Να σας πω την αλήθεια, επιχειρώντας να «διαβάσω» το ματς πριν από το τζάμπολ, έκλινα περισσότερο στην άποψη ότι θα ήταν «αίμα κι άμμος», αλλά ότι στο τέλος η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα έπαιρνε τη νίκη.

Δηλαδή πίστευα ότι η πρωταθλήτρια Ισπανίας θα έβγαζε αντίδραση μετά από τις δύο πρόσφατες ήττες (από Φενέρ στην EL και Μπρεογκάν στην ACB) και θα έβαζε δύσκολα στους «πράσινους», αλλά βλέποντάς την, μετά και την πρόσθήκη του Ρούμπιο, ένιωθα ότι έμοιαζε τόσο μπερδεμένη στην επίθεση, που σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να νικήσει τον καλό Παναθηναϊκό μέσα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Από αυτή, λοιπόν, την άποψη η εξέλιξη του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος ήταν «παρά φύσιν». Και αυτό γιατί οι Καταλανοί, που μπήκαν με μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, τα έκαναν όλα σωστά στο πρώτο 8λεπτο και μέσα από την ταχύτητα στο passing game και τις εξαιρετικές συνεργασίες (9 ασίστ στην 1η περίοδο) από την περίμετρο προς το «ζωγραφιστό» και τα τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκαν πολύ γρήγορα ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγαν με 11-19 (στο 7’32”).

Στην διαμορφωθείσα κατάσταση συνετέλεσαν και τα μαζεμένα λάθη των γηπεδούχων (4), που όμως, χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα του Ναν (έβαλε 7π. μέσα σε 3,5 λεπτά), «έτρεξαν» ένα σερί 13-4, προσπέρασαν με 24-23 και έστειλαν ένα πολύ σημαντικό μήνυμα.

Αν ένα τόσο ποιοτικό πρώτο δεκάλεπτο από τους παίκτες του Γκριμάου, στο οποίο τα έκαναν όλα σωστά, δεν φτάνει στην Μπαρτσελόνα για να ανοίξει το παιχνίδι και να γίνει απόλυτο «αφεντικό» σε ένα τόσο κρίσιμο ματς, τότε όταν ο Παναθηναϊκός πλησιάσει τα γνωστά standards στην απόδοσή του, είναι θέμα χρόνου να ανακτήσει τα ηνία!

Υπ’ αυτό το πρίσμα, έγινα δέκτης των όσων διαδραματίστηκαν στο παρκέ στην 2η περίοδο. Ειδικότερα στο πρώτο πεντάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με -16 (24-40 στο 15ο λεπτό), σκοράροντας 17 αναπάντητους πόντους, ο «εξάστερος» τα έκανε όλα λάθος!

Από που να αρχίσω από ξεκινήσω και που να τελειώσω; Από τις επιλογές του που οδήγησαν σε 0/5 σουτ και 3 λάθη ή από τις λανθασμένες συνεννοήσεις και τις κακές επιστροφές, οι οποίες επέτρεψαν στους «μπλαουγκράνα» να σκοράρουν σε επτά από τις οκτώ κατοχές που είχαν στο συγκεκριμένο διάστημα!

Κι όλα αυτά, ενώ ήταν εμφανές ότι η Μπάρτσα αντιμετώπιζε πρόβλημα καθοδήγησης στο πέντε εναντίον πέντε. Και πως θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά τα πράγματα από την στιγμή που εδώ και τέσσερις εβδομάδες ο προπονητής λειτουργεί με τέσσερις playmaker στο rotation (Γιοκουμπάιτις, Λαπροβίτολα, Σατοράνσκι και Ρούμπιο), χωρίς κανένας να του δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Με βάση, λοιπόν, όλα τα παραπάνω και με τα νούμερα του πρώτου μέρους να είναι «αμείλικτα» σε βάρος της ελληνικής ομάδας, το ότι το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά στο -12 (34-46) και όχι στο -20, ήταν άκρως ενθαρρυντικό.

Και του λόγου το αληθές, φάνηκε με το καλησπέρα μετά την ανάπαυλα! Ο Αταμάν άφησε πολύ έξυπνα τον Γκραντ στον πάγκο και πόνταρε στο δίδυμο Σλούκα-Ναν για να συνδυάσει δημιουργία και instant scoring και ο Γκριγκόνις τον δικαίωσε αμυντικά και μόλις στο τρίλεπτο, με την διαφορά να έχει πέσει στους 9 (41-50), ξαναπέρασε στο παρκέ τον καλύτερό του αμυντικό και έδωσε ανάσες ξεκούρασης στον πρώτο σκόρερ του, που έδειχνε σημάδια βιασύνης και ανυπομονησίας στις προσπάθειες που έπαιρνε.

Σε εκείνο ακριβώς το σημείο από το 24ο λεπτό έως το τέλος της 3ης περιόδου, κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι! Ο Γκραντ με τον Σλούκα πίεσαν ασφυκτικά στο κατέβασμα και στην κυκλοφορία της μπάλας, ο Γκριγκόνις εξαφάνισε τον Πάρκερ, οι ψηλοί έβγαλαν πρωτοφανές physicality και με την εξέδρα να μπαίνει στην εξίσωση, το γήπεδο έγγειρε!

Όταν μέσα στο επόμενο διάστημα των πέντε λεπτών, ο Παναθηναϊκός όχι απλά εξανέμισε το προβάδισμα των αντιπάλων (38-50 στο 23’), αλλά πέρασε και μπροστά (56-55 στο 28’), αρχίζοντας να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, ήταν θέμα χρόνου να ανοίξει και την διαφορά!

