще заплаща такса за пренос на количества, която отговаря на два пъти по-големи количества от тези, които реално ще може да пренесе, изчислено на база 10 слота по 1 000 000 Mwh”.

“Булгаргаз” предлага три варианта за договаряне на по-изгодни за България условия.

Но видно от въпросния доклад до сегашния министър на енергетиката Румен Радев, предложенията са едностранно отхвърлени: “Представителите на “Боташ” категорично заявиха, че цената не подлежи на договаряне и исканията на българската страна относно стойността на сделката ще доведе до прекратяване на преговорите”.

Доклад на Росен Христов до правителството

Положителният ефект от подписването на споразумението с турската енергийна компания “Боташ” според служебната власт в Министерството на енергетиката се изразява във факта, че на практика “Булгаргаз” ЕАД ще има “имиджово отражение като агент на един от най-големите търговци на природен газ в Европа”. Това гласи точка 5 от общо 7 аргумента, защо Министерския съвет със служебен премиер Гълъб Донев трябва да приеме решение за одобряване на Споразумението с “Боташ”.

Според доклада на служебния министър Росен Христов, “към настоящия момент продължава ползването на руски природен газ от страните в региона”. “Ако доставките на руски природен газ бъдат преустановени в тези страни, “Булгаргаз” ЕАД може да се окаже в много добро пазарно положение”, се казва в документа, въз основа на който Министерския съвет трябва да одобри Споразумението с “Боташ”.

Аргументът, че “Булгаргаз” ЕАД имиджово е като агент на “Боташ” обаче е силно притеснителен за Европейската комисия и представители в Европарламента, тъй като има сериозни опасения, че страната ни може да стане трасе за доставки на руски газ към Европа през Турция.

Споразумението с “Боташ” изненада и Европейската федерация на търговците на енергия, която дни след обявяването на подписването на документа от 3 януари 2023 г. изрази до ЕК и българските власти съмнения, че “липсва прозрачна рамка” и поискаха Генерална дирекция “Конкуренция” на Европейската комисия да провери доставките на природен газ до България.

Първият проблем със споразумението с “Боташ” е невярната информация, че сме получили достъп до турските терминали. Няма такова положение. В Конституцията на Турция е разписано, че всеки газ, който влезе на територията на Турция става турски газ. Ние може да си докараме теоретично втечнен газ на някои от турските терминали, който ни посочи “Боташ” и да им го продадем. Те си го транспортират, за което ние плащаме и ни го продават на българо-турската граница още веднъж. А печалбата, която искат да си я сложат - ще си я сложат.

Вторият голям проблем е, че ние нямаме нужда от такива количества и такъв договор при спадналото потребление в България от 2,5 млрд. куб. м., можеб без никакъв проблем да си гарантираме газовата сигурност от съществуващите договори с Азербайджан, с допълнителни договори с други компании, без изобщо да се занимаваме с втечнен газ на турските терминали.

Третият голям проблем е, че за 13 години “Булгаргаз” се е обвързал да плаща капацитет на българо-турската граница независимо дали ще го ползва или не. Което води до над 2 млрд. долара гарантирани плащания от “Булгаргаз” към “Боташ”.

Четвърти проблем - с този договор се отварят вратите на “Боташ” към целия Европейски съюз, не само по тръбопроводите, минаващи през България и отиващи към Централна Европа, че дори и към Украйна в днешно време, а и защото в споразумението е записано, че “Боташ” могат да ни инструкттират да ни купят газа, като го разтоварим, примерно в Ротердам. И тогава “Боташ” получава възможност да продава газа си в Ротердам. Или където каже.

За мен това е абсолютно безсмислен договор, обвързващ “Булгаргаз” с колосални пари за много години напред и не решаващ никакви проблеми на България.

QOSHE - 13 години сме газови заложници на „Боташ“ - Екип На Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

13 години сме газови заложници на „Боташ“

20 14
19.02.2024

Министерството на финансите и МВнР не са виждали споразумението, което “ограничава възможностите за информирано решение”

Това е изцяло отговорност на президента

Договорът с турската енергийната компания “Боташ” прави България заложник на неизгодни клаузи за газ за 13 години. Споразумението подписано в резултат на срещата на президента Румен Радев с турския му колега Реджеп Ердоган на 9 декември 2022 г. и последвали 2 разговора на ниво министерства и енергийните дружества, въпреки аргументи от страна на “Булгаргаз”, че условията не са изгодни за страната ни и така ще плащаме по-високи цени за газ. Това става ясно от доклад на “Булгаргаз” до Министерството на енергетиката, с който “Труд news” разполага.

Енергийни експерти с дългогодишен опит, които “Труд news” потърси за коментар, бяха единодушни, че в “Булгаргаз” ЕАД са били абсолютно наясно от бъдещите плащания по 13-годишния договор с турския енергиен гигант, но “въпросът е кой е накарал ръководството на дружеството да го разпише”.

Докладът на “Булгаргаз” ЕАД до Министерството на енергетиката разкрива, че цената по споразумението с “Боташ” е висока, но не става ясно защо то е подписано въпреки тези констатации от българското дружество.

Докладът на изпълнителния директор на “Булгаргаз” Деница Златева до сегашния министър на енергетиката е от 15 юни 2023 г., или само 6 месеца по-късно от подписването на споразумението (Term sheet) между “Булгаргаз” и “Боташ”. Докладът се появява само 2 дни след като в “Труд news” на 13 юни 2023 г. излиза статията “Афера за над 2 млрд. долара” Афера за над 2 два милиарда долара Разследване 13:30 13.06.2023 , в която са описани всички рискове от дългосрочното споразумение. А на 30 юни публикувахме Убийствен договор за газ оставил кабинетът „Донев“ Коментари 23:00 30.06.2023 и откъси от подписаните документи.

Договорените условия вече са обект на проверка от временна комисия в 49-ото Народно събрание заради съмнения, че “за 13 години България е задължена да плати за тази авантюра, съчинена от служебния кабинет, над 2 млрд. долара, и тези пари са дължими накуп, ако решим да прекратим този договор”, по думите на Борислав Гуцанов (БСП). “Подобни споразумения като това с “Боташ” не могат и не би трябвало да могат да се случват за дългосрочен период без становището на парламента в една парламентарна република”, категоричен е и Мартин Димитров (ППДБ).

“Това е изцяло отговорност на президента, тъй като неговото правителство и неговият служебен министър подписа тази сделка и не за първи път президентът Радев вкарва в своите служебни правителства съмнителни лица, съмнителни министри”, категоричен е в аргументите за проверка на споразумението с “Боташ” и депутатът от “Възраждане” Стоян Таслаков.

Сключеното споразумение е одобрено........

© Труд


Get it on Google Play