Министърът на електронното управление Александър Йоловски от кабинета "Денков" остава в правителството на Димитър Главчев, като съветник на своя бивш зам.-министър Валентин Мундров, произведен вече за служебен министър. Йоловски ще дава препоръки, включително и за процеса на сертифициране на машините за изборите. Още във вторник на обяд обаче Йоловски израсна в кариерата и премиерът го назначи за зам.-министър на електронното управление.

Първата тв изява на Йоловски, в качеството му на съветник, обаче неочаквано доведе до нов спор - след като той обяви, че "Информационно обслужване" купува компютри за държавата по-евтино от Министерство на финансите, държавни експерти застанаха с имената си и го обориха с ценови оферти и линкове към обществени поръчки, които твърдят, че държавната фирма всъщност купува по-скъпо.

Фактът, че Йоловски в новата си роля на съветник, ще дава препоръки, включително и за процеса на сертифициране на машините за изборите, звучи като анекдот. Самият Йоловски стана известен сред по-широката публика заради един от най-големите скандали, станали в неговия мандат – активното мероприятие на ДАНС, довело от отмяната на машинния вот на първия тур на местните избори през есента на 2023 година.

Йоловски и вътрешният министър Калин Стоянов бяха двамата членове на кабинета "Денков", за чието освобождаване "Продължаваме промяната -Демократична България" настояваха най-силно. Но Стоянов и Йоловски се оказаха безценен политически актив на ГЕРБ - ДПС, които не позволиха смяната им и предпочетоха да жертват ротационното управление с ПП-ДБ.

Освен всичко друго, МВР и Министерството на електронното управление (МЕУ) са изключително важни за изборите – едното трябва да контролира купения и контролиран вот, а другото – броенето на гласовете.

Служебният премиер Главчев (дългогодишен политик от ГЕРБ преди да стане председател на Сметната палата) избра за министър на е-управлението Валентин Мундров, който бе посочен за същия пост в несъгласувания министерски списък на Мария Габриел.

"В момента съм съветник на служебния министър на електронното управление, моят бивш заместник Валентин Мундров, за да помагам в този период с каквото мога, защото освен всичко аз съм и експерт по електронно управление", разказа самият Йоловски в "Денят започва с Георги Любенов" на БНТ.

А при встъпването си в длъжност Мундров анонсира:

"Гарантирам, че ще организирам най-прозрачното удостоверяване на машините за предстоящите европейски и парламентарни избори".

По време на интервюто в БНТ Йоловски бе запитан дали ходи с охрана и той помоли операторите да не показват бодигарда, който стои край него в студиото. Водещият уточни, че е охрана на НСО.

После той цитира думите на съпредседателя на ПП-ДБ Христо Иванов, че Йоловски ходил с охрана, за "да си придава тежест".

"Аз, ако искам да си придавам тежест, щях да започна да говоря за част от нещата, които съм дал като показания, защото тогава разговорът щеше да стане много по-тежък за някои хора. Самият факт, че аз пазя мълчание толкова дълго време не е защото няма какво да кажа, а защото наистина чакам това нещо да се разплете, защото аз като политолог виждам много сериозен проблем за българската демокрация именно по начина, по който има една паралелна структура на власт, която се опитва да упражнява изпълнителната власт извън МС", отговори мъгляво Йоловски, без да уточнява кого и какво визира, говорейки за "паралелната структура".

В интервюто стана дума и за изтеклия в сайта "Гласове" протокол, за който се твърди, че е от разпит на Йоловски пред прокуратурата във връзка с твърдения, че му е оказван натиск от Кирил Петков и Божидар Божанов за възлагане на обществени поръчки за 600 млн. лв.

Запитан дали това е действителен протокол от разпита, Йоловски заяви: "Много искам да дам пряк отговор. Има следствена тайна и аз нито мога да потвърдя, но нито мога и да отрека, че това е истински протокол".

Според изтеклия протокол потенциалният натиск срещу Йоловски от Кирил Петков и Божидар Божанов е реализиран в питейно заведение, което се намира на метри от дома на Петков в София и в което се влизало със специален код, т.е. не всеки посетител може да влезе.

"На върха на езика ми е да ви го кажа, но не мога, защото това е част от следствената тайна", отговори Йоловски, а след настойчиво питане добави - "Ами, има такива заведения, които имат странен начин на вход, които си подбират клиентелата, така че не всеки да може да влезе".

