We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her şeyi bilen adam  

7 0 0
10.08.2018


Yıllardır tartışma programlarının baş konuklarından biri olan Erol Mütercimler’i YouTube’daki videolarından geç keşfettim ama tam olarak hayranıyım diyebilirim. Zaman zaman Habertürk TV’deki tartışma programlarına da çıkan Mütercimler düzenli olarak adını bile tam olarak çıkaramadığım (Mehtap? Meltem?) Haydar Baş’a ait bir televizyon kanalında program yapıyor.

Kanalda sanki başka izlenecek bir şey varmış gibi bir de yayın saati ve süresine çok dikkatliler; program başlamadan önce en az yarım saat Haydar Baş’ın Atatürk kitabının reklamları yapılıyor.

Sonra “her şeyi bilen adam” Erol Mütercimler sahneye çıkıyor ve gündemi değerlendiriyor.

Futboldan da bahsediyor, siyasetten de. Son seçimin yüzde 52’yle Erdoğan tarafından kazanılacağı ya da doların 7.5 TL olacağı gibi tahminleri buradan sosyal medyaya yayılıyor.

Böyle böyle “Ne derse doğru çıkıyor” etiketi üzerine yapışıyor.

ERGENEKON’U İLK O KEŞFETMİŞTİ

Mütercimler’in şöhreti Ergenekon adını 90’lı yıllarda ilk telaffuz eden isim olmasından geliyor. Daha FETÖ’nün kumpaslarından önce devlet içinde bir mekanizmayı buluyor ve FETÖ’nün Ergenekon’unu değil, gerçek Ergenekon olan ve zamanında Bülent Ecevit’in de işaret ettiği Türk gladio’sunu deşifre ediyor.

Hanefi Avcı’nın sol örgüt suçlamasıyla tutuklanması gibi sonradan Erol Mütercimler de Ergenekon kapsamında gözaltına alınıyor FETÖ kumpasları sırasında. Ne olduysa o zaman oluyor zaten; eski bir asker olan ve şimdi akademide görev yapan Mütercimler pek bir şey anlatmamaya, sadece anlatırmış gibi görünmeye başlıyor.

Belki de annesinden çekiniyor. Zira programlarda sık sık “Ben bunu anama nasıl anlatırım” deyip duruyor.

Zaten benim gibi Mütercimler’i sık sık izlediğinizde halihazırda birkaç kalıbı olduğunu ve sürekli bunları tekrar ettiğini fark edersiniz. Münci İnci’nin evinde 90’lı yılların sonunda verilen ve Recep Tayyip Erdoğan’ın konuk olduğu, Erol Mütercimler’in de davet edildiği bir akşam yemeği sakız gibi her seferinde tekrarlanıyor, tıpkı zamanında bir paşanın ayaküstü ona söylediği sözler gibi. 9-12 Mart cuntaları sık sık altını çizdiği bir yakın tarih örneği. Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptığı için de bu kurumun ülkede önemini hep vurguluyor. Ayrıca bütün ulusalcılar gibi her sözünün üstünde ağır bir anti-Amerikan sosu konmuş.

Yer yer ironik, alaycı ve........

© Habertürk