Dragoš Kalajić (1943-2005) osoben je fenomen u našoj društvenoj misli i, kako kaže Darko Tanasković, „jedna od najsamosvojnijih pojava ukupne naše savremenosti” [1]. Teško ga je disciplinarno odrediti, ali se najpribližnije može reći da je bio filosof istorije i geopolitički pisac – među prvima koji je afirmisao tu disiciplinu u Srbiji [2]. Bio je i slikar osobenog stila – „hiperborejskog realizma” [3], „čeličnog romantizma” [4] ili herojskog simbolizma. Kako je njegovo slikarstvo – koje odlikuje izrazita filosofska i mističko-simbolička stilizacija – sasvim u skladu s njegovom teorijskom mišlju, slobodno se može reći da je Kalajić bio integralni mislilacumetnik.

Kalajić je bio sin kraljevskog oficira i profesorke univerziteta [5], školovan na državnoj Akademiji lepih umetnosti u Rimu (L’Accademia di Belle Arti di Roma, 1965). Bio je „fascinantni erudita” [6] koji je u vremenu pre interneta – kada se do literature veoma teško dolazilo – čitao knjige za koje u Srbiji tada gotovo da niko nije znao. Pojavio se kao već gotov mislilac [7] s knjigom Uporište: rehabilitacija strukture integralnog čoveka (1971) – delom koje je objavio kada je imao tek 28 godina.

I dok je većina srpske inteligencije imala iluzije o Zapadu [8], zbog čega joj je trebalo izvesnog vremena (i istorijskog iskustva) da svoju poziciju iskristališe, Kalajić je još 1970-ih godina 20. veka zauzeo stanovište koje nam se danas čini u velikoj meri ispravnim. Na njemu je odlučno ostao do kraja života, dopunivši ga tek jasnijom slikom o mestu Srba i Rusa u svetskoj istoriji, kao i ličnom tranzicijom k pravoslavnom hrišćanstvu.

Danas većina onog što je u našim društvenim naukama napisano tokom 1970-ih i 1980-ih godina nema gotovo nikakvu vrednost, budući da je najčešće tek ideološko fraziranje. Nešto od toga je i preživelo, ali samo kao istorijsko svedočenje o tadašnjim aktuelnim zbivanjima i razmišljanjima. No, Kalajićeva dela – Mapa (anti)utopija (1978) i Smak sveta (1979) – i danas su teorijski žive i društveno-humanistički aktuelne knjige.

Daleko pre Milana Brdara, Kalajić je pisao o postmodernoj (anti)umetnosti, od Dišanovog pisoara, preko bodi arta (body art), do džank-arta (junk art) [9], o čemu je za TV Beograd snimio i seriju Ogledalo XX veka (1979) [10]. Pre Antonića pisao je o političkoj i medijskoj instrumentalizaciji homoseksualnosti [11], ili o zabludama feminizma – kritikujući ideju muškarca i žene kao društvenog konstrukta i propagandu polnog antagonizma [12]. Mnogo pre Vladušića pisao je o metropolama kao „kiklopskim nekropolama moderne civilizacije” [13], tim „kolosalnim parazitima koji patološki rastu crpeći sve vitalne energije civilizacije” [14].

Pre Dušanića pisao je o nametanju dolara kao svetskog novca [15], o „ekonomiji kockarnice” [16], o „finansijskoj oligarhiji” koja proizvodi novac, obveznice i finasijske derivate bez pokrića (pseudokapital), uspostavljajući „internacionalu pseudokapitala” i svojevrsnu „lihvarsku internacionalu” [17]. Mnogo pre poznatog Bušovog govora [18] pisao je o „novom svetskom poretku”, opisujući ga kao „vlast ‘izabrane’ klase nadnancionalnog kapitalizma” [19]. Pre Katića pisao je o ideologiji „slobodnog tržišta” iza koje se krije sistem monopola [20] transnacionalnih kompanija [21], što nužno vodi hiperkoncentraciji bogatstva na jednoj, a siromaštva na drugoj strani. [22]

Opremljen dosta pouzdanim svetopogledom (Weltanschauung), Kalajić je, tokom 1990-ih godina, brzo shvatio prirodu „tranzicije” i pravac svetskoistorskog kretanja. Zato je često bio u stanju da prepozna lik stvari koje dolaze. U članku iz Duge, objavljenom 11. novembra 1989, predvideo je raspad SSSR [23]. U članku iz 1997. godine najavio je „novi, budući Krimski rat” između Ukrajine i NATO s jedne, i Rusije s druge strane [24]. Još 1993. video je da predstoje „presudne promene u Rusiji”, koje će se desiti „u doglednoj budućnosti”, kao rezultat dubokog nezadovljstva Jeljcinovim „protivruskim i proameričkim režimom” [25].