Είναι χαρακτηριστικό ότι από την στιγμή που βγήκε ο καλύτερός του επιθετικός (Ναν), οι «πράσινοι» σκόραραν σε 9 από τις 12 επόμενες κατοχές, έχοντας 7 ασίστ και μόλις 1 λάθος. Σε όλη αυτή την εντυπωσιακή ολική επαναφορά, κομβικό ρόλο έπαιξε ο Κώστας Σλούκας (18π., 4ρ., 8ασ. & 2κλ. με 4/4 βολ., 4/4 διπ. & 2/5 τριπ. σε 34’), ο οποίος έκανε την διαφορά όχι μόνο με την διαχείριση, την δημιουργία και την εκτέλεση στην επίθεση της ομάδας, αλλά με την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο ανασταλτικό κομμάτι.

Από την στιγμή που στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το ματς είχε έρθει στα ίσα ήταν θέμα χρόνου για τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Ναν (22π., 2ρ., 2ας. & 4λ. με 9/16 σουτ σε 30’) επέστρεψε στο παρκέ μετά από ξεκούραση 7 λεπτών και ο συνδυασμός του στην περιφέρεια με τον αρχηγό της ομάδας και με το δίδυμο Λεσόρ (13π., 7ρ., 4ασ. & 2κοψ. με 5/8 διπ. σε 35’) και Μήτογλου (19π. & 10ρ. με 7/14 σουτ σε 38’) μέσα στην ρακέτα, απέφερε το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο για την ομάδα του Αταμάν (29-20) και φυσικά το τερπνόν μετά του ωφελίμου, δηλαδή τη νίκη (89-81) μαζί με την διαφορά!

Γιατί μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην έφτασε στο απόλυτα ασφαλές +9 (για την περίπτωση της ισοβαθμίας μόνο με την Μπαρτσελόνα), ωστόσο στο συνολικό goal average (το δεύτερο κριτήριο) βρίσκεται στο +41, οπότε κι εκεί έχει μεγάλο πλεονέκτημα!

Συμπερασματικά, οι «πράσινοι» του 2ου μέρους (επιμέρους σκορ 55-35) έκαναν μυθική εμφάνιση με 12 ασίστ έναντι 4 λαθών, 62,5% εντός πεδιάς (20/32 σουτ) και κατέβασαν την Μπάρτσα πολύ χαμηλά (9ασ./8λ. με 12/29 σουτ) και έδειξαν ότι στο πιο κρίσιμο σημείο καμπής για την σεζόν, έχουν τους τέσσερις πιο κομβικούς παίκτες τους σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο εφετινός Παναθηναϊκός, που έχει την σφραγίδα του, θα είναι κρίμα να μην πάει στο Bερολίνο λόγω για μη αγωνιστικούς λόγους. Η χθεσινή πρώτη εντός έδρας νίκη επί των «μπλαουγκράνα» μετά από 5,5 χρόνια και 10 σερί ήττες, ήταν η 12η συνεχόμενη εφετινή στο ΟΑΚΑ και εκτόξευσε την βελτίωσή του σε σχέση με το περυσινό του ρεκόρ (9-23) κατά 11 νίκες και 122,2% κι ενώ απομένουν ακόμη 3 αγωνιστικές για το τέλος της κανονικής περιόδου.

Και από 17ος πέρυσι, μπορεί να τερματίσει 2ος φέτος! Πέραν του ότι εξασφάλισε (θέλει άλλη μία νίκη για το κάνει και μαθηματικά) την επιστροφή του στα play offs μετά από 5 χρόνια!

Υγ.: Το ότι Παναθηναϊκός χρειάστηκε να καλύψει μία διαφορά μόλις 8 πόντων για να κρατάει πλέον στα χέρια του πλεονέκτημα έδρας, ένα μικρό μερίδιο το οφείλει στους Μπαλτσερόφσκι (12π.) και Μωραϊτη (5π. & 4ας.), που στο πρώτο ματς της Βαρκελώνης είχαν βάλει πλάτη στο 4ο δεκάλεπτο, για την μείωση της τελικής διαφορά στο -8, από το -28 που είχε φτάσει στο 32ο λεπτό!

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

Στην συγκεκριμένη στήλη θα βρείτε αντικειμενικά καταγεγραμμένη άποψη γύρω από τα μπασκετικά δρώμενα και μπόλικη ανάλυση, ενίοτε σε συνδυασμό και με ρεπορτάζ. Το Gazzetta, άλλωστε, μπορεί να μπήκε στην καθημερινότητα μου στη μέση της έως τώρα δημοσιογραφικής διαδρομής (2008), ωστόσο, εδώ και 13 χρόνια αποτελεί την πιο σύγχρονη και ταχύτερη πλατφόρμα ενημέρωσης και ένα μέσο στο οποίο απολαμβάνω από την πρώτη μέρα να δουλεύω. Και σίγουρα το μόνο από τα πολυάριθμα στα οποία έχω εργαστεί και εργάζομαι (τηλεόραση, ραδιόφωνο, εφημερίδα, περιοδικό), το οποίο εξελίσσεται ολοένα και περισσότερο, σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνεται ευχάριστη εμμονή για τους αναγνώστες αλλά και για όλους εμάς τους συντελεστές. Να χαιρόμαστε λοιπόν τη νέα του έκδοσή του και να το εξελίσσουμε συνεχώς!