- Г-н Димитров, преди почти два месеца бяхте назначени за временен директор на "Гробищни паркове". Всички виждаме тъжната картина от години в местата за покой в столицата - кал, обрасли гробове, мародери. Какви проблеми още заварихте?

- Всички гробищни паркове в столицата са в меко казано лошо състояние. И няма как да бъде по друг начин след като 30 години общината е била абдикирала от задълженията си и е затваряла очи за безчинствата, които са се вършили в гробищните паркове. Те наистина са в окаяно състоянието, защото поддръжката е била сведена до абсолютен минимум, а управление е липсвало. Предишното ръководство си е затваряло очите за проблемите, за които всички знаят, но никой не е имал волята, желанието и смелостта да реши. Общинското предприятие е функционирало на практика безконтролно, а целият управленски процес е компрометиран.

Още в първите седмици след назначението ми спрях известни на всички порочни практики, преустанових възможността за търговия с гробни места, рекет и изнудвания, направих промени в екипа, което вярвам ще доведе до повече прозрачност и прекратяване на злоупотребите в общинското предприятие.

Както казах, във всички гробищни паркове състоянието е плачевно. Най-тежко е обаче в Централните софийски гробища, парк "Бакърена фабрика" и парк "Малашевци". ОП "Гробищни паркове" се грижи за 9 от парковете на територията на столицата. Има още 55, които са на управление към районните администрации.

Трябва да покажем и признаем фактите, такива каквито са и да се заемем с разрешаването на затлачените проблеми един по един и систематично. С това се ангажирам пред софиянци и пред кмета на столицата, от когото получавам безрезервна подкрепа. Няма да се случи всичко толкова бързо колкото ни се иска, но това управление ще се погрижи да не ни е срам къде почиват близките ни.

- Сам казахте, че сега отчети и документи се водят на тефтери на над 100 години. Кога ще дигитализирате гробните места и как това ще помогне?

- Това е така, цялата информация, с която разполагаме се съхранява в огромно количество папки и на хартия. Това прави възможни всякакви злоупотреби. Дигитализирането на архива, например, може да реши проблема със заличаването на гробни места и махането на паметниците, без да остане следа включително и документална. Ще дигитализираме процесите и информацията, с която разполагаме.

Дигитализация включва пълното заснемане на парковете и данни за локацията на всяко гробно място. Дори само това ще прекъсне и множеството корупционни практики в общинското предприятие. Не на последно място в проекта е предвидена виртуална платформа, до която гражданите ще имат достъп.

Изготвили сме пилотен проект за дигитализация и цифровизация на гробищен парк „Банкя – м. Полето". Вече правим първите стъпки в тази посока и проучваме възможностите за реализация и финансиране. Процесът ще бъде максимално прозрачен и ще информираме гражданите своевременно за предприетите от нас действия.

- Призовахте хората да се включат в почистването на гробищата за Задушница. Очаквате ли то да се промени, за да станат място, което не е ад. В Европа и по света картината е съвсем различна - виждаме чисти пространства, добре уредени зони и дори места, които се посещават от туристи? Колко камиона извозихте досега в новата ви акция?

Направихме две акции за почистването на Централните софийски гробища. Първата организирах със служители на гробищни паркове, които работиха от сутрин до вечер, в продължение на 6 дни. Изчистихме 5 декара, а от тях изхвърлихме 25 камиона отпадъци от по 3,5 тона всеки. За да си го представите, това са пет тира с отпадъци от 5 декара. Лесно можете да пресметнете, че само за да изчистим всички 2900 декара гробищни паркове ще ни трябва малко повече от година и половина. При условие, че през това време всичко се поддържа в изряден вид. Това беше и една от причините да призовем всички да се включат в обща акция по почистване на гробищните паркове.

И така втората акция се състоя на 4 март - в рамките на един ден, но наистина мащабна. В нея участвахме около 70 души - целият екип на ОП "Гробищни паркове", софиянци научили за призива ни, доброволци от Гората.бг, с които засадихме 300 люляка и разчистихме още 10 декара площ. През цялото време с нас беше и кметът на София Васил Терзиев, който активно се включи във всички дейности. За няколко часа екипи и техника на Столичната община извозиха десетки тонове зелени отпадъци. Благодаря на всички за огромната подкрепа!

