We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bağımlılıkla mücadelede çiftlik modeli tartışılmalı

4 8 3
16.10.2018

Uyuşturucu ile mücadelede kurumlar arasındaki koordinasyonun daha hızlı ve etkin bir şekilde sağlanması, bütün toplum katmanlarına nüfuz edilerek en kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilmesi gerekçesiyle 15 Temmuz 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde bir üst kurul oluşturuldu.

Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor, İçişleri, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Sağlık Bakanlıklarının katılımıyla oluşturulan Uyuşturucuyla Mücadele Üst Kurulunun, ana hedefi Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesinde yeni bir sayfa açılması kamuoyu gündeminde 2013 yılından bu yana geniş yer işgal eden uyuşturucuya karşı alınacak tedbirler ve izlenecek yol haritasının belirlenmesiydi.

2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Araştırma ve İnceleme Raporu yayınlandı.

Raporun konusu “Madde ve Diğer Bağımlılıklar ile Mücadele Kapasitesinin ve Bu Bağlamda Türkiye Yeşilay Cemiyetinin Değerlendirilmesi”ydi.

2016 yılında ulusal uyuşturucu ile mücadele strateji belgesi yayınlandı.

Yaklaşık her sene yetkili organların bir araya gelerek yaptığı çalıştay ve toplantı raporları paylaşılıp duruyor.

Üzücü olan bir gerçek var ki, uyuşturucu madde kullanımı, bağımlılığı, ithalatı, ihracatı, imalatı, satışı ve tedaviye muhtaç insanlarımızın sorunu her geçen gün tehlikeli bir şekilde büyüyor olması.

Teoride alınan kararlar, maalesef pratikte hala istenilen başarı ve umudu yakalayabilmiş değiliz.

Kamu kurumları, belediyeler ve sivil toplumun koordinasyonu ve bu mücadelede gönüllülük ya da sosyal sorumluluk çerçevesinde kararlı bir proje, ve mesai bilincini hâlâ istenilen seviyeye........

© Yeni Akit