We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

küçücük bir köpek…

30 36 1036
16.06.2018

MURAT SEVİNÇ

Türkiye’nin bir ilinde, birileri küçük siyah bir köpeğin ayaklarını/patilerini kesmiş, kuyruğunu kesmiş, ormanlık alana bırakmış. Birileri de yavrucağı bulup hastaneye götürmüş. Ameliyata alınmış. Kurtarılamamış. Küçük siyah köpek yaşamını yitirmiş.

Bayram seyran. Suruç’ta olanlar. Bu haber.

Neden yapar bir insan bunu?

Sabahtan beri o yavrunun yüzü gözümün önünde. Bir şey yazma ihtiyacı hissettim. Ne yazacağımı pek bilmiyorum.

Hakikaten neden yapar bir insan bunu?

Valilik, ‘kaza’ ihtimalini araştırıyormuş. İkna edici olmayan bir ihtimal olsa da, belki, diyelim. Sorun şu ki, kaza değilse kim şaşırır! Her Allah’ın günü okuyoruz benzer eziyetleri, işkenceleri.

Bir insan bunu neden yapar? Nasıl?

Aylar önce Gazete Duvar’a bizim evin kedisinin macerasını yazmıştım, ‘onun’ dilinden. Yaşamımın son bir buçuk yılında, bir kedi ile aynı evde yaşıyorum. Önceden kedi olan bir evde kanepeye dahi oturamaz ve hayvanlara dokunamazdım. Bizim huysuz kedi, beni eğitti, terbiye etti, kendi kurallarını ve ona nasıl davranmam gerektiğini öğretti. Şimdi görmediğimde çok özlüyorum! Artık sokaktaki hayvanlara da farklı gözle bakıyor ve bakışlarından, davranışlarından dertlerini, isteklerini tahmin edebiliyorum. Zor olmasına zor ama müthiş güzel bir işmiş, bir hayvanla aynı evde yaşamak.

Kim yapabilir bunu? Nasıl biri?

Hayvanlara eziyetten zevk alanlar var; malum, bir hastalık bu. Köpek yavrusunun katili hasta mıdır? Belki de.

Ayrıca herkes aynı mı… Birileri alıp hastaneye getirmiş. Birileri bunu haber yapmış. Birileri büyük tepki göstermiş.

Bir köpeğe böyle eziyet edilmesinden hareket edip iri laflarla siyasal çözümleme yapacak halim de niyetim de yok. İnsan, böyle bir olay karşısında toplumun büyük çoğunluğunda acı hissi doğduğunu........

© Diken