Ni kriva ni dužna Bosna i Hercegovina se krajem prošle sedmice našla na dva velika svjetska stola, u Bruxellesu i u Moskvi. Evropska unija dala je zeleno svjetlo otvaranju pregovora o članstvu s Ukrajinom i Moldavijom, mi smo ostali u baražu do marta, do kada naše vlasti trebaju djelima pokazati odanost reformama, a onda smo - kako to obično biva - upali u zamku beskrajnih upoređivanja i neminovnih debata o nepravdama i različitim aršinima. Koji su tu, ali kako god to kome zvučalo, čini mi se da nas treba radovati vijest da se od naše zemlje očekuje usklađenost s kriterijima, za razliku od Ukrajine za koju je dovoljno da ruski predsjednik ne pomisli da je pobijedio u agresiji koja traje li, traje. A da mu apetiti rastu, Vladimir Putin nam je i osobno priopćio.

Čitajte kolumne Vildane Selimbegović:

Ako je vjerovati novinarki ATV-a, kuće koja se nakon američke crne liste uspjela svrstati i rame uz rame sa 67 medijskih divova kojima je predsjednik Rusije odgovorio na pitanje tokom svoje godišnje presice - a u više od dva miliona pitanja stala su i ona domaćih građana i ruskih boraca, sa sve videoporukama odanosti i divljenja - privatna televizija predsjednika Republike Srpske tretirana je jednako kao i biznis novine Tatarstana, državna novinska agencija TASS i(li) TV kanal Krasnodar, ali je samo zbog ATV-a Putinov portparol prekinuo svog šefa da bi dao priliku jedinom mediju iz našeg regiona. Pitanje je zapravo bilo traženje komentara na “komplikovanu situaciju u BiH koja je pod stranim protektoratom i u kojoj postoji nelegitimni visoki predstavnik koji nameće svoju volju, iako nije izabran na tu funkciju”. A onda je Vladimir Putin obilježio jednu novinarsku karijeru potpunim suglasjem: “Ocjena našeg i vašeg političkog rukovodstva situacije u Republici Srpskoj i BiH se poklapa”. Šok i nevjerica zbog ovog posve (ne)očekivanog odgovora, dobili su još jedan sretan kraj: ruski se predsjednik, naime, osvrnuo i na konstataciju novinarke kako u RS-u nema (dovoljno?) ruskih medija i kazao kako je to šteta o kojoj treba razmisliti, da bi - kao i u svim razvijenim demokracijama kakve uzgajaju politička rukovodstva što dijele identične političke stavove - uslijedila promptna reakcija poznata kao predsjednik okom, podanici skokom: Margarita Simonjan, glavna urednica državne televizije Russia Today i medijske grupe Rusija sevodnja, ni 24 sata kasnije otkrila je u programu TV Rusija 1 da će Russia Today već sljedeće godine početi sa emitiranjem svoga programa u entitetu Republika Srpska, ali i na prostoru cijele države BiH, da bi naša ATV novinarka u “svom domu imala sve što joj je potrebno kako bi mogla da gleda rusku televiziju”. “Naći ćemo Vas, draga, i pobrinuti se da Vam na televizoru bude sve podešeno, da sve potrebne antene budu povezane”, rekla je Simonjan, podsjećajući nas da je na Balkanu već aktivan portal RT na srpskom jeziku (RT Balkan).

Naravno, nema visokog dužnosnika u RS-u koji nije javno obznanio svoju sreću, kako Putinom tako i dolaskom RT-a na ove prostore, ostatak je skromno oćutao, a onda je američki ambasador u BiH Michael Murphy na FTV-u, upitan za komentar Putinovog komentara, kazao kako to nije neka naročita novost, jer je rečeno suglasje odranije poznato i slične ocjene su se mogle čuti kako iz Kremlja tako i iz ruske ambasade u našoj zemlji. Mediji u BiH dobili su već narednog jutra lekciju iz ruske novinarske prakse: ambasador Igor Kalabuhov dostavio nam je svima - pazi sad! - pitanje (Gospodine Ambasadore, kako ocjenjujete intervju Ambasadora SAD-a u BiH u programu Dnevnik D i, posebno, njegov komentar izjave Predsjednika Rusije Vladimira Putina o Bosni i Hercegovini?) i pozamašan odgovor koji je, vjerujem, ATV prenijela do slova, s obzirom na to da poglomazan tekst ne samo što vrijeđa ambasadora Murphyja, SAD, visokog predstavnika u BiH, već i zdrav razum. Kalabuhov je, naime, problematizirajući američku podršku euroatlantskim integracijama BiH podučio Murphyja i o 14 proriteta EU među kojima je - veli on - i raskidanje sporazuma sa SAD-om o neizručenju američkih državljana Međunarodnom krivičnom sudu, da bi slavodobitno - srećan kao ona novinarka ATV-a - zaključio: “Ispada da američki ambasador podržava raskidanje bilateralnog sporazuma sa SAD-om” i još mu zaprijetio: “Kako će na to reagovati u Washingtonu ako saznaju u nekom komitetu za istraživanje antiameričke djelatnosti?” Natrunio je Kalabuhov u svom odgovoru na svoje pitanje još puno toga, no ako ćemo pravo, njegov trud zaista nije uzaludan - ako je iko imao dileme o količini malignog ruskog utjecaja ovdje i sada, ambasador ih je odagnao. Svojim despotskim narativom zapravo je potvrdio potpuno odsustvo bilo kakve slučajnosti u akciji vođenoj na relaciji Banja Luka - Moskva - Sarajevo, koja za početak službeno najavljuje rusku državnu televiziju, a o kraju bi historija mogla dati lekciju. Pri čemu, da budem posve jasna, ne pretendujem na zabranu Russia Today na ekranima, ko sam ja da atakujem na sreću ATV-ove novinarke i njezino ljudsko pravo da je RT nađe u njezinom domu, nadam se da će euroatlantski put Bosne i Hercegovine istrajno pokazati da Titovo historijsko ne Staljinu nije bilo uzalud. Današnja Moskva ozbiljno je zagazila u moderne gulage, svojim neistomišljenicima sudi širom planete, obračunavajući se s njima bez milosti, a ni Putin naročito ne krije da su mu ambicije carske granice, a Josif Visarionovič uzor.