Već 1996. prepoznao je svetskoistorijski uspon Kine [26], neminovni sukob sa SAD [27] i ključnu tačku konfrontacije – Tajvan [28]. U članku iz 1992. godine ismevao je „nesuvislost i neosnovanost Fukujaminih zaključaka o kraju istorije[29], a u članku iz 1991. „demagogiju ljudskih prava”, za koja je tvrdio da je „zapravo kobna pretnja pravu nacija na nezavisnost, suverenitet i opstanak – reč je o velikoj i ciničnoj prevari” [30]. U članku iz 1991. tvrdio je da Srbija greši što pristaje na arbitražu EU [31], predvidevši da će to uvek biti na štetu Srba [32]. Još 1990. pisao je protiv modela sveopšte privatizacije, opisujući ga kao bespovratni put rasprodaje resursa stranom kapitalu [33]. Još 1992. tvrdio je da je zaposedanje i razbijanje Rusije krajnji cilj SAD [34], a da su Jugoslavija i Srbija samo poligoni za vežbu nad manjim protivnikom. [35] Zbog svega toga ga je Vladimir Dimitrijević i mogao nazvati „vrhunskim analitičarem zbivanja u svetu i kod nas, futurologom bez premca[36].

Ipak, premda je imao svoj krug čitalaca i poštovalaca, Kalajić je, u osnovi, bio usamljen mislilac. Bio je društeno izolovan ismevanjem, prezrenjem i klevetama „građanskog Beograda”. Pratila ga je etiketa „salonskog fašiste”, za koju Kalajić kaže da potiče od Zorana Đinđića [37]. I danas je u tom delu javnosti uobičajeno da se govori o „Kalajićevim fašističkim idejama” (Saša Ilić) [38], a o njemu kao „raskošnom salonskom fašisti, bučnom i prezrivom srpskom nacionalisti” (Miljenko Jergović) [39]. Kaže se da je Kalajić inspiraciju nalazio u časopisu Il Borgeze (Il Borghese), „desničarskom glasilu sa snažnim crtama rehabilitacije fašističke misli”, što ga je „1950. osnovao poznati italijanski fašističko-konzervativni novinar Leo Longanezi” [40] (Leopoldo Longanesi, 1905–1957). „Teme o kojima je u Srbiji pisao Dragoš Kalajić redovno su obrađivane u ovom časopisu u periodu od 1960. do 1980, tako da Kalajić nije bio sasvim originalan autor, nego je u većini preuzimao i prepričavao tekstove iz ovog časopisa” [41].

Ove tvrdnje, međutim, nisu praćene dokazima, tako da će se o misaonom uticaju na Kalajića i njegovim izvorima argumentacije moći nešto više reći tek nakon pažljivijeg istoriografskog istraživanja. Ipak, ono što se već sada s izvesnošću može kazati jeste da u Kalajićevim knjigama nema ničeg „fašističkog”, u uobičajenom, političko-ideološkom značenju te reči [42]. Kako bi, uostalom, takve knjige i mogle biti štampane u vreme „ideološke budnosti”? Danas se u politici sve što nam se ne sviđa odmah etiketira kao „fašizam” – pogotovo je tome sklona samozvana „građanska Srbija” – nema antikolonijalnog intelektualca u Srbiji na koga nije udarena ta nalepnica. To se, ipak, nije ozbiljno primilo ni u jednom novijem slučaju, dok kod Kalajića, međutim, ovaj soj ostrakizma kao da i dalje radi. Zašto?

Odgovor se ne tiče ideja, već ličnosti. Kalajić je bio prvi koji je našu javnost upoznavao s idejama koje nam danas deluju prihvatljivo, ali su tada izgledale čudno. Recimo, u vreme kada je Kalajić naširoko govorio o geopolitici, ona je još uvek smatrana „fašističkom naukom” [43]. I po držanju i oblačenju Kalajić je odudarao od okoline, pa je sve to doprinosilo da naš prvi utisak o njemu bude takav da nam se čini da imamo posla s kakvim ekscentrikom ili pozerom [44]. Kada bi se posle više godina, pa i decenija, pokazalo da je taj „ekscentrik” ipak bio u pravu, dotle bismo već zaboravili od koga smo nešto po prvi put čuli. Kalajićeve knjige retko se preštampavaju [45], mlađa publika više ni ne zna za njega, a starija se možda još jedino seća njegove isturene donje vilice – Kalajićeve ideje sasvim je zaboravila. A oni iz „građanskog Beograda” koji ga dobro pamte i koji su, pri tom, bolno svesni da je bio u pravu – upravo ga možda zbog toga još više mrze [46].

Kalajić je, međutim, tu usamljenost, praćenu klevetama i mržnjom, gospodski nosio. Govorio je da „smelost plemenite misli obavezuje na nošenje takvog žiga – fašiste[47]. Sebe je video kao nekog ko nije „ni s desnice, ni s levice” već „s visine” [48]. Pisao je da je jedna od najvažnijih vrlina – „umeti stegnuti zube” [49]. Pozivao se na reči Ezre Paunda: „onaj ko nema hrabrosti da stoji iza svojih ideja, ili ne vredi kao čovek, ili njegove ideje ne vrede ništa[50]. Nije ga plašilo što je, sa svojim idejama, na javnoj sceni najčešće sam: „Neizbežno je biti usamljen, ako si različit i najbolji[51]. Pisao je da je čak i „planetarna usamljenost zahvalni uslov za izoštravanje svesti o imanentnim vrednostima, ako je čovek dovoljno snažan i hrabar da ustraje u toj usamljenosti[52].

