We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kısa vadeli finansman sorunları dayanılmaz boyutta!

80 10 46
12.10.2018

İşletmeler kısa vadede yapacakları ödemelerle ilgili ciddi sıkıntı içindeler. Yıllardan beri kredi ile büyüme veya işletme faaliyetlerinin finansmanı sistemi likidite olanaklarının azalması ve yüksek faizler nedeniyle işletmeleri darboğaza sürüklemiş durumda. Yoğun konkordato ilanları ve talepleri de bunun kanıtı. Tüm işletmeler borçlarını çeviremiyorlar. Alacaklı zorlamasıyla karşı karşıyalar.

NEDEN BU DURUM DOĞUYOR?

İşletmelerin darboğaza girmesinin sebeplerini üç etkenin durumuna bakarak söyleyebiliriz.

1-Büyüme

Eğer büyüme oranı yüksek ve bu büyümeyi finanse edecek yeterli nakit (kar değil) yaratılamazsa işletme borçlarını ödeyemez duruma düşer

2-Kar

Eğer bir işletme yeterli kar yaratamıyorsa hele zarar ediyorsa faaliyeti ve büyümeyi öz kaynaklarla finanse edemeyecek ve borçlanmaya gidecek demektir. Borçlanma da kısa vadeli olacaktır.

3-Nakit

İşletmenin alacaklı olduğu kişi ve şirketlerden alacağını tahsil etmeden önce tedarikçilerine ödeme yapmak zorunda ise ve alacaklı zorlaması ile karşı karşıya kalınmışsa nakit durumu kötüleşir. Nakit pozisyonu olmadığı takdirde acele ve kısa vadeli yüksek maliyetli borçlanmaya gidilir.

SÜREKLİ ZARAR EDİLMESİ HALİ

Bir işletme sürekli zarar ediyorsa şu sonuçlar doğar:

1-Nakit olanakları varsa onu kaybeder veya azaltır.

2-Nakit olanakları yoksa banka kredisi alır veya diğer borçlanmalara gider.

3-Finans kurumlarından borç temin........

© Aydınlık