We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dar Görüşlü, Vizyonsuz Macron

61 29 433
04.09.2018

Fransa Cumhurbaşkanı Macron dört gün önce çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Aynen şunları söyledi:

“…. ”Rusya ve Türkiye ile ilişkileri düşünmeden uzun vadeli bir Avrupa’yı inşa edemeyiz…. Son bir yılı biraz aşkın süredir kendisiyle açıklanmamış yoğun temas içinde bulunduğum Türk Cumhurbaşkanı’nın hergün teyid edilen projesi muntazaman Avrupa karşıtı olarak görünen bir pan-islamist proje ise ve düzenli olarak aldığı tedbirler ilkelerimize epeyce aykırı ise, Türkiye’nin AB üyeliğini konuşmaya devam edeceğimizi açık ve samimi bir şekilde düşünüyor muyuz?”

“..AB üyeliği değil de stratejik ortaklık inşa etmek lazım. Bu iki güç toplu güvenliğimiz için önemli olduğundan Rusya ve Türkiye ile stratejik ortaklık lazım, onların Avrupa ile bağlı olması lazım.”

“…Soğuk savaştan çıktık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’si Cumhurbaşkanı Kemal’in Türkiye’si değil. Bu iki gerçek ortada ve bunlardan bütün sonuçları çıkarmalıyız..”

Fransa herhangi bir AB üyesi değil. O nedenle, Macron’un ifadelerini AB’nin kısa ve orta vadede Türkiye’ye bakışının nasıl şekilleneceğinin işareti olarak görmek gerekir.

Macron’un sözlerinde Türkiye ile ilgili çok önemli iki mesaj öne çıktı.

Bunlardan birincisi, Türkiye’nin AB üyeliğinin artık söz konusu edilmeyeceğidir. Macron, bunun gerekçesi olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa karşıtı pan-islamist bir proje yürütüyor ve ülkede yaptığı uygulamaların AB ilkeleri ile çelişiyor olmasını gösterdi.

Eskiden beri Türkiye’ye AB yolunun açılmamasının gerekçesi (buna “bahanesi” de diyebiliriz) olarak ortaya konulan demokrasi, insan hakları, komşularla ilişkiler gibi alanlardaki eksikliklerin üzerine şimdi, Macron’un deyişiyle, Cumhurbaşkanının uyguladığı islamcı proje de eklenmiş oluyor.

New York’daki 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra batı ülkelerinde bir islam karşıtlığının kışkırtılacağı belli idi. Nüfusunun neredeyse tamamı müslüman olan Türkiye’nin bu karşıtlığın hedefi olmaktan kurtulması, esasen anayasasının temel........

© Medya Siyaset