I onda kad usamljenost znači siguran poraz, od nje ne treba bežati: „Uvek i svuda me najdublje pogađaju prizori ljudske istrajnosti u usamljenosti, osobito na izgubljenim položajima, na gubitničkim pozicijama[53]. „I porazi čoveka nužni su ispiti njegove valjanosti, na putevima ljudskog uzdizanja”, objašnjavao je [54]. „Uranski čovek” – čovek neba, svetlosti, i čistoće Hiperboreje [55] – „ulazi s radošću u katastrofu, kao u mogućnost transcendiranja sveg što je prolazno i kontigentno, ka apsolutnom, solarnom i večnom”[56]. Uopšte ne treba žaliti ako se hrabro držimo i izgubimo, uvek se valja setiti onog što je govorio Đordano Bruno: „Borio sam se – to je već dovoljno” [57].

Kalajić je svoje stanovište opisivao kao delotvorni pesimizam [58]. To je podrazumevalo „herojski prkos duhu vremena[59], „ustrajnost čoveka u vernosti svom svetu, uprkos poraza – etičko načelo borbe do poslednjeg, za svet koji postoji još samo kao ideja – jer je potpuno srušen” [60]. To pravilo važi i danas, u visokoj Evropi koja umire [61]. „Možda smo se rodili ne samo suviše kasno, već i suviše rano[62], upozoravao je. Ali, „i kad se sav svet sruši, treba ostati uspravan, među ruševinama”, podsećao je na reči Horacija [63]. Mi, međutim, najčešće unapred ne možemo znati ishod borbe, čak ni kada smo sami protiv svih. „Za tradiciju određenih vrednosti dovoljan je samo jedan čovek, čije prisustvo, kao plamen jedne sveće, može osvetliti i najtamniju noć[64], naglašavao je.

Pojedinac koji se srčano bori za večne vrednosti privući će i druge hrabre i plemenite ljude, čime će nastati verodostojna elita – ma koliko da mala ona bila. A „dajući primer svojom borbom, elite ohrabruju pozitivne energije da istupe i priđu centru kristalizacije vrednosti, alternativi reda nasuprot haosa[65]. To je vreme kada je „noć na izdisaju, dolazi zora – maskarada je završena, počinje smotra. U tom času istupa elita (…). Najniža tačka pada čoveka preobražava se, kroz radikalno ispravljanje čoveka i društva, u najvišu tačku uspona. (…) To društvo više nije gomila prašine – već stena” [66].

Kalajić svakako zaslužuje pošteno i nepristrasno čitanje i (pre)vrednovanje [67], i odgovarajuću „revalorizaciju u intelektualnoj i akademskoj sredini” [68]. Daleko od toga da se moramo složiti sa svime što je Klajić napisao (i kako je to napisao). Ali, njegovo delo svakako valja poznavati ako želimo da korektno ocenimo domašaje srpske društvene i političke misli, tokom poslednje tri decenije HH veka. Nije previše naših mislilaca, u tom vremenu, uspelo da razume i opiše svet oko sebe. Ali, među tim malim brojem svoje mesto nesumnjivo ima i ovaj „beogradski Rimljanin” [69], „ponosnog i prodornog vučijeg pogleda” [70] – Dragoš Kalajić.

Izlaganje na tribini posvećenoj 80. godišnjici rođenja Dragoša Kalajića, 24. novembra 2023; deo opširnije studije o D. Kalajiću, objavljene ovde 209-250

______________________________________________________________________________

UPUTNICE:

[1] Darko Tanasković, „Dragoš Kalajić – čovek sa svojstvima”, Pečat, 4. maj 2013, http://skr.rs/z46t.

[2] Na značaj Kalajića kao jednog od pionira geopolitike u Srbiji, posebno je ukazivao Miloš Knežević, u nizu svojih članaka objavljenih u časopisu Nacionalni interes: „Gde je Evropa? Evropa je u novom mnoštvu”, Nacionalni interes, god. 4, br. 4 (2008), str. 125-166, http://skr.rs/zk7P; v. 127; 133; „Srbija na zapadno-istočnoj vetrometini: srpska politika između vesternizma i rusofilije”, Nacionalni interes, god. 5, br. 1-2/2009, str. 77-112, http://skr.rs/zk76; v. str. 90; „Fantazma derusifikovane Evroazije: rekonstrukcija postunipolarnih interesnih sfera”, Nacionalni interes, god 5. br. 3 (2009), str. 151-170, http://skr.rs/zk3z; v. 169; „Dileme spoljne politike o ‘bezalternativnoj’ evrointegraciji Srbije”, Nacionalni interes, god. 6, br. 2 (2010), str. 167-204, http://skr.rs/zk3a; v. str. 169; u istom časopisu Kalajića pominje i Slobodan Janković, „Osnovni elementi ruske bliskoistočne politike na početku 21. veka”, Nacionalni interes, god. V, vol. 5, br. 1-2/2009, str. 281-316, http://skr.rs/zk75; str. 282.

[3] Marko Tanasković „15 godina bez Dragoša Kalajića ili život kao remek-delo”, Novi standard, 22. juli 2020, http://skr.rs/z46Z.

[4] Dejan Đorić, „Čelični romantizam Dragoša Kalajića”, u katalogu za izložbu: Dragoš Kalajić: slike 1964-2001, Moderna galerija Valjevo, 27. april – 27. juli 2013, str. 5-9.

[5] Dragoslav Bokan, „Moj Dragoš Kalajić”, Evropa, 11. avgust 2005, http://skr.rs/z46V.

[6] Bokan, isto.

