Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, poslije duže pripreme i velike rasprave na samoj sjednici, imenovalo je generalmajora Gojka Kneževića za novog načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i ujedno razriješilo dosadašnjeg načelnika, generala Senada Mašovića koji je uz redovni mandat imao i dodatno vrijeme na toj dužnosti. Knežević je dosad bio zamjenik načelnika ZŠ-a za resurse, ima najviše vojno obrazovanje i što se tiče struke, sve je taman, ali se poslije ovog izbora s razlogom postavlja pitanje da li će on nastaviti zalaganje za dalji razvoj naše vojske i intenziviranje suradnje u Partnerstvu za mir NATO-a u kojem je BiH od 2006. godine? Svojim dosadašnjim postupcima Knežević je dao osnov za sumnje o tome kako će obnašati ovu dužnost kad se zna da je sklon Savezu neovisnih socijaldemokrata, a politika te stranke nije sklona Oružanim snagama, nego se, naprotiv, zalaže za demilitarizaciju BiH i svođenje vojske na “počasnu četu i vojnu muziku”. To s demilitarizacijom ostala je entitetska želja, a ne realnost, odbačena je u Federaciji BiH, no neke djelatne vojne osobe nisu imune na taj virus, ali najvažnije je da se ništa virusno nije odrazilo na redovno obavljanje zadataka OS-a, budući da je generalu Mašoviću u prvom planu bilo uspješno funkcioniranje vojske.

Čitajte kolumne Đure Kozara:

Prirodno je da generali Srbi kontaktiraju sa članovima Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, pa je i Knežević imao takve kontakte, ali je ovaj general također, upadljivo, podržavao i pojedine odluke organa Republike Srpske, čak i one antiustavne kao što je proslava dana RS-a, a oficiri su se zavjetovali za provođenje Ustava BiH i zakona. Zapravo, pripadnici OSBiH ne bi trebali da imaju lojalan odnos prema entitetima, jer im entiteti nisu nadređeni, budući da je vrhovno zapovjedništvo isključivo Predsjedništvo BiH. General Knežević nije smatrao da treba da reagira kad je predsjednik RS-a Milorad Dodik, posjećujući Treći pješadijski puk (Republika Srpska), izjavljivao da je to formacija tog entiteta i da njegove pripadnike treba obući u uniformu bivše vojske RS-a. Takvu inicijativu kao nezakonitu odbacilo je Ministarstvo obrane BiH istakavši da je spomenuti puk dio Oružanih snaga BiH i da se na njega odnosi član Zakona o službi u OSBiH koji propisuje jedinstvenu uniformu. Inače, spomenuti puk je formiran da gaji tradicije VRS-a, ali je učinjena greška što je u njegov naziv u “zagradi” ušlo i ono “Republika Srpska”, što je nekima povod za svojatanje.

Gojko Knežević je kao i mnogi oficiri iz bošnjačkog i hrvatskog naroda završio vojnu akademiju kopnene vojske u Beogradu, ali on se, u okviru bilateralne suradnje, i dodatno školovao u Srbiji – Komandno-štabnu školu završio je 1999, Školu nacionalne odbrane 2004. i na kaju Visoki studij bezbjednosti i odbrane 2012. Pohađao je sve razine školovanja koje prolaze pukovnici Vojske Srbije da bi stekli uvjete za promoviranje u čin brigadnog generala, a nastava je prilagođena vojnoj neutralnosti koju je Republika Srbija proglasila 2007. Budući da BiH nije i neće biti vojno neutralna, Knežević se nije sukladno usavršavao i ne bi za njega i funkciju načelnika Zajedničkog štaba OSBiH bilo uputno da u svoj posao unosi neka znanja koja je stekao na postdiplomskom školovanju. Njegovo je, naravno, da provodi Zakon o obrani BiH, Pregled obrane i Plan razvoja i modernizacije Oružanih snaga BiH 2017-2027. koje je usvojilo Predsjedništvo BiH 2016. godine. Najviša dužnost u Zajedničkom štabu OSBiH podrazumijeva nestranačko opredjeljenje, uspješno funkcioniranje vojske u miru i pripremu za obranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. U tom ozračju general Gojko Knežević će dati svečanu izjavu.

QOSHE - Na čijoj je strani general Knežević? - Đuro Kozar
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Na čijoj je strani general Knežević?

11 1
30.11.2023

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, poslije duže pripreme i velike rasprave na samoj sjednici, imenovalo je generalmajora Gojka Kneževića za novog načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i ujedno razriješilo dosadašnjeg načelnika, generala Senada Mašovića koji je uz redovni mandat imao i dodatno vrijeme na toj dužnosti. Knežević je dosad bio zamjenik načelnika ZŠ-a za resurse, ima najviše vojno obrazovanje i što se tiče struke, sve je taman, ali se poslije ovog izbora s razlogom postavlja pitanje da li će on nastaviti zalaganje za dalji razvoj naše vojske i intenziviranje suradnje u Partnerstvu za mir NATO-a u kojem je BiH od 2006. godine? Svojim dosadašnjim postupcima Knežević je dao osnov za sumnje o tome kako će obnašati ovu dužnost kad se zna da je sklon Savezu neovisnih socijaldemokrata, a politika te stranke nije sklona Oružanim snagama, nego se, naprotiv, zalaže za demilitarizaciju BiH i svođenje vojske na........

© Oslobođenje


Get it on Google Play