We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

El Nusra’yla görüşen, PYD-YPG ile neden görüşmez?

194 0 0
15.09.2018

Türkiye Suriye’de terör örgütleriyle işbirliği yapıyor, sonra da, 'Kürt meselesi için Kürtlerle görüşülmeli' diyenleri terör destekçisi olarak suçluyor.

Suriye iç savaşında son virajlar dönülüyor. Yol İdlib kuşatmasına geldi dayandı.

Sadece 7 yıldır süren Suriye iç savaşının değil, Türkiye’nin Suriye macerasının da sonuna geliniyor.

Kürtler ve müttefiklerinin hakim olduğu Fırat’ın doğusu ve Türkiye’nin işgal ettiği bölgeler hariç Esad, İdlib’i de cihatçılardan temizleyebilirse ülkesini isyancı görünümlü terör örgütlerinden temizlemiş olacak.

Bu işin fazla kan dökülmeden ya da mümkünse hiç kan dökülmeden halledilmesi görevi Türkiye’ye düştü.

Şimdi Türkiye, Kuzey Suriye’de Kürtlerin önünü kesmek uğruna Rusya’ya biat edişinin diyetini ödemekle meşgul.

Astana ve Soçi süreçleri ve Türkiye’nin cihatçı örgütlerle olan derin ilişkileri sayesinde İdlib’de toplanan ılımlı-radikal, cümle cihatçıları, silah bırakıp o bölgeyi terk etmeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan Tahran Zirvesi’nde Erdoğan’ın ateşkes önerisi kabul edilmedi ama, Türkiye’ye bu cihatçı örgütleri ikna edebilmesi için son bir şans verildiği anlaşılıyor.

Gelen haberlere bakılırsa hem İdlib’deki eli kanlı cihatçı örgütlerin hem de eli daha az kana bulaşmış, adına Suriye muhalefeti denilen, ama aslında Türkiye’nin örgütlediği ve donattığı çetelerin gözü Türkiye’de.

Avrupa ülkeleri de Türkiye’nin bu cihatçıları ikna faaliyetlerini yakından izliyor. Konu onları da yakından ilgilendiriyor.

RUSYA’YA GÖRE CİHATÇILARDAN TÜRKİYE SORUMLU

Sedat Ergin de artık bir Saray broşürü olan Hürriyet’te bu konuya değinmiş.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev’in, İdlib’deki sorunun çözülmesi için Türkiye’ye düşen göreve ilişkin açıklamasını aktarıyor:

“İdlib vilayeti Türkiye’nin bir tür sorumluluk alanı; ılımlı muhalifleri aşırıcılardan, Jabhat el Nusra ve diğer gruplardan ve diğer terör örgütlerinden ayırmak onların sorumluluğu...”

Dikkat ederseniz bu bir temenni değil. Özel Temsilci bunu Türkiye’ye düşen bir sorumluluk olarak belirtiyor. “Türkiye bunu yapmaya mecbur” gibisinden…

Reuters’in bu konuya ilişkin haberinde ayrıca ilginç bir nokta daha var. Lavrentiev, Rusya, İran ve Türkiye’nin İdlib’deki askeri operasyonların “şeması ve mekanizması” üzerinde “anlaşacaklarını düşündüğünü” söylüyor.

Bu sözler, Rusya’nın bu konuda bir planı olduğunu ve Türkiye’nin de cihatçıları ikna ederek bu planı uygulamakla yükümlü olacağını gösteriyor.

Yani........

© Artı Gerçek