[7] „Svakom poznavaocu Kalajićevog spisateljskog opusa odmah u oči upada da je još od prvih spisa Kalajić potpuno formiran autor, kako stilski tako i ideološki, i da zapravo, od samih početaka (npr. u knjizi Uporište iz 1971. godine) pa naovamo, priča ‘svoju priču’ raznim povodima, sa raznim varijacijama i uz različita obrazloženja”; Saša Gajić, „Dragoš Kalajić: ideolog srpske ili evropske desnice?”, Nova srpska politička misao, god. 11 (2004), br. 1-4, str. 151-163, http://skr.rs/z46H; navod je na str. 155.

[8] O tome sam (samo)kritički pisao u: Slobodan Antonić, Đavo, istorija i feminizam: sociološke pustolovine, Kragujevac 2012, Centar slobodarskih delatnosti, https://sn.rs/tx1sf, str. 77-80. O fasciniranosti Zapadom čitavog našeg naraštaja dobro je pisao Igor Ivanović, Zapad i okupacija, Beograd, Catena mundi, 2020.

[9] Dragoš Kalajić, Uporište: rehabilitacija strukture integralnog čoveka, Beograd, Nolit – Biblioteka Delo, 1971: 51; Mapa (anti)utopija: ogled jedne morfologije krize kulture modernog zapada, Vrnjačka banja: Zamak kulture, 1978: 268; Smak sveta, Zagreb, Nakladni zavod Matice hrvatske, 1979: 16-17; 20; 22; 72-74; 171-177; 280-281; 363-364, itd.

[10] Sudeći po tome što nikad nije reprizirana na RTS, izgleda da je veći deo ove serije izbrisan, iako njena gledanost, po nekim svedočenjima, nije bila mala. „Sniman po čitavom svetu (u Londonu, Rimu, Parizu), ovaj neobični ciklus emisija na temu sudbine umetnosti imao je neverovatnu gledanost. Pred početak prikazivanja neke od epizoda beogradske ulice bi bile prazne baš kao da se igra fudbalski derbi. Nikada ni pre ni posle toga nijedna televizijska emisija iz kulture (a posebno o slikarstvu) neće ponoviti uspeh Dragoševog Ogledala” (Bokan, isto).

[11] Uporišta, 1971: 180-181; 185; 188-189; 192-193; Mapa (anti)utopija, 1978: 56-82; Smak sveta, 1979: 134-138; 328-332.

[12] Smak sveta, 1979: 119-130; posebno 127-128.

[13] Smak sveta, 1979: 258.

[14] Smak sveta, 1979: 224-225; v. i dalje do 230; 256-263.

[15] „Neo-kapitalistička internacionala lihvara, nametnuvpi – preko kontrolisanog sistema banki – dolar kao sredstvo međunarodne privredne razmene, nametnula je vrednost parčadima papira koji su bez pokrića, čime je izvršena najveća pljačka u istoriji čovečanstva”; Mapa (anti)utopija, 1978: 112.

[16] Članak od 26. juna 1987; preštampano u: Dragoš Kalajić, Američko zlo, BIGZ, Beograd 1993, str. 9-13; citat je na str. 13.

[17] Smak sveta, 1979: 95-96; „Po Lenjinovoj definiciji, taj pseudokapital je jedna od osnova imperijalizma, ali je on danas upravo osnovno sredstvo neokolonijalističke eksploatacije, zamenivši sve ostale kolonijalne strukture”.

[18] A Speech by George H. W. Bush, President of the U.S.A. Given to a joint session of the United States Congress, Washington D.C. on 11 September 1990, http://skr.rs/zksH.

[19] Članak od 8. avgusta 1987; preštampano u: Američko zlo, 1993, str. 14-17; citat je na str. 14.

[20] „Liberalistički, idilični koncept demokratskog društva kao `slobodnog tržišta`, odnosno stvaralačke arene u kojoj se takmiče ravnopravne grupe, jeste puka iluzija, jer je realnost te arene u znaku neravnopravnosti, od trustova, kartela i multinacionalnih entiteta sve do ugnjetenih manjina i pojedinaca. Vrh te hijerarhije nejednakosti vodi u monopole, a dno obespravljenih grupa i individua konačno preuzima terorizam kao očajničko sredstvo samoodbrane” ; Smak sveta, 1979: 192;

[21] Za „multinacionale” kompanije, kako se onda govorilo, Kalajić piše da bi njihovo „pravo ime trebalo da bude transnacionalne kompanije, jer je njihov cilj da da izbegnu, prevaziđu i čak iskoriste zaštitne limite nacionalnih privreda, te da kao strani kapital iskoriste i čak potpuno iscrpu njihova ivesticiona sredstva”; Smak sveta, 1979: 232; za Kalajićevu kritiku MNK videti: isto, 231-237.

[22] „Neo-kapitalistički ‘progres’ pokazuje upravo tendenciju ka širenju raspona klasnih i ekonomskih nejednakosti”; Mapa (anti)utopija, 1978: 186.

[23] Dragoš Kalajić, Rusija ustaje, 2. dopunjeno izd. (1. izd. 1994; reč je o zbirci Kalajićevih članaka objavljenih 1989-1994), Beograd, Nikola Pašić, 2005, str. 31.