След последния ни апел към гражданите да дойдат преди Задушница и да почистят гробните места на своите близки, посещенията в Централни софийски гробища се увеличиха. Кошчетата за отпадъци се пълнят осезаемо, което ме кара да вярвам, че всичко, което правим, има смисъл. С почистващата фирма, с която има сключен договор, сме в непрекъснат контакт. Осигурени са допълнителни контейнери за битови и строителни отпадъци, които всекидневно се почистват по график и упражняваме непрестанен контрол това да се случва.

Всички сили и ресурси, с които ОП "Гробищни паркове" и Столичната община разполагат, в момента сме насочили към предстоящата Задушница. Призоваваме хората, които идват да почетат паметта на близките си и да почистят гробните места, да оставят зеления отпадък на алеите. Екипите на общината ще се погрижат той да бъде извозен в рамките на 24 часа.

Държа да отбележа, че не работим само в Централните софийски гробища, а във всички 9 парка, стопанисвани от общинското предприятие. Нашата цел е гражданите да видят, че наистина има смисъл всички заедно да запретнем ръкави. Само така резултатите ще бъдат бързи и видими и ще се справим с тежкото наследство, което ни е оставено.

- А как може този проблем да се реши дългосрочно, защото сега едва 10% от гробовете се поддържат от собствениците, а останалите пустеят? Тези треви и храсти обхващат и съседни места за покой. Задължението на близките да поддържат гробовете и пътеките около тях е разписано в специална наредба, но това не се случва. Трябва ли да се промени според вас нещо в режима "вечни времена", защото сега плащаш 570 лв. и нямаш други задължения? Колко хора се възползват от услугата за абонамент за поддръжка на гробните места срещу 24 лв. на месец?

- Ще започна от това, че около 10% от гражданите почистват гробните места на своите близки. Не го казвам, като упрек, а като данни на които да стъпим и да преосмислим поддръжката и услугите, които "Гробищни паркове" да предоставя на софиянци, при това с необходимото качество.

За тази година има

направени 3 абонамента за поддръжка на гробно място. През 2023 г. са били 12. За сравнение, само в Централните софийски гробища има над 100 000 гробни места

Наредбата за местните данъци и такси и цени на услуги не е променяна от 2008 г. Смятам, че е необходимо да се преразгледа набора от услуги, които общинското предприятие трябва да предоставя на гражданите, цените да бъдат актуализирани, както и да бъде въведена такса, дори и минимална.

Трябва да се преразгледа и цялата концепция за режимите. Режимът „вечни времена" е само част от проблема, не малък, наистина. Той е изцяло сгрешен, защото след заплащане на 570 лева хората нямат никакви ангажименти към поддръжката на мястото и то не може да бъде отнемано. Хората смятат, че всичко е решено и че нямат никакви ангажименти. Смятам, че всички закупили този режим, както и при закупуване на гробно място за 15 години е необходимо да се изпълняват задълженията по наредба и

да се дължи, макар и минимален годишен данък

Може да се помисли за малка годишна такса за поддръжка, като генерираните приходи от нея да се използват целево - за поддръжка и облагородяване на гробищните паркове. Разбира се, това е обществена дискусия, която трябва да се проведе и да се финализира със съответните нормативни изменения.

До тогава ние поемаме ангажимент да разрешаваме проблемите един по един и разчитаме на ангажираността и съвестта на гражданите, за да можем с тяхна помощ да напредваме бързо с промяната на облика и сигурността на гробищните паркове.

- Може ли общината да си позволи да поеме завинаги почистването на гробищата, за да станат наистина паркове? Трябва ли да се увеличи броят на хората, защото сега за състоянието на гробищата се грижат 20 души, които отговарят за 2900 декара?

- Категорично имаме нужда от повече щатни бройки. Непосилно е за 20 души да се грижат за поддръжката на 2900 декара, колкото е територията на всички 9 гробищни парка. Ролята на общината е определена по наредба и имаме задължението да поддържаме площите до централните алеи. За самите гробни места грижи трябва да полагат хората. Затова и казах, че всички сме ангажирани по един или друг начин.
Необходим е повече персонал за поддръжка, нови позиции, например озеленители, преразглеждане и популяризиране на услугите, които предприятието предоставя и цялостна реорганизация.

- Ще ви върна на охраната от общинската фирма "Егида", защо не могат да се справят?