Odsudna bitka s Putinom vodi se u Ukrajini, ali i Moldaviji, no zapadni partneri - Evropska unija prije svih - moraju prepoznati i značaj pozadinskih frontova. Zapadni Balkan je eklatantan primjer, Bosna i Hercegovina još eklatantniji, ne samo zato što naš entitetski diktator kontrolira granicu u Gradišci već i zato što je jasno k’o dan da se ruski Kalabuhov pitanja i odgovora samom sebi nije dohvatio (samo) zato da bi tobože bacio kost SAD-u i EU na tlu BiH, već najviše zato što je američki ambasador bio precizan: SAD neće sjediti sa strane i gledati kako Dodik razara BiH i vodi je u sukob. Sve drugo je Kalabuhovljev igrokaz za domaće lidere: i priča o nemiješanju Rusije u unutrašnju politiku drugih zemalja - eno Ukrajine koja to dokazuje - i trabunjanje o jeziku na kome je napisan Dejtonski sporazum i trice i kučine o tome koja supruga političara je dobra, a koja – nije baš, što su oni njegovi vrapci na grani morali prepoznati kao direktno obraćanje lideru SDA. Bakiru Izetbegoviću to čak i nije bilo potrebno, njega je ambasador Murphy nasekirao već podsjećanjem na onu SDA koju je vodio Sulejman Tihić, preferirajući - za razliku od njega - euroatlantski put BiH, međuliderski dogovor i traženje rješenja u kojima će država Bosna i Hercegovina biti ispred uskostranačkih, ličnih i porodičnih interesa. Lider SDA je opet sebi dozvolio da svoje stavove o američkom ambasadoru u potpunosti identificira sa Dodikovim, sve nam i dalje pričajući kako mu je stalo do BiH. Makar koliko i Dodiku.

QOSHE - Putinova briga za BiH: Eto nas kod vas! - Vildana Selimbegović
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Putinova briga za BiH: Eto nas kod vas!

27 0
18.12.2023

Ni kriva ni dužna Bosna i Hercegovina se krajem prošle sedmice našla na dva velika svjetska stola, u Bruxellesu i u Moskvi. Evropska unija dala je zeleno svjetlo otvaranju pregovora o članstvu s Ukrajinom i Moldavijom, mi smo ostali u baražu do marta, do kada naše vlasti trebaju djelima pokazati odanost reformama, a onda smo - kako to obično biva - upali u zamku beskrajnih upoređivanja i neminovnih debata o nepravdama i različitim aršinima. Koji su tu, ali kako god to kome zvučalo, čini mi se da nas treba radovati vijest da se od naše zemlje očekuje usklađenost s kriterijima, za razliku od Ukrajine za koju je dovoljno da ruski predsjednik ne pomisli da je pobijedio u agresiji koja traje li, traje. A da mu apetiti rastu, Vladimir Putin nam je i osobno priopćio.

Čitajte kolumne Vildane Selimbegović:

Ako je vjerovati novinarki ATV-a, kuće koja se nakon američke crne liste uspjela svrstati i rame uz rame sa 67 medijskih divova kojima je predsjednik Rusije odgovorio na pitanje tokom svoje godišnje presice - a u više od dva miliona pitanja stala su i ona domaćih građana i ruskih boraca, sa sve videoporukama odanosti i divljenja - privatna televizija predsjednika Republike Srpske tretirana je jednako kao i biznis novine Tatarstana, državna novinska agencija TASS i(li) TV kanal Krasnodar, ali je samo zbog ATV-a Putinov portparol prekinuo svog šefa da bi dao priliku jedinom mediju iz našeg regiona. Pitanje je zapravo bilo traženje komentara na “komplikovanu situaciju u BiH koja je pod stranim protektoratom i u kojoj postoji nelegitimni visoki predstavnik koji nameće svoju volju, iako nije izabran na tu funkciju”. A onda je Vladimir Putin obilježio jednu novinarsku karijeru potpunim suglasjem:........

© Oslobođenje


Get it on Google Play