[24] Rusija ustaje, 2005: 336-337; novi Krimski rat predvideo je i Slavoljub Lekić: „U narednih nekoliko godina SAD i NATO moraju doneti odluku da li će se upustiti u sukob pošto nemaju izbor – ili će da organizuju novi Krimski rat, ili da (Rusiji – S. A.) prepuste (podele) Ukrajinu” (Slavoljub Lekić, „Kratkotrajni rat u Gruziji”, Nacionalni interes, god. 4, br. 4/2008, str. 55-76, http://skr.rs/zkgq; navod je na str. 73). Takođe i Miroslav Ivanović: „I kr­va­vi ra­to­vi ni­su is­klju­če­ni ako je to po­treb­no. Na pri­me­ru biv­še Ju­gosla­vi­je i ra­ta NA­TO-pak­ta pro­tiv Sr­bi­je, to je već de­monstri­ra­no. Slič­no bi mo­glo sle­di­ti i u Ukra­ji­ni, bo­jim se sa ne­pred­vi­di­vim po­sle­di­ca­ma” (Miroslav Ivanović, „Borba za Evropu”, Nacionalni interes, god. IV (2008), vol. 4, br. 1-3, str. 109-124, http://skr.rs/zkgh; navod je na str. 114).

[25] Dragoš Kalajić, Američko zlo 2 (1993-1998), Beograd, Nikola Pašić, 1998, str. 46.

[26] „Kina se vraća sebi i obnavlja svoju moć, ujedinjujući socijalizam i nacionalizam, tradicionalni duh i modernu tehnologiju” (Američko zlo 2, 1998:119). Kalajić je ovako opisao osnov kineske ideologije: „društvo i država su značajniji od individua; porodica je temelj države; država i društvo poštuju pojedinca; sklad više nego sukobi čuva društevni poredak” (isto, 128).

[27] Opisavao je pokušaje SAD da potčine i raskomadaju Kinu i objašnjavao zašto ti pokušaji nemaju uspeha (Američko zlo 2, 1998: 121).

[28] Prepoznao je neuralgičnu prirodu Tajvana za odnose Kine i SAD (Američko zlo 2, 1998: 121), objašnjavajući da „američko-kineski spor oko Tajvana nije nikakav početak već poslednja epizoda ‘sukoba civilizacija’” (123), u kom se „suočavaju jedna mehanicistička, abortirana te jalova ideologija, i organicistička te živa i plodonosna” (isto).

[29] Dragoš Kalajić, Američko zlo, Beograd, Beogradski izdavačko-grafički zavod, 1993, str. 180.

[30] Američko zlo, 1993: 158.

[31] „Postoji ogromno mnoštvo nepobitnih razloga da se svaki pokušaj nametanja EZ kao arbitra i administratora jugoslovenske krize odlučno odbije svim sredstvima”; Američko zlo, 1993: 138.

[32] „Političko-pravne radionice EZ mogu proizvesti samo rešenja jugoslovenske krize koja štete srpskim interesima”; isto.

[33] „Bezočno laže peta kolona – od savezne vlade do samozvanih demokrata – koja reklamira ‘čari’ preobražaja jugoslovenskih radnika u akcionare i rentijere, kako bi izvršila rasprodaju Jugoslavije i otuđenje nacionalnih dobara u korist stranog kapitala”. „Ni najsavremeniji i najsavršeniji model liberalnog kapitalizma ne obećava preporod nacionalnih ekonomija već samo i jedino kolonijalno podčinjavanje” (članak od 9. novembra 1990; Američko zlo, 1993, str. 109, 105).

[34] „Rusija i njena neizmerna bogatstva su glavni cilj osvajačkih težnji stratega Novog svetskog poretka” (Američko zlo, 1993: 182). „U političkom domenu, stratezi NSP ciljaju da razore Rusiju na niz pseudodržavica” (isto).

[35] „Stratezi NSP ne žele da se zaustave pred granicama Rusije i Srbije, jer je njihov krajnji cilj razbijanje tih država na niz pseudodržavica”; „Srbija danas služi kao prostor za nametanje pravnih presedana, koji će sutra biti zloupotrebljeni protiv Rusije”; Američko zlo, 1993: 175.

[36] Vladimir Dimitrijević, „Mislilac na granici: sećanje na Dragoša Kalajića”, Geopolitika, oktobar 2011, str. 42-48; navod je na str. 47.

[37] Maja Radonić, „Dragoš Kalajić: mala karika u lancu predanja”, intervju objavljen u dnevnom listu Kurir, Beograd, 2005; preneto u: Sajt Dragoš Kalajić, http://skr.rs/z462.

[38] Saša Ilić, „Plivanje u šnenoklama”, Peščanik, 30. maj 2015, http://skr.rs/z46R.

[39] Miljenko Jergović, „Proljeće 2022: fragmenti dopisivanja s Basarom”, Sajt Miljenka Jergovića, http://skr.rs/z46Q.

[40] Dragan Bisenić, „Aleksandar Dugin i beogradski koreni ruskog koncepta evroazijstva”, Oko RTS, 22. avgust 2022, http://skr.rs/z46h.

[41] Isto.

[42] Zagovaranje i praksa: kulta vođe i decizionizma, vlasti jedne partije, rasne/etničke diskriminacije, totalitarne kontrole društva, obavezne i masovne ideologije, glajhšaltovanja javnosti, uvođenja koncentracionih logora za neprijatelje, itd.