- Ще започна от там, че "Гробищни паркове" е имало назначен заместник директор по сигурността само за две години през последните десетилетия. Веднага след назначаването се погрижих за тази, според мен огромна грешка на предишните управляващи. Как на практика управляваш сигурността и безопасността на хората и предотвратяваш инциденти, ако нямаш служител отговорен за това?

Що се отнася до общинската фирма "Егида" е важно да е ясно, че тя се управлява от общинския съвет. Нито кметът, нито ние можем да предприемем мерки за подобряване на услугите, които те предоставят. Моето мнение е, че "Егида" работи неефективно, няма необходимия квалифициран персонал, който в болшинството си е на пенсионна възраст. С една дума фирмата няма необходимия капацитет, за да осъществява качествено услугите по охрана. За това говорят и безбройните сигнали за изнудване на граждани и измами, разрушаване на паметници и други на територията на гробищните паркове. Друг факт, с който се сблъсках е, че

"Егида" отговаря за възстановяването на паметниците обект на вандализъм

Безспорно е, че охраната трябва да е засилена, тъй като високият процент вандализъм в гробищните паркове е неоспорим факт.

- Ще има ли повече камери, за да се спрат порочните практики?

- Този въпрос не подлежи на коментар, това е най-малкото, което ще направим. Броят на камерите към този момент е крайно недостатъчен.

- Журналистическо разследване показа, че се продават на "черно" гробни места между алеите, гробове се заличават и се премахват плочи. Как ще се спре това?

- Вярно е, че това се е случвало. В така наречените "санитарни алеи" нерегламентирано са се обособявали гробни места. С встъпването ми в длъжност

издадох заповед за извършване на подробен оглед за наличие на гробове в санитарните зони,

обособени гробове между съществуващите редове, както и за наличието на незаконно изградени площадки, пейки и други в същата зона. Възложил съм контрола на нашите инспектори. Краткосрочното решение е много по-строг контрол.

- От години сме свидетели и на отвратителната практика гробари да чупят плочите, а после да предлагат на опечалените ремонт. Ще успеете ли да го спрете?

- Поставянето на повече камери за наблюдение, повече осветление по алеите и засилване на охраната би свело до минимум тези вандалски прояви.

- Колко време според вас ще е нужно, за да се сложи този ад за близките и вместо да газят в кал, да отидат спокойно и да отдадат почит на починалите?

- Както споменах, състоянието на гробищните паркове е много тежко не от вчера. Гробищните паркове са били изоставени на произвола на съдбата и на вандали в продължение на десетки години. Имаме волята да променим коренно облика на всички 9 парка. Наличният ресурс на общината - човешки, технически и финансов, не е достатъчен това да се случи в рамките на тази година, каквото е нашето огромно желание, но е важно, че започнахме. Трудно е да се ангажирам със срокове, предвид факта, че накъдето и да се обърнем, аз и екипът ми

срещаме проблеми и се сблъскваме със злоупотреби и корупционни практики. Успях да спра голяма част от тях и дори получавам заплахи заради това

Аз обаче, кметът и неговият екип, ще бъдем безкомпромисни към всяка нередност.

И разчитам на гражданите и организациите за разбиране и подкрепа, защото искрено вярвам, че заедно ще постигнем повече и по-бързо. Вече показахме с последната доброволческа акция как институции, граждани и организации, можем да се обединим в името на обща цел.

- Последното разширение на Централните гробища беше през ноември 2020 г. с около 90 дка в посока ТЕЦ "София", но ще бъде запълнено до 2025 г. Общо ще има 15 хил. места. Кога калните алеи там ще бъдат асфалтирани и облагородени?

- Започнали сме работа по облагородяване на калните пътеки и алеи. Строителната документация, необходима за възлагане на обществена поръчка по изграждане на разширението на Централните софийски гробища беше разпиляна и не е придвижена. С екипа ми положихме много усиля, за да бъде систематизирана и входирана за разрешение за строеж в „Направление архитектура и градоустройство" към Столичната община. Имам уверението, че в най-кратки срокове ще бъде издадено разрешение за строеж и ще бъде обявена процедура по обществена поръчка.

- Говорихте ли с кмета, главният архитект за колко време ще стигнат гробните места и според техните планове накъде могат да се разширяват?

