We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kahrolsun Amerika” peki tamam da ya sonrası

77 0 0
17.04.2018

ABD, İngiltere ve Fransa ortaklaşa Suriye’ye operasyon düzenlediler. Belirlenen ve vurulacağı duyurulan hedefler vuruldu. Bu saldırılarda tek kişi dahi ölmedi. Atılan 103 füzenin yaklaşık 70’i Suriye hava savunma sistemleri tarafından durduruldu.

Amerikan kamuoyu saldırının gerçekten efektif olup olmadığını, bir operasyon öncesi vurulacak hedeflerin bu kadar duyurulmasının doğru olup olmadığını, İngiltere ve Fransa ise May ve Macron’un parlamento onayı olmadan böyle bir işe kalkışmasının ne kadar meşru olduğunu tartıştı.

Bizde ise ABD, Fransa ve İngiltere’nin gerçekleştirdiği bu operasyona hükümetin verdiği destek şaşırttı. Muhalefet “Emperyalistler Müslümanlara bombalar yağdırdı” söylemiyle verdi coşkuyu. Operasyonla ilgili konuşulacak tartışılacak, mevcut hükümetin de dış politikayla ilgili elbette eleştirilecek gani gani adımı, duruşu var. 2011’den beri neredeyse Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin attığı doğru bir adım, uyguladığı gerçekçi bir politika bulmak zor. Velakin arkadaşlar, Rusya romantizmi ve İran destekçiliğine bir tutam da antiemperyalizm söylemi katmak, yeni Osmanlıcılık çılgınlığından çok da farklı bir duruş değil. “Kahrolsun Amerika, boyunuz devrilsin emperyalistler” diye coşarken, yönünü şaşırmış tavuk gibi bir oraya bir buraya koşup, bize (nedense); sevimli........

© Birgün