[43] Kalajić navodi (u predgovoru za knjigu Boris Nad, Vreme imperija, Beograd: Rivel Ko, 2002, str. 3-10) da ga je još 1993. Vojin Dimitrijević (1932-2012), na jednom skupu, napao što se poziva na „Kjelena” (reč je o Čelenu; Johan Rudolf Kjellén, 1864–1922), „švedskog geopolitičara koji je bio izuzetno popularan u Nemačkoj, naročito nacističkoj”, kao i na „Karla Šmita, jednog od najuglednijih i verovatno najinteligentnijih podržavalaca Hitlera” (Vojin Dimitrijević, „Šta posle marksizma-lenjinizma”, Novi svetski poredak i politika odbrane Savezne Republike Jugoslavije: naučni skup, ur. Milanko Zorić i Željko Ivaniš, Beograd: Savezno ministarstvo odbrane, Uprava za strategijske studije i politiku odbrane, 1993, str. 462-466).

[44] Momo Kapor kaže da je Kalajić „svojim odevanjem i ponašanjem navlačio na sebe zavist i pritajenu mržnju, koja će ga pratiti sve do smrti” (Momo Kapor, „Fragmenti o Dragošu”, Sajt Dragoš Kalajić, http://skr.rs/z46x). Darko Tanasković govori o Kalajićevoj „besprekornoj otmenosti”, koja je uključivala i „elegantni evropski borsalino šešir” (D. Tanasković, isto) – zbog tog šešira ga je Teofil Pančić valjda i nazvao „smešnom preciozom” (Teofil Pančić, Urbani bušmani, Beograd: XX vek, 2001, str. 153). Kalajićevo oblačenje i držanje koje su odudarali od uobičajenih „za intelektualce” nije mu donosilo mnogo simpatija ni kod običnog sveta. „Poza u ophođenju i visokoparna retorika nisu mogle da korespondiraju sa širim narodnim slojevima koji su Kalajićevu delatnost doživljavali (u najboljem slučaju) kao izveštačenu i ekscentričnu” (Gajić, isto, str. 161).

[45] Preštampan je jedino 2015. godine Smak sveta (Beograd, MIR Publishing).

[46] Osim Kapora, o „otvorenoj mržnji ovdašnje liberalne i leve scene” prema Kalajiću pisao je i Saša Gajić (isto, str. 161). I Oliver Tomić pominje fenomen „postojane mržnje velikog broja ljudi, čak većine mojih ličnih poznanika i rođaka” prema Kalajiću. „Odavno sam postavio sebi pitanje: zašto ga toliki ljudi mrze?”, kaže on. Odgovor je, veruje Tomić, što je Kalajić, kada je reč o umetnosti i kulturi, „bezvredno đubre istrajno nazivao – bezvrednim đubretom”, kao i zbog „strave usamljenog pojedinca, kojeg su Kalajićeva svedočanstva o višim vrednostima suočavala sa sopstvenim ličnim stanjem palosti i posrnuća” (Oliver Tomić, „Luča tamom obuzeta”, Sajt Dragoš Kalajić, http://skr.rs/z46y).

[47] Rusija ustaje, 2005: 87.

[48] Dragoš Kalajić, Poslednji Evropljani: roman, Beograd: Apostrof, 2001, str. 268.

[49] Isto, 267.

[50] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 36.

[51] Parafraza jednog njegovog citata Danijela Alevija (Daniel Halévy, 1872–1962) iz romana Histoire de quatre ans, 1997-2001 (1903); Smak sveta, 1979: 194.

[52] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 186.

[53] Rusija ustaje, 2005: 206.

[54] Američko zlo, 1993, str. 117.

[55] Klajić citira junaka romana Crnjanskog Kod Hiperborejaca (1966): „Tešim se lepotom polarnih predela”; Mapa (anti)utopija, 1978, str. 186; o Crnjanskom Kalajić opširnije piše u istoj knjizi, str. 245-247.

[56] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 17.

[57] Uporišta, 1971: 67; Američko zlo 2, 1998: 117.

[58] Uporišta, 1971: 151.

[59] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 230.

[60] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 201; up. Uporišta, 1971: 150; Kalajić je uvek naglašavo tu dodatnu i uzvišenu „dimenziju tragizma i herojstva – opstati u svojoj biti uprkos okolnosti, boriti se uprkos izvesnosti ishoda borbe” (Mapa (anti)utopija, 1978, str. 186) – gde „opstajati na izgubljenim, prokletim uporištima” (Američko zlo, 1993, str. 117) zapravo znači „ostati uspravan u sred pada, ostati celovit u sred raspada” (Uporišta, 1971: 204). „Na sceni istorije nosimo maske poraženih, koji ustrajavaju u porazu, uprkos okolnosti – poput Katona u Rimu, poput stanovnika Maču Piču, poput prognanih gibelina, branioca opkoljene jeresi Katara” (Mapa (anti)utopija, 1978, str. 2). Ali, „i u dobima najveće dekadencije i katastrofe, čoveku uvek ostaje put obnove, odbijanja naloga sudbine. Ime tog puta je herojski put ljudske realizacije” (Smak sveta, 1979: 41).

