We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye’de İran, Rusya ve tarafların sürtüşme süreci

3 7 4
25.09.2018

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nezdindeki eski Büyükelçisi Ali Hurrem’in, hafta sonu Tahran’da verdiği bir röportajdaki “Putin çıkarları gerektirirse diğer ülkelerle İran’a karşı hareket edebilir” sözü çok dikkat çekiciydi.

Eski Büyükelçi Hurrem, Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusunda varılan ve sivil halkı hedef alacak saldırıların önüne geçen mutabakatı, “Tahran zirvesi neydi ki zirveye katılan iki ülke, 10 gün sonra önceki anlaşmanın aksine yeni bir anlaşma yaptılar” ifadeleriyle eleştirdi.

İran’dan yayın yapan “entekhab.ir” adlı haber sitesine özel mülakat veren Hurrem, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İranlı yetkililerin aksine gizli anlaşmalar konusunda yetenekli olduğunu vurgulayarak, “Putin çıkarları gerektirirse diğer ülkelerle İran’a karşı hareket edebilir” ikazının yanında, “Tahran zirvesinde İran, Suriye’yi de temsil etmeye çalıştı. İran’ın yaklaşımının aksine, Putin bir kez daha hile ve pazarlık ehli olduğunu gösterdi. Mesela bu durum petrol ihracatı konusunda da görüldü. Putin bazen ABD ile birlikte bazen de İsrail’le birlikte İran’a karşı hileli anlaşmalar yaptı. Şu anda da Türkiye ile birlikte İran’a karşı hareket edebilir” dedi.

Büyükelçinin bu sitemi, İran’ın sadece Türkiye ve Rusya’nın Soçi görüşmesinden ziyade uzun zamandan beri Rusya ile aralarında çok ciddi farklı sorunların su yüzüne çıkmaya başladığının bir işaretidir.

Suriye Savaşı’nın........

© Yeni Akit