We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Milliyetçilik yapayım derken bu kadar kafasını gözünü yarmayın

1020 78 156
14.02.2018

ANALİZ

Milliyetçilik yapayım derken bu kadar kafasını gözünü yarmayın

Türkiye'de her şeyin suyunu çıkarmakta, kafasını gözünü yarmakta çok mahir olduk galiba. Siyasiler Afrin'deki terörist operasyonu ile birlikte milliyetçi söylemleri alabildiğine artırdılar ama öyle sözler söylüyorlar ki popülizm uğruna lafın nereye gideceğini hiç düşünmüyorlar besbelli. Son günlerde “beni de götürün Afrin'e” korosuna katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Antalya'da gazetecilerle sohbet ederken aynısını yaptı. Şöyle dedi Bahçeli Afrin ve Menbiç konusunda kendince Amerika'yı eleştirirken; “Amerika Vietnam'da yaşadıklarını unutmaz. Yıllarca etkileri sürdü, semptomları hala devam ediyor. 20 milyonluk bir ülke 200 milyonluk bir ülkeye kök söktürdü. Türkiye onların 5 katını yapar.” Şimdi ne diyelim bu söze? Baştan aşağı yanlış bir örnekleme. Hani akım derken ……. demek gibi bir şey. En iyisi konuyu tane tane ele alalım.

BİRİNCİSİ; Vietnam savaşı 1955 yılında başlamış 1973 yılında sona ermiştir. Savaş önce Fransa Kuzey Vietnam arasındayken, Amerika “bir bomba patlamasını” bahane ederek Fransa'yı devre dışı bırakmış ve savaşı kendi üzerine almıştır.Amaç Vietnam'ın komünist olmasını önlemektir.

İKİNCİSİ; Vietnam savaşı sırasında tıpkı daha önceki Kore savaşında olduğu gibi ülke ikiye bölünmüş durumdadır. Güney Vietnam'da Amerikan yanlısı yönetim varken Kuzey Vietnam Ho Şi Ming başkanlığında komünist rejimle yönetilmektedir. Yani Amerika'ya kök söktürenler komünist Vietnamlılardır.

ÜÇÜNCÜSÜ; Güney Vietnam hükümeti Amerika ile işbirliği yapmış ve Amerikan askerlerinin ülkesinde konuşlanmasına izin vermiştir. Amerika bir anlamda işgal ettiği Vietnam topraklarından Vietnam halkına yönelik katliamlar yapmıştır.

DÖRDÜNCÜSÜ; Vietnam savaşı düzenli ordu savaşı değildir. Amerikan askerleri Vietnam'ın balta girmemiş ormanlarında Vietkong adı verilen komünist gerillalarla çatışmış ve çok ağır kayıplar vermiştir.

GAFLET Mİ; Şimdi bu durumda Bahçeli ne demek istemektedir acaba? Türkiye'nin önce ikiye bölüneceğini, sonra Amerika'nın topraklarımızı işgal edeceğini mi ima etmektedir? Türkiye Amerika ile bir gerilla savaşı mı başlatacaktır? Devlet Bahçeli söz konusu uyarıyı Afrin ve Menbiç için yapıyor, oysa verdiği örnek “kendi vatanlarını savunan” Vietnamlılarla ilgili. Bu bir tarih bilmezlikten mi yoksa milliyetçilik damarını kabartmak için içine düşülen bir gaflet midir? Hassas günlerde siyasiler öne çıkmak ve fazladan prim yapabilmek için popülizme sığınabilir. Ama bunu yaparken kafa göz yarmamak da gerek.

KAFAMI BOZAN ŞEYLER

Artık lafla değil eylemle cevap verin

Devlet terbiyesi almış, diplomasiden anlayan çevreler Türkiye ile Amerika arasındaki sorunun bir süre sonra çözüleceğine inanıyor. Dün Halk TV'deki Yazıişleri programında konuğum olan Hüsamettin Cindoruk sorumlu ve ciddi siyaset konusunda ders verir gibi konuşurken Türk- Amerikan ilişkilerine de bu gözle baktığını söyledi. Geçmişten de örnekler veren Cindoruk “Eski Türkiye dedikleri dönemlerde bugünkünden daha ciddi sorunlar yaşadık Amerika ile ama bunları aşmasını bildik,........

© Sözcü