[61] „U vremenu u kome su institucije evropskog doma, ognjišta, oca, ili škole izgubile svaki trag u praksi – čovek se sam mora uzdići. U ovoj starosti sveta, čovek sam mora osvojiti mladost svog pravog zavičaja” (Uporišta, 1971: 77). „Nemoguće je očekivati da ova usamljenička elita, kroz alternativu otpora opresiji, preokrene proces regresije ljudskog, ali ona samim svojim prisustvom onemogućava definitivno zatvaranje ljudskog horizonta” (isto, 11); „Najviši zadatak usmaljenih, poslednjih gibelina Evrope je da upravo svojim prisustvom i nepokornošću održe makar simboliko, idealno, tok i kontinuitet jedne drevne energije koja je nekada kao Sunce obasjavala svet, a danas, kao plamen sveće, poslednje stražare bdenja u najdužoj, najmračnijoj noći Evrope” (isto, 77). „Samo zahvaljujući ljudima takvog kova i čvrstine, obnova čoveka je još uvek ipak moguća, a krah čoveka još nije potpun” (isto, 91).

[62] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 235.

[63] Američko zlo, 1993, str. 117; isto: Dragoš Kalajić, Kosmotvorac [roman], Beograd: Beletra, 1989, str. 11; 50.

[64] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 173.

[65] Mapa (anti)utopija, 1978, str. 222.

[66] Uporišta, 1971: 227.

[67] „Razloga da se konačno osmelimo za rasterećen i pošten susret s Kalajićevim nasleđem svakim danom sve je više, ali se taj lekoviti susret nekako stalno odlaže moćnom i upornom inercijom potiskivanja i prećutkivanja onih jednom obeleženih. (…) Ta rehabilitacija, ako se uopšte može govoriti o rehabilitaciji nekoga ko je tokom najvećeg dela života bio uporno prećutkivan i potiskivan, i buduća afirmacija nesumnjivo su potrebnije nama nego Dragošu” (Darko Tanasković, isto).

[68] Marko Tanasković, isto.

[69] Darko Tanasković, isto.

[70] Marko Tanasković, isto.

Izvor: Novi Standard

Naslovna fotografija: Vesna Dragićević/Novi Standard

BONUS VIDEO:

QOSHE - Dragoš Kalajić kao mislilac - Slobodan Antonić
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dragoš Kalajić kao mislilac

19 0
27.11.2023

Dragoš Kalajić (1943-2005) osoben je fenomen u našoj društvenoj misli i, kako kaže Darko Tanasković, „jedna od najsamosvojnijih pojava ukupne naše savremenosti” [1]. Teško ga je disciplinarno odrediti, ali se najpribližnije može reći da je bio filosof istorije i geopolitički pisac – među prvima koji je afirmisao tu disiciplinu u Srbiji [2]. Bio je i slikar osobenog stila – „hiperborejskog realizma” [3], „čeličnog romantizma” [4] ili herojskog simbolizma. Kako je njegovo slikarstvo – koje odlikuje izrazita filosofska i mističko-simbolička stilizacija – sasvim u skladu s njegovom teorijskom mišlju, slobodno se može reći da je Kalajić bio integralni mislilacumetnik.

Kalajić je bio sin kraljevskog oficira i profesorke univerziteta [5], školovan na državnoj Akademiji lepih umetnosti u Rimu (L’Accademia di Belle Arti di Roma, 1965). Bio je „fascinantni erudita” [6] koji je u vremenu pre interneta – kada se do literature veoma teško dolazilo – čitao knjige za koje u Srbiji tada gotovo da niko nije znao. Pojavio se kao već gotov mislilac [7] s knjigom Uporište: rehabilitacija strukture integralnog čoveka (1971) – delom koje je objavio kada je imao tek 28 godina.

I dok je većina srpske inteligencije imala iluzije o Zapadu [8], zbog čega joj je trebalo izvesnog vremena (i istorijskog iskustva) da svoju poziciju iskristališe, Kalajić je još 1970-ih godina 20. veka zauzeo stanovište koje nam se danas čini u velikoj meri ispravnim. Na njemu je odlučno ostao do kraja života, dopunivši ga tek jasnijom slikom o mestu Srba i Rusa u svetskoj istoriji, kao i ličnom tranzicijom k pravoslavnom hrišćanstvu.

Danas većina onog što je u našim društvenim naukama napisano tokom 1970-ih i 1980-ih godina nema gotovo nikakvu vrednost, budući da je najčešće tek ideološko fraziranje. Nešto od toga je i preživelo, ali samo kao istorijsko svedočenje o tadašnjim aktuelnim zbivanjima i razmišljanjima. No, Kalajićeva dela – Mapa (anti)utopija (1978) i Smak sveta (1979) – i danas su teorijski žive i društveno-humanistički aktuelne knjige.

Daleko pre Milana Brdara, Kalajić je pisao o postmodernoj (anti)umetnosti, od Dišanovog pisoara, preko bodi arta (body art), do džank-arta (junk art) [9], o čemu je za TV Beograd snimio i seriju Ogledalo XX veka (1979) [10]. Pre Antonića pisao je o političkoj i medijskoj instrumentalizaciji homoseksualnosti [11], ili o zabludama feminizma – kritikujući ideju muškarca i žene kao društvenog konstrukta i propagandu polnog antagonizma [12]. Mnogo pre Vladušića pisao je o metropolama kao „kiklopskim nekropolama moderne civilizacije” [13], tim „kolosalnim parazitima koji patološki rastu crpeći sve vitalne energije civilizacije” [14].

