В сканираните протоколи има повече гласове, отколкото са записани в машините

Машините пускали листчета с цифри, вместо бюлетини

Различен брой на откритите в кутиите бюлетини - както хартиени, така и от машини, несъответствия при броя подписи в избирателните списъци, различни фабрични номера на протоколите, листчета с цифри и символи вместо машинни бюлетини.

Това са констатации в Доклад на Информационно обслужване и анализ на несъответствията на ЦИК. Според ЦИК има 318 разлики в протоколите на Общински избирателни комисии (ОИК) за кмет на община, а според Информационно обслужване броят на протоколите на Секционни избирателни комисии (СИК) - хартиени и машинни с разлики е 1120, или 19,71%.

Последното означава, че всички пети протокол за избор на общински кмет е с несъответствия. Още по-драстични са разликите в протоколите при избор на районни кметове - там процентът на несъответствия е 28,79%.

При 60 общински избирателни комисии са установени разминавания на данните между обработените при тях протоколи и след повторната обработка на същите в изчислителния център на ЦИК. Според Емил Войнов от ЦИК откритите разминавания са предимно технически. Те не променят вота политически, т. е. не оказват влияние върху крайните резултати.

“Абсурдно е, че в сканираните протоколи има повече гласове, отколкото са записаните от техническото устройство. Това по принцип не би трябвало да е възможно. В машината, ако са гласували с нея 100 човека, би трябвало да имаш 100 гласа. Ако на някой му се е скъсала разписката и после са му дали да гласува на хартия, тогава в протокола би трябвало да има по-малко гласове, отколкото в машината. Наблюдаваме обаче обратната хипотеза - машината казва 100 човека гласуваха, ние казваме 120 бяха. Примерите са от Пловдив, София, Благоевград и други места”, коментира пред “Труд news” бившият зам.-министър на е-управлението Благовест Кирилов. Според него версиите за подобна грешка са две - или машината не отчита всички гласове, или в протокола има надписване в полза на определен кандидат.

Открити са няколко вида нарушения. Има много секции с разлики между отразения машинен вот в бюлетината и данните, които са отразени за машинния вот във флаш паметта, коментира пред “Труд news” юристът от БСП Милка Христова. Тя разказа, че в урните за машинни бюлетини са открити такива, в които не е отразен никакъв вот. Вместо това са изписани цифри и символи. Това означава, че вотът на избирателите не е действителен и е отишъл на вятъра.

В ЦИК подадохме сигнал, че на много места машините отразяват само един вот, а хората са гласували и кмет на община, и за общински съветници и за районен кмет, разказа Милка Христова. Тя подчерта, че се е създал проблем и от това, че се гласува в няколко избора, а се полага един подпис.

“В секциите, в които машините са спрели никой не знае какво има във флаш паметите и няма как да се направи и съпоставка”, коментира още Христова.

Христова каза, че внасят доказателства към жалбата, с която БСП-София оспорва избора на столичен кмет. Поискани са и копия от всички секционни протоколи.

“Оспорили сме съдържанието на всички протоколи, когато получим информацията, вероятно ще искаме и експертиза, за да установим какво е разминаването между данните, които са посочени за машинния вот и това, което е във флаш паметта на машините”, коментира още Христова.

От ППДБ жалят в съда за преференции

Илко Стоянов се съмнява в резултата от балотажа, защото опонентът му е с преднина 5-6 гласа от всяка секция с машинното гласуване.

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Бившият кмет на Благоевград Илко Стоянов обжалва изборния резултат, защото се съмнява в машините. Това обяви самия той на брифинг в последния възможен ден за внасяне на жалба в Административен съд-Благоевград. “Разликата е много малка, само с 806 гласа Методи Байкушев (ППДБ) печели. Това означава по 5-6 гласа преднина в секция. Проверката ни показа нещо странно, аз печеля на хартиените бюлетини, а той печели на машинен вот. Затова и ще искам проверка за механизма по който работят машините, за тяхната роля, за да се удостовери дали всичко е наред и дали е имало честни избори”, коментира Илко Стоянов.

