We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir şefkat kahramanı: Şükran Çalışkan

7 17 13
14.03.2018

“Şefkat Kahramanları” kitabımızı hazırlarken Eskişehir’de kendisiyle görüşmüş, sohbet etmiştik. Bediüzzaman Hazretleri’nden geride kalan birkaç parça hatıra eşyayı nasıl da hürmet ve muhabbetle göstermiş, beş altı yaşlarında küçücük bir kız çocuğuyken yaşadıklarını nasıl da net ve detaylı bir şekilde anlatmıştı.

ÇALIŞKANLAR HANEDANI

Bediüzzaman Hazretleri’nin Emirdağ hayatında Çalışkanlar ailesinin önemli bir yeri vardır. Ona yardım etmişler, ellerinden gelen bütün desteği vermişlerdir. Şükran Çalışkan da o bahtiyar ailenin bir ferdi.

İkiz kardeşlerini dünyaya getirirken bebekleriyle birlikte annesinin, ardından da ablasının vefatını gören küçük Şükran, bunalıma girdiğinde babası onu teselli etmek için çok çabalar. Üstadı ziyaretlerinde kızını da götürür. Önce öksüz, ardından yetim kalacak olan bu küçük kızı Bediüzzaman Hazretleri şefkatle teselli eder. Babasının vefatından sonra da kardeşleriyle birlikte amcalarının evinde kalan küçük Şükran ve kardeşlerine günlük tayinatlarını gönderir.

Şükran Çalışkan hatıralarını o kadar net anlatıyor ki, hayalinizde bir filmin sahneleri sanki kare kare canlanıyor. Sohbetimizin sonunda temiz bir bohça içinde itina ile sakladığı Üstadın eşyalarını bize gösteriyor: Kıyafetleri, kullandığı havlusu, ilâçları, kalemleri, tıraş olduğunda muhafaza edilen kınalı az uzun saçları…

Küçük bir kız çocuğunun gözüyle Bediüzzaman Hazretleri’nden hatıralar........

© Yeni Asya