Pre Dušanića pisao je o nametanju dolara kao svetskog novca [15], o „ekonomiji kockarnice” [16], o „finansijskoj oligarhiji” koja proizvodi novac, obveznice i finasijske derivate bez pokrića (pseudokapital), uspostavljajući „internacionalu pseudokapitala” i svojevrsnu „lihvarsku internacionalu” [17]. Mnogo pre poznatog Bušovog govora [18] pisao je o „novom svetskom poretku”, opisujući ga kao „vlast ‘izabrane’ klase nadnancionalnog kapitalizma” [19]. Pre Katića pisao je o ideologiji „slobodnog tržišta” iza koje se krije sistem monopola [20] transnacionalnih kompanija [21], što nužno vodi hiperkoncentraciji bogatstva na jednoj, a siromaštva na drugoj strani. [22]

Opremljen dosta pouzdanim svetopogledom (Weltanschauung), Kalajić je, tokom 1990-ih godina, brzo shvatio prirodu „tranzicije” i pravac svetskoistorskog kretanja. Zato je često bio u stanju da prepozna lik stvari koje dolaze. U članku iz Duge, objavljenom 11. novembra 1989, predvideo je raspad SSSR [23]. U članku iz 1997. godine najavio je „novi, budući Krimski rat” između Ukrajine i NATO s jedne, i Rusije s druge strane [24]. Još 1993. video je da predstoje „presudne promene u Rusiji”, koje će se desiti „u doglednoj budućnosti”, kao rezultat dubokog nezadovljstva Jeljcinovim „protivruskim i proameričkim režimom” [25].

Već 1996. prepoznao je svetskoistorijski uspon Kine [26], neminovni sukob sa SAD [27] i ključnu tačku konfrontacije – Tajvan [28]. U članku iz 1992. godine ismevao je „nesuvislost i neosnovanost Fukujaminih zaključaka o kraju istorije[29], a u članku iz 1991. „demagogiju ljudskih prava”, za koja je tvrdio da je „zapravo kobna pretnja pravu nacija na nezavisnost, suverenitet i opstanak – reč je o velikoj i ciničnoj prevari” [30]. U članku iz 1991. tvrdio je da Srbija greši što pristaje na arbitražu EU [31], predvidevši da će to uvek biti na štetu Srba [32]. Još 1990. pisao je protiv modela sveopšte privatizacije, opisujući ga kao bespovratni put rasprodaje resursa stranom kapitalu [33]. Još 1992. tvrdio je da je zaposedanje i razbijanje Rusije krajnji cilj SAD [34], a da su Jugoslavija i Srbija samo poligoni za vežbu nad manjim protivnikom. [35] Zbog svega toga ga je Vladimir Dimitrijević i mogao nazvati „vrhunskim analitičarem zbivanja u svetu i kod nas, futurologom bez premca[36].

Ipak, premda je imao svoj krug čitalaca i poštovalaca, Kalajić je, u osnovi, bio usamljen mislilac. Bio je društeno izolovan ismevanjem, prezrenjem i klevetama „građanskog Beograda”. Pratila ga je etiketa „salonskog fašiste”, za koju Kalajić kaže da potiče od Zorana Đinđića [37]. I danas je u tom delu javnosti uobičajeno da se govori o „Kalajićevim fašističkim idejama” (Saša Ilić) [38], a o njemu kao „raskošnom salonskom fašisti, bučnom i prezrivom srpskom nacionalisti” (Miljenko Jergović) [39]. Kaže se da je Kalajić inspiraciju nalazio u časopisu Il Borgeze (Il Borghese), „desničarskom glasilu sa snažnim crtama rehabilitacije fašističke misli”, što ga je „1950. osnovao poznati italijanski fašističko-konzervativni novinar Leo Longanezi” [40] (Leopoldo Longanesi, 1905–1957). „Teme o kojima je u Srbiji pisao Dragoš Kalajić redovno su obrađivane u ovom časopisu u periodu od 1960. do 1980, tako da Kalajić nije bio sasvim originalan autor, nego je u većini preuzimao i prepričavao tekstove iz ovog časopisa” [41].

Ove tvrdnje, međutim, nisu praćene dokazima, tako da će se o misaonom uticaju na Kalajića i njegovim izvorima argumentacije moći nešto više reći tek nakon pažljivijeg istoriografskog istraživanja. Ipak, ono što se već sada s izvesnošću može kazati jeste da u Kalajićevim knjigama nema ničeg „fašističkog”, u uobičajenom, političko-ideološkom značenju te reči [42]. Kako bi, uostalom, takve knjige i mogle biti štampane u vreme „ideološke budnosti”? Danas se u politici sve što nam se ne sviđa odmah etiketira kao „fašizam” – pogotovo je tome sklona samozvana „građanska Srbija” – nema antikolonijalnog intelektualca u Srbiji na koga nije udarena ta nalepnica. To se, ipak, nije ozbiljno primilo ni u jednom novijem slučaju, dok kod Kalajića, međutim, ovaj soj ostrakizma kao da i dalje radi. Zašto?

Odgovor se ne tiče ideja, već ličnosti. Kalajić je bio prvi koji je našu javnost upoznavao s idejama koje nam danas deluju prihvatljivo, ali su tada........

© Нови Стандард


Get it on Google Play