- Както знаете, през 2016 г. беше приет проект от Столичния общински съвет за разширението на гробищен парк „Бакърена фабрика", но изготвената преди година геоложка експертиза установи, че нивото на водите в терена са високи. Ще е необходима много работа и подкрепа от Столичния общински съвет, за да се осигурят подходящи терени за изграждането на допълнителни паркове или разширение на съществуващите. Това е един от основните ми приоритети.

Вярвам, че с общи усилия ще превърнем гробищните паркове на територията на Столичната община в истински европейски паркове, сигурни и спокойни, на които спокойно да отдаваме заслужена почит към предците ни.

Визитка:

Временно изпълняващ длъжността директор на ОП "Гробищни паркове" към Столичната община от 12.01.2024 г.

Икономист по образование

Предприемач с над 25 години управленски опит

QOSHE - Румен Димитров: Спрях възможностите за търговия и рекет с гробни места в София - Цветелина Стефанова
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Румен Димитров: Спрях възможностите за търговия и рекет с гробни места в София

13 0
08.03.2024
  • В "санитарни алеи" нерегламентирано са се обособявали гробни места
  • Дигитализирането на архива може да реши проблема със заличаването на гробни места и махането на паметниците
  • 30 години общината е била абдикирала от задълженията си и е затваряла очи за безчинствата
  • Само за да изчистим всички 2900 декара гробищни паркове ще ни трябва малко повече от година и половина
  • Ще има повече камери, сега не са достатъчни. Охраната трябва да е засилена, защото високият процент вандализъм е факт

- Г-н Димитров, преди почти два месеца бяхте назначени за временен директор на "Гробищни паркове". Всички виждаме тъжната картина от години в местата за покой в столицата - кал, обрасли гробове, мародери. Какви проблеми още заварихте?

- Всички гробищни паркове в столицата са в меко казано лошо състояние. И няма как да бъде по друг начин след като 30 години общината е била абдикирала от задълженията си и е затваряла очи за безчинствата, които са се вършили в гробищните паркове. Те наистина са в окаяно състоянието, защото поддръжката е била сведена до абсолютен минимум, а управление е липсвало. Предишното ръководство си е затваряло очите за проблемите, за които всички знаят, но никой не е имал волята, желанието и смелостта да реши. Общинското предприятие е функционирало на практика безконтролно, а целият управленски процес е компрометиран.

Още в първите седмици след назначението ми спрях известни на всички порочни практики, преустанових възможността за търговия с гробни места, рекет и изнудвания, направих промени в екипа, което вярвам ще доведе до повече прозрачност и прекратяване на злоупотребите в общинското предприятие.

Както казах, във всички гробищни паркове състоянието е плачевно. Най-тежко е обаче в Централните софийски гробища, парк "Бакърена фабрика" и парк "Малашевци". ОП "Гробищни паркове" се грижи за 9 от парковете на територията на столицата. Има още 55, които са на управление към районните администрации.

Трябва да покажем и признаем фактите, такива каквито са и да се заемем с разрешаването на затлачените проблеми един по един и систематично. С това се ангажирам пред софиянци и пред кмета на столицата, от когото получавам безрезервна подкрепа. Няма да се случи всичко толкова бързо колкото ни се иска, но това управление ще се погрижи да не ни е срам къде почиват близките ни.

- Сам казахте, че сега отчети и документи се водят на тефтери на над 100 години. Кога ще дигитализирате гробните места и как това ще помогне?

- Това е така, цялата информация, с която разполагаме се съхранява в огромно количество папки и на хартия. Това прави възможни всякакви злоупотреби. Дигитализирането на архива, например, може да реши проблема със заличаването на гробни места и махането на паметниците, без да остане следа включително и документална. Ще дигитализираме процесите и информацията, с която разполагаме.

Дигитализация включва пълното заснемане на парковете и данни за локацията на всяко гробно място. Дори само това ще прекъсне и множеството корупционни практики в общинското предприятие. Не на последно място в проекта е предвидена виртуална платформа, до която гражданите ще имат достъп.

Изготвили сме пилотен проект за дигитализация и цифровизация на гробищен парк „Банкя – м. Полето". Вече правим първите стъпки в тази посока и проучваме възможностите за реализация и финансиране. Процесът ще бъде максимално прозрачен и ще информираме гражданите своевременно за предприетите от нас действия.

- Призовахте хората да се включат в почистването на гробищата за Задушница. Очаквате ли то да се промени, за да станат място, което не е ад. В Европа и по света........

© 24 Часа


Get it on Google Play