Божидар Божанов (депутат от ПП-ДБ, министър на е-управление в кабинета "Петков") обяви, че изтеклият протокол е пълен с неверни твърдения.

"По отношение на изтеклия протокол от разпита на г-н Йоловски, бих искал да заявя следното: Първо, протоколът съдържа много неистини и внушения. Категорично не е имало никакъв опит за намеса във връзка с обществени поръчки или заплахи срещу министъра.

Второ, многократно съм заявявал, че ще съдействам на компетентните органи в разкриването на истината. До момента, повече от 5 месеца след първоначалните твърдения, все още не съм разпитан. Вместо това, в навечерието на предизборната кампания, прокуратурата е решила да приложи практиката за контролирано изпускане на следствена тайна до избрани медии. Нереформираната прокуратура продължава да се меси в политическите процеси като машина за компромати", коментира той.

Наскоро Божанов каза, че докато Йоловски е бил начело на МЕУ, там е проведена чистка и че ГЕРБ изцяло носи отговорност за щетите, нанесени там.

Александър Йоловски, който оглавяваше дълги години дирекция в държавния мастодонт "Информационно обслужване" (ИО), вижда като своя мисия да защитава компанията от всякакви критики. В желанието си да я рекламира като най-ефективна във всяко едно отношение, той заяви, че ИО реализира по-изгодни услуги за държавата.

"Информационно обслужване, например купува лаптопите или настолните компютри с до 15% по-евтино от Министерство на финансите. Централният орган за покупки в Министерство на финансите хаби повече финансов ресурс отколкото Националния системен оператор и ме обвиняват след това, че аз лобирам за Националния системен оператор(ИО), ами това не е вярно", разпалено разказа той пред БНТ.

Йоловски дори даде пример и изказа твърдение, че държавна поръчка, проведена от Министерство на финансите за компютри, е довела до единична цена за устройство с 1000 лева по-висока, спрямо цените, на които би доставила ИО.

"По една поръчка за лаптопи от 2020 година разликата в единичната цена беше 1000 лева за брой, т.е. държавната поръчка от Министерство на финансите доведе до 1000 лв. по-голям разход за всеки един лаптоп. И за красота, защото хората ще ме разберат, тогава държавата си беше купила геймърски лаптопи, на които се играят игри. Срещу това ли не мога да вдигна ръка и да кажа, че е порочна практика?", запита риторично той пред БНТ.

В неделя обаче бившият главен секретар на Министерство на електронното управление (МЕУ) Ангел Петров показа ценови оферти и извади от регистъра за обществени поръчки конкретни търгове, които опровергават Йоловски. Изнесените данни твърдят, че ИО е купувало по-скъпи компютри от Министерство на финансите.

"Разбира се, както стана традиция от миналия октомври насам, описваната от страна на Йоловски паралелна реалност е точно обратната на действителната реалност. На първо място, компютрите, закупени от ИО АД, през визирания от Йоловски период 2020 г., които дружеството впоследствие препродава на администрацията (предполагаемо с печалба) са на доставна цена от 1254 лв, т.е. с 114 лв, по-скъпи от тези осигурени по линията на рамковото споразумение, възложено от Централния орган за покупки (ЦОП) към Министерство на финансите. На второ място компютрите осигурени от МФ, чрез ЦОП са изключително за бизнес нужди, което не изключва да се ползват и за други цели, ако това не е в разрез с политиката на съответната администрация", казва той.

С последния си мотив Петров реално оспорва твърдението, че устройствата, закупени от МФ, са геймърски лаптопи. В поста си във фейсбук той дори публикува и информация за компютрите от фирмата-производител. Оказва се, че доставените компютри са от сериите V Laptop Series и E Series Laptops, като това са компютри от бизнес сериите на Lenovo.

"Нещо повече, добре е да си даваме сметка, че Александър Йоловски е заемал длъжността заместник-председател на Държавна агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) от октомври 2016 г. до 11 юли 2019 г., когато е поискал да бъде освободен по лични мотиви със заявление от 11 юни 2019 г., т.е. същият говори за процеси, в които е бил пряк участник, а не за неща, които е чул от някъде. Това говори за преднамерено манипулиране на общественото мнение", смята бившият главен секретар на министерството Ангел Петров.

Ангел Петров коментра и твърдението на Йоловски, че компютри, доставени от Министерство на финансите, са с по 1000 лева по-скъпи от тези доставяни от "Информационно обслужване" (ИО) АД и изчислява, че, ако това реално е така едно устройство е трябвало да струва на "невероятната цена" от 140 лева.