Той обясни още, че няма да присъства на клетвата на новия кмет, тъй като не бил поканен. Заяви още, че целият му политически кабинет като зам.-кметове и секретар ще напуснат, за да има възможност Байкушев да управлява със свой екип.

Засега Стоянов, който е адвокат по професия, планира да си почине два -три месеца. Заседанието на новоизбрания Общински съвет в Благоевград е насрочено за вторник - 14 ноември. Междувременно в Административен съд - Благоевград има заведени няколко жалби срещу резултатите на изборите за общински съветници. Антония Сивикова от ППДБ жали и иска съдът да обяви за недействителен произведения избор за общински съветници в община Благоевград. В жалбата са посочени доводи за извършена неправилна преценка на действителните и недействителните гласове, както и неправилно и незаконосъобразно отчитане на преференциалния вот на Сивикова. Има подадени общо 4 жалби срещу резултатите за общински съветници, чрез тях се иска преброяване в конкретни секции заради съмнения за неправилно броене.

ГЕРБ не номинира свой кандидат за поста

Предстои нов опит в понеделник, 20 ноември

Четирима бяха номинирани за председател на Столичния общински съвет вчера - Борис Бонев от ПП-ДБ-СС, Диана Тонова от БСП, Красимир Гълъбов от “Възраждане” и Пламен Данаилов от “Има такъв народ”. Групата на ГЕРБ обяви, че няма да има номинация.

След две тайни гласувания председател не бе избран и процедурата по избора ще се повтори в понеделник на 20 ноември от 10.00 ч.

В първото гласуване участваха 47 общински съветници от общо 61. Бюлетините бяха с имената на четиримата кандидати като съветниците посочваха един от тях. Четири бюлетини бяха обявени за недействителни. Нито един от четиримата не събра необходимите 31 гласа, с които да стане победител.

Кандидатът на ПП-ДБ -Спаси София Борис Бонев получи 23 гласа, колкото е числеността на групата на “Обединени за София”. Юристът Диана Тонова, кандидат на групата на БСП, събра 9 гласа, колкото наброяват социалистите в съвета.

Кандидатът на “Възраждане” Красимир Гълъбов получи 8, също колкото наброява групата му, а Пламен Данаилов от “Има такъв народ” събра 3, като толкова има неговата партия в съвета.

Групата на ГЕРБ-СДС, която е втора по численост с 14 съветници, не издигна свой кандидат за поста и обявиха, че няма да подкрепят Борис Бонев за председател на СОС.

На балотаж на втория тур отново с тайно гласуване се явиха първите двама - Борис Бонев и Диана Тонова. Гласуваха 44 съветници, 12 бюлетини бяха обявени за недействителни. Резултатите се повториха - Бонев получи 23 гласа, Тонова - 9.

С 54 гласа “за” СОС реши да има отново заседание с избор на председател в понеделник на 20 ноември от 10:00 часа.

Благомир Коцев призова за единство

19 отказаха да гласуват

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

С призиви за обединение и последвало разединение при избора на председател започна първото заседание на Общинския съвет във Варна, в който влизат 51 съветници от 12 формации. За поста бяха номинирани Николай Костадинов от “Възраждане” и Николай Стефанов от ППДБ, но нито един от тях не успя да събере нужните 26 гласа от раз. В тайното гласуване отказаха да се включат осемте съветници на ГЕРБ, петимата от МК “Български гласъ” и тримата от ДПС, а при гласуването се оказа, че бюлетини не са пуснали общо 19 съветници. Николай Костадинов събра 20 гласа, опонентът му - 10, две бюлетини бяха недействителни. Така за избора бе насрочено ново заседание в 18,35 ч.

Липсата на съгласие влезе в дисонанс с апелите на кмета Благомир Коцев и областния управител проф. Андрияна Андреева съветът да постигне единство в името на развитието на града. “Надявам се, независимо от партийната си принадлежност и различия заедно да направим Варна най-добрият град в България”, призова Коцев.

Повторно преброяване заради нарушения

Кандидатът за кмет на Смолян Стефан Сабрутев иска повторно преброяване на резултатите от някои секции.

Кандидатът на Движение “Нашият град” Стефан Сабрутев обжалва резултата от изборите от балотажа за кмет на община Смолян. Стефан Сабрутев загуби балотажа от Николай Мелемов само със 149 гласа. Сабрутев е подал жалба в Административен съд - Смолян в неделя, а вчера новият Общински съвет в града положи клетва заедно с досегашния кмет Николай Мелемов, който спечели изборите.

“Откриваме много нарушения, които в предвид малката разлика могат да обърнат резултата. Това е нормална и демократична процедура”, каза Стефан Сабрутев. “Всички протоколи са подписани без никакви забележки, така, че не виждам основания, но няма какво да коментираме”, заяви по този повод Николай Мелемов. Административният съд отхвърли искането на Сабрутев да спре предварителното изпълнение на решението, с което Общинската избирателна комисия обяви Николай Мелемов за избран кмет на община Смолян. В жалбата си Сабрутев иска повторно преброяване на гласовете от определени секции, за които от щаба му имат съмнения за извършени нарушения. Ако при повторното преброяване се засече неправилно отчитане на гласовете, Сабрутев настоява да се преброят повторно бюлетините във всички секции.

QOSHE - 20% грешни протоколи за кмет на община, 30% - за районен - Труд News
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

20% грешни протоколи за кмет на община, 30% - за районен

18 1
14.11.2023

В сканираните протоколи има повече гласове, отколкото са записани в машините

Машините пускали листчета с цифри, вместо бюлетини

Различен брой на откритите в кутиите бюлетини - както хартиени, така и от машини, несъответствия при броя подписи в избирателните списъци, различни фабрични номера на протоколите, листчета с цифри и символи вместо машинни бюлетини.

Това са констатации в Доклад на Информационно обслужване и анализ на несъответствията на ЦИК. Според ЦИК има 318 разлики в протоколите на Общински избирателни комисии (ОИК) за кмет на община, а според Информационно обслужване броят на протоколите на Секционни избирателни комисии (СИК) - хартиени и машинни с разлики е 1120, или 19,71%.

Последното означава, че всички пети протокол за избор на общински кмет е с несъответствия. Още по-драстични са разликите в протоколите при избор на районни кметове - там процентът на несъответствия е 28,79%.

При 60 общински избирателни комисии са установени разминавания на данните между обработените при тях протоколи и след повторната обработка на същите в изчислителния център на ЦИК. Според Емил Войнов от ЦИК откритите разминавания са предимно технически. Те не променят вота политически, т. е. не оказват влияние върху крайните резултати.

“Абсурдно е, че в сканираните протоколи има повече гласове, отколкото са записаните от техническото устройство. Това по принцип не би трябвало да е възможно. В машината, ако са гласували с нея 100 човека, би трябвало да имаш 100 гласа. Ако на някой му се е скъсала разписката и после са му дали да гласува на хартия, тогава в протокола би трябвало да има по-малко гласове, отколкото в машината. Наблюдаваме обаче обратната хипотеза - машината казва 100 човека гласуваха, ние казваме 120 бяха. Примерите са от Пловдив, София, Благоевград и други места”, коментира пред “Труд news” бившият зам.-министър на е-управлението Благовест Кирилов. Според него версиите за подобна грешка са две - или машината не отчита всички гласове, или в протокола има надписване в полза на определен кандидат.

Открити са няколко вида нарушения. Има много секции с разлики между отразения машинен вот в бюлетината и данните, които са отразени за машинния вот във флаш паметта, коментира пред “Труд news” юристът от БСП Милка Христова. Тя разказа, че в урните за машинни бюлетини са открити такива, в........

© Труд


Get it on Google Play