We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakü'nün kurtuluş günü ve içerdiği mesaj

3 1 145
15.09.2018

Bugün 15 Eylül. 1918 yılının bugününde, Azerbaycan'ın başkenti Bakü, işgalden azad ediliyor. Osmanlı Devleti'nin desteği ve stratejileri ile bu zafer Azerbaycan'ın devlet bütünlüğünü oluşturuyor ve tarihte ilk defa Şirvanşahlar'ın gözbebeği Türk Müslüman kenti Bakü'yü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin payitahtı yapıyor.

Kafkas İslam Ordusu fikri ve hareketi, Osmanlı Türk Ordusu ile Azerbaycan subaylarının birlikte oluşturduğu ordu olarak tarihe geçti. Evet, kendisi yedi düvelle savaşırken Azerbaycan'ın kurtuluşu, Dağıstan'ın ve tüm Kafkasya'nın istikrarına ileride tarihin seyrini değiştirecek nitelikte katkı sağlayan bir siyaset inşasından bahsediyorum. Osmanlı Cihan Devleti, kendisi tarihin sahnesinden çekilirken bile, kendinin en zor döneminde Azerbaycan'a yönelik kurtuluş hareketinin, şimdiki küresel sistemdeki değişim ve dönüşüm sürecinde, farklı bir anlamı vardır.

Bugün Başkan Erdoğan'ın da katılımı ile Azerbaycan'ın başkentindeki askeri geçidin ve şanlı törenin de farklı bir anlam ve mesaj barınmakta.

Kafkasya yeniden kaynamaya meyilli durmakta. Uzun zamandır ABD, Gürcistan sonrası Ermenistan ve Azerbaycan üzerinden yeni planlamalar yapmaktaydı. Azerbaycan; petrol ve enerji kaynağı ve geçit hattı olduğundan, değişim ve dönüşüm sürecinin Azerbaycan merkezli olmamasını benimsemekte. Paşinyan'la birlikte Ermenistan üzerinden........

© Star