"Т.е. същият (Йоловски - б.а.) твърди, че ИО АД постига в обявените от дружеството поръчки за доставка на преносими компютри, невероятната цена от 140 лв. за единична бройка. Какво обаче показват данните от ЦАИС ЕОП? Във визирания от него период, "Информационно обслужване" АД е обявило една обществена поръчка с предмет "Доставка на компютърно оборудване", като за съпоставимост ще погледнем цената на обособена позиция 6: "Преносима бизнес компютърна конфигурация 15 инча". Видно от ценовото предложение на участника, цената на компютърната конфигурация е 1254 лв.", казва той.

През целият ден в понеделник от държавната фирма "Информационно обслужване" не излязоха с публична позиция по повод публичните изказвания и твърдения на Александър Йоловски, нито на твърденията на бившия главен секретар на министерството Ангел Петров.

Министерство на финансите е провело две обществени поръчки за доставка на преносими компютри. По тези две обществени поръчки са доставени два модела преносими компютри: Lenovo V15-ADA – с цена 1140 лв. и Lenovo ThinkPad Edge E595 – с цена 1142 лв. Т.е. единичните цени на тези компютри са по-ниски от доставените от "Информационно обслужване" за по 1254 лева.

Едната поръчка на Министерство на финансите е с предмет: "Доставка на преносими компютри за нуждите на Министерството на финансите" по Рамково споразумение № СПОР-24/20.11.2019 г. на ЦОП

Другата е "Доставка на преносими компютри за нуждите на Министерството на финансите" по Рамково споразумение № СПОР-24 от 20.11.2019 г. на ЦОП.

QOSHE - Излиза ли евтиното скъпо: Как "Информационно обслужване" купува за държавата - Драгомир Николов
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Излиза ли евтиното скъпо: Как "Информационно обслужване" купува за държавата

19 0
16.04.2024

Министърът на електронното управление Александър Йоловски от кабинета "Денков" остава в правителството на Димитър Главчев, като съветник на своя бивш зам.-министър Валентин Мундров, произведен вече за служебен министър. Йоловски ще дава препоръки, включително и за процеса на сертифициране на машините за изборите. Още във вторник на обяд обаче Йоловски израсна в кариерата и премиерът го назначи за зам.-министър на електронното управление.

Първата тв изява на Йоловски, в качеството му на съветник, обаче неочаквано доведе до нов спор - след като той обяви, че "Информационно обслужване" купува компютри за държавата по-евтино от Министерство на финансите, държавни експерти застанаха с имената си и го обориха с ценови оферти и линкове към обществени поръчки, които твърдят, че държавната фирма всъщност купува по-скъпо.

Фактът, че Йоловски в новата си роля на съветник, ще дава препоръки, включително и за процеса на сертифициране на машините за изборите, звучи като анекдот. Самият Йоловски стана известен сред по-широката публика заради един от най-големите скандали, станали в неговия мандат – активното мероприятие на ДАНС, довело от отмяната на машинния вот на първия тур на местните избори през есента на 2023 година.

Йоловски и вътрешният министър Калин Стоянов бяха двамата членове на кабинета "Денков", за чието освобождаване "Продължаваме промяната -Демократична България" настояваха най-силно. Но Стоянов и Йоловски се оказаха безценен политически актив на ГЕРБ - ДПС, които не позволиха смяната им и предпочетоха да жертват ротационното управление с ПП-ДБ.

Освен всичко друго, МВР и Министерството на електронното управление (МЕУ) са изключително важни за изборите – едното трябва да контролира купения и контролиран вот, а другото – броенето на гласовете.

Служебният премиер Главчев (дългогодишен политик от ГЕРБ преди да стане председател на Сметната палата) избра за министър на е-управлението Валентин Мундров, който бе посочен за същия пост в несъгласувания министерски списък на Мария Габриел.

"В момента съм съветник на служебния министър на електронното управление, моят бивш заместник Валентин Мундров, за да помагам в този период с каквото мога, защото освен всичко аз съм и експерт по електронно управление", разказа самият Йоловски в "Денят започва с Георги Любенов" на БНТ.

А при встъпването си в длъжност Мундров анонсира:

"Гарантирам, че ще организирам най-прозрачното удостоверяване на машините за предстоящите европейски и парламентарни избори".

По време на интервюто в БНТ Йоловски бе запитан дали ходи с охрана и той........

© Mediapool


Get it on Google Play