We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çoban ateşleri...

22 2 25
17.05.2018

Sevgili okuyucum; Ramazan Bakkal kardeşimiz yurdumuzun sıkıntılarını açıkça ifade eden vatanseverlerden birisi. Kendisini yıllar öncesinden tanırım. Bu konudaki düşünceleri hepimizin önem vereceği konular. Sayın Ramazan Bakkal, ülkemizin daha görkemli olmasını isteyen gerçek bir bilge.

Sayın Bakkal bilim-teknoloji meselesi için gereğini yapmayan, yazar, düşünür ve yöneticilerimiz için bakınız ne diyor:

İleri düşünceli insanlar oldukları hakkında "Bu yaygın düşünüş, bize göre yanlış".

Saydığım isimleri tanıyan, seven, eserlerini okuyan birçok şahsiyet haklı olarak itiraz edecektir.

Siz de itiraz edenlerden olabilirsiniz... Yaygın düşünüş bu şahsiyetlerin ciddi başarıların sahibi oldukları yönündedir. Ve doğrudur. Sadece bilim teknoloji meselesine ilgileri açısından bakılınca ne kadar başarılıdırlar diye sorulunca meselenin rengi değişiyor. Türkiye'nin karanlık kalan fikir göklerini modern bilimin şuaları ile aydınlatacak konuda ne yaptılar?

Mevzubahis isimlerin bilim ve teknolojiyi ön plana çıkaran ifadelerini, icraatlarını bulabilirseniz bana da gönderin, birlikte görelim. Prof. Dr. Erol Güngör'de çok az var. Ziya Gökalp kısa ve yetersiz şekilde şiirinde dokunur. Garplılaşmanın neresindeyizde bazı uyarılar var. Gerektiğince ve açık olarak teknolojiyi göremezsiniz. Nazım Hikmet'in "trım trım, makinalaşmak istiyorum"una yeterli diyemeyiz.

Bilimin ehemmiyetini en iyi idrak eden devlet adamı, Atatürk! Bu konuda en önemli mısraları söyleyen Mehmet Akif Ersoy. Onları geçen bilim, sanat ve siyaset adamı henüz görünürde yok... Adnan Menderes bilim adına ne yaptı hatırlayan var mı?

Necmettin Erbakan hoca makine mühendisi yetiştiren biri olmasına ve eline birkaç kere fırsat geçmesine rağmen bilim Ar-Ge meselesini ne kadar değerlendirdi? Türkeş 9 Işık'a "İlimcilik-Teknikçilik" maddesi koymasına rağmen arkası gelmedi.

Mühendis Demirel, Mühendis Özal fırsatları bilim için kullanmadılar. Ecevit parlak sloganlardan ileri gitmedi. Genç beyinleri adeta körleştiren, ufuklarını sınırlandıran camaatlar, cennet cehennem ve yasakları anlatmaktan ileri gitmeyen Diyanet görevlileri ufuklarımızı ne kadar açabilir? Mehmet Akif ağabeyim "Cemaati geleceğe hazırlamayan vaizi kürsüye yaklaştırmayın" dedi de dinleyen görüldü........